hajsik haslo kalendarz book1 book2 paper pin graphs headphones swinka torba zegarek zegarek2certyfikaty biznesman certyfikat email fb plus arrow-light-top arrow-light-bot arrow-light-left arrow-light-right arrow-long-top arrow-long-bot arrow-long-left arrow-long-right close
Wybierz rodzaj kursu
Aby poznać szczegółową ofertę wybierz rodzaj kursu!

Jak przygotować się do matury?

2017-06-20

Poradnik maturalny

Matematyka nie należy do łatwych przedmiotów. Jeszcze niedawno na maturze mogli wybierać ją przede wszystkim prawdziwi entuzjaści. Od 2010 roku egzamin z matematyki na poziomie podstawowym piszą wszyscy maturzyści, chętni mogą natomiast pochwalić się swoją wiedzą na poziomie rozszerzonym. Jak przygotować się do matury z tego przedmiotu? Oto kilka wskazówek.

 

Poznaj zasady

Jeśli chcesz osiągnąć efekty, musisz wiedzieć, czego od Ciebie wymagają. Zapoznaj się z informatorem o egzaminie maturalnym z matematyki opracowanym przez CKE. Znajdziesz w nim ogólne informacje o egzaminie z matematyki, wymaganiach, zasadach oceniania zadań, a także przykładowe zadania – otwarte i zamknięte – z rozwiązaniami.

 

Zaplanuj pracę

Weź do ręki kalendarz roku szkolnego i poświęć trochę czasu na opracowanie porządnego planu pracy oraz strategii nauki. Wyznacz sobie czas na naukę (porę dnia, gdy jesteś się w stanie najwięcej nauczyć) oraz moment rozpoczęcia przygotowań. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatni moment, bo z pewnością nie opanujesz całego materiału. Najlepiej, jeśli będziesz się uczyć systematycznie przez cały rok, a najpóźniej na miesiąc przed maturą zorganizujesz sobie ostatnie intensywne powtórki.

 

Wypełniaj arkusze

Jeśli chcesz zdać, zadbaj nie tylko o wiedzę, lecz także spróbuj opanować techniki pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Wypełniaj arkusze maturalne z poprzednich lat i te przygotowane na ich bazie. Oczywiście zadania na maturze nie będą takie same, jednak rozwiązując podobne, oswajasz się z nimi. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej dla Ciebie. Sprawdzisz, co już umiesz, jakie zadania wychodzą Ci dobrze, a z jakimi sobie nie radzisz.

 

Skorzystaj z pomocy

Samodzielna nauka jest bardzo ważna. Jeśli jednak uznasz, że z pewnymi zagadnieniami masz problem, pomyśl o znalezieniu kogoś, kto Ci pomoże – odpowie na pytania, wyjaśni istotę błędów. Dzięki takiej pomocy szybciej pójdziesz do przodu. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również sięgniecie po repetytorium maturalne z matematyki zawierające uporządkowany zbiór informacji.

 

Rusz głową

Nie wkuwaj regułek. Rozwiązując zadania, pogłówkuj. Po wprowadzonych w 2015 roku zmianach na maturze powinieneś wykazać się umiejętnością myślenia naukowego, korzystania z wiedzy oraz samodzielnego rozwiązywania problemów. Rozłożenie choćby jednego zadania na części pierwsze może dać więcej niż przerobienie wielu zadań bez głębszej analizy. Przed maturą zapoznaj się także z zestawem wzorów matematycznych, które będą do dyspozycji na egzaminie. Znajduje się w nich wiele informacji, które mogą pomóc Ci odnieść sukces.

 

Warto wiedzieć

  • Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym – 180 minut.
  • Arkusz maturalny zawiera zadania zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi i otwarte rozszerzonej odpowiedzi, które są najwyżej punktowane.
  • W arkuszach znajduje się od 20–25 zadań zamkniętych i od 8–15 zadań otwartych.
  • Możesz zdobyć maksymalnie 50 punktów.
  • Aby zdać maturę, musisz uzyskać 30% punktów.
Rozwiąż test
Zostaw numer - oddzwonimy!
Serwis używa cookies!

Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

OK, zgadzam się
OK, zgadzam się
arrow-long-left
Wybierz test, który chcesz rozwiązać:
Wybierz rodzaj testu:
WYBIERZ RODZAJ TESTU: POWODZENIA!

Zapomniałeś hasło?

Wypróbuj wersję demo

Wersja demo

Załóż konto