hajsik haslo kalendarz book1 book2 paper pin graphs headphones swinka torba zegarek zegarek2certyfikaty biznesman certyfikat email fb plus arrow-light-top arrow-light-bot arrow-light-left arrow-light-right arrow-long-top arrow-long-bot arrow-long-left arrow-long-right close
Wybierz rodzaj kursu
Aby poznać szczegółową ofertę wybierz rodzaj kursu!

Poziom rozszerzony na maturze

2017-06-20

Poradnik maturalny

Zgodnie z nową formułą egzaminu maturalnego, obowiązującą od 2015 roku, 3 przedmioty musisz zdać obowiązkowo na poziomie podstawowym i co najmniej jeden – na poziomie rozszerzonym. Który przedmiot wybrać? Zobacz, jak decydowali maturzyści z poprzednich roczników. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy dane dotyczące 5 przedmiotów najczęściej zdawanych na maturze na poziomie rozszerzonym.

 

1. Język angielski

Jest niekwestionowanym zwycięzcą. Cieszył się największą popularnością wśród maturzystów zdających egzamin maturalny w starej formule. Także obecnie, na egzaminach przeprowadzanych według nowej formuły, jest przedmiotem najczęściej zdawanym na poziomie rozszerzonym (w roku 2016 chęć zmierzenia się z tym przedmiotem na maturze na poziomie rozszerzonym zadeklarowało aż 51,5% maturzystów!). W ciągu ostatnich 6 lat tylko dwukrotnie zdarzyło się, że język angielski uplasował się na 2. miejscu.

 

2. Geografia

Na liście najczęściej wybieranych przedmiotów zajmuje na ogół drugie miejsce. W latach 2010 i 2012 geografia była najbardziej popularna, maturzyści wybierali ją częściej niż język angielski. W roku szkolnym 2015/2016 jej zdawanie na maturze na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 31,6% maturzystów.

 

3. Biologia

Biologia najczęściej plasuje się na 3. miejscu. Szczególną sympatią cieszyła się wśród maturzystów z rocznika 2014/2015, którzy wybierali ją jako drugą, po języku angielskim. W ostatnim roku szkolnym jej popularność nieco spadła. Biologię na maturze na poziomie rozszerzonym w roku 2015/2016 postanowiło zdawać 21,5%, co dało temu przedmiotowi 4. miejsce.

 

4. Matematyka

Choć królowa nauk spędza sen z oczu niejednemu maturzyście, to – jak się okazuje – nie wszyscy poprzestają na zdawaniu matury z matematyki na poziomie podstawowym. Szczególną popularnością matematyka cieszyła się wśród maturzystów z roku 2011, kiedy to na zdawanie tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym zdecydowało się ponad 58 tys. osób – zaledwie o 450 osób mniej niż język angielski. W roku szkolnym 2015/2016 chęć zdawania matury z matematyki na poziomie rozszerzonym wyraziło 29,3% maturzystów. Przedmiot ten zajął 3. miejsce na liście najchętniej wybieranych przedmiotów.

 

5. Wiedza o społeczeństwie

Choć abiturienci z roku 2016 nie mieli zbyt dużo sympatii do tego przedmiotu (zdawało go zaledwie 12,7%), a w roku 2015 zajął on dopiero 7. miejsce wśród przedmiotów najchętniej zdawanych na maturze na poziomie rozszerzonym, to w latach 2010–2014 nie schodził poniżej 5. miejsca. Co więcej, w roku 2012 prześcignął nawet matematykę, a w roku 2010 był drugim (po geografii) przedmiotem najchętniej wybieranym.

 

***

W dalszej kolejności dotychczasowi maturzyści wybierali język polski, chemię, znacznie mniejsza liczba także fizykę i historię. A Ty? Czy wiesz już, co będziesz zdawać na maturze na poziomie rozszerzonym?

Sprawdź swój poziom
Serwis używa cookies!

Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

OK, zgadzam się
OK, zgadzam się
arrow-long-left
Sprawdź się na bezpłatnym teście! Rozwiąż bezpłatny placement test, a my sprawdzimy Twój poziom z języka obcego. Zainwestuj 15 minut i sprawdź się. Gdy pytania staną się zbyt trudne, zakończ test. Jeśli nie znasz odpowiedzi – nie odpowiadaj. Niezależnie od tego otrzymasz wynik końcowy. Skontaktujemy się z Tobą w celu dokładnego omówienia wyników testu i podpowiemy Ci, który z naszych kursów jest najbardziej optymalny do poziomu Twojej wiedzy.

Zapomniałeś hasło?

Wypróbuj wersję demo

Wersja demo

Załóż konto