hajsik haslo kalendarz book1 book2 paper pin graphs headphones swinka torba zegarek zegarek2certyfikaty biznesman certyfikat email fb plus arrow-light-top arrow-light-bot arrow-light-left arrow-light-right arrow-long-top arrow-long-bot arrow-long-left arrow-long-right close
Wybierz rodzaj kursu
Aby poznać szczegółową ofertę wybierz rodzaj kursu!

Jak zdać maturę z matematyki?

2017-06-20

Poradnik maturalny

U progu przygotowań do matury z matematyki czujesz się zapewne przytłoczony. Nauka samodzielna czy w grupie? Korepetycje czy kurs maturalny z matematyki? Nie wiesz, jakie książki wybrać, które teksty rozwiązywać i ile robić notatek. Masz w głowie mętlik. Nie masz pojęcia, jakie są wymagania i zasady oceniania. Zastanawiasz się, od czego właściwie zacząć całą tę naukę… Spokojnie. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, żeby w maju cieszyć się upragnionym wynikiem.

 

Zobacz, ile umiesz

Zanim zaplanujesz przygotowania, zrób mały remanent – zobacz, co powinieneś umieć,  sprawdź, na jakim poziomie opanowałeś już wymagany materiał i ile jeszcze musisz nadrobić. Możesz to zrobić, rozwiązując arkusze maturalne z poprzednich lat. Bez względu na to, na jakim poziomie będziesz zdawał matematykę, rozwiąż sobie zarówno te z poziomu podstawowego, jak i testy, z którymi mierzyli się uczniowie zdający matematykę na maturze na poziomie rozszerzonym. Wyniki pomogą Ci ustalić, którym zagadnieniom powinieneś podczas powtórek poświęcić więcej czasu.

Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z testu diagnostycznego w szkole kursowej. Np. w Profi-Matura możesz w dogodnym dla siebie terminie napisać test, a potem omówić jego wyniki z egzaminatorem CKE. Nie zobowiązuje Cię to do zapisania się na kurs maturalny z matematyki, nic nie kosztuje, a będzie z pewnością świetną diagnozą twojego stanu wiedzy.

 

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Przede wszystkim rozplanuj pracę i trzymaj się harmonogramu. Jedynie dzięki systematycznym powtórkom zdołasz do maja ogarnąć cały materiał ze wszystkich przedmiotów, które zdajesz. Ucz się na różne sposoby. Samodzielnie przypominaj sobie teorię, rób notatki i rozwiązuj testy. Od czasu do czasu spotkaj się z przyjaciółmi na wspólne powtórki – przepytujcie się i tłumaczcie sobie nawzajem wybrane zagadnienia. Dobrym pomysłem będzie także zapisanie się na kurs maturalny z matematyki. Ucząc się w grupie, która mobilizuje, pod okiem nauczyciela, który przygotował już kilka roczników maturzystów i jako egzaminator ma doświadczenie w sprawdzaniu arkuszy, zapewnisz sobie optymalne rezultaty. Zwłaszcza jeśli zdajesz matematykę na maturze na poziomie rozszerzonym, powinieneś pomyśleć o zapisaniu się na zorganizowane zajęcia, bo czeka Cię niełatwy egzamin. Wyniki ubiegłorocznych maturzystów mówią tu same za siebie (średni wynik na rozszerzonej maturze z matematyki wśród licealistów to  40%, a wśród absolwentów technikum – 13%).

 

Jak będziesz oceniany?

Od 2015 na maturze z matematyki i z innych przedmiotów wymagających obliczeń kładzie się nacisk przede wszystkim na umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce i zdolność logicznego myślenia. W arkuszu na pewno znajdziesz zadania z rachunku różniczkowego i kombinatoryki, a także te wymagające tworzenia matematycznych formuł. Jeśli zdajesz matematykę na maturze na poziomie rozszerzonym, będziesz musiał zastosować algorytmy w nietypowych sytuacjach. Ważne jest, byś podjął próbę zmierzenia się z zadaniem, nawet jeśli nie doprowadzi Cię ona do właściwego rozwiązania. Już za sam tok myślenia możesz zdobyć kilka punktów.

Sprawdź swój poziom
Serwis używa cookies!

Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

OK, zgadzam się
OK, zgadzam się
arrow-long-left
Sprawdź się na bezpłatnym teście! Rozwiąż bezpłatny placement test, a my sprawdzimy Twój poziom z języka obcego. Zainwestuj 15 minut i sprawdź się. Gdy pytania staną się zbyt trudne, zakończ test. Jeśli nie znasz odpowiedzi – nie odpowiadaj. Niezależnie od tego otrzymasz wynik końcowy. Skontaktujemy się z Tobą w celu dokładnego omówienia wyników testu i podpowiemy Ci, który z naszych kursów jest najbardziej optymalny do poziomu Twojej wiedzy.

Zapomniałeś hasło?

Wypróbuj wersję demo

Wersja demo

Załóż konto