hajsik haslo kalendarz book1 book2 paper pin graphs headphones swinka torba zegarek zegarek2certyfikaty biznesman certyfikat email fb plus arrow-light-top arrow-light-bot arrow-light-left arrow-light-right arrow-long-top arrow-long-bot arrow-long-left arrow-long-right close
Wybierz rodzaj kursu
Aby poznać szczegółową ofertę wybierz rodzaj kursu!

Po co zdawać maturę?

2017-06-20

Poradnik maturalny

Przed Tobą matura z matematyki. Być może boisz się jej tak bardzo, że zastanawiasz się, czy w ogóle warto zdawać ten egzamin. A może jest inny przedmiot, który spędza Ci sen z powiek i sprawia, że chcesz uciec od konieczności zmierzenia się z nim na wielkim majowym sprawdzianie. Nie rób tego! Zobacz, dlaczego warto zdawać maturę.

 

Egzamin wstępny na studia

Choć matura nie jest obowiązkowa, to musisz ją zdać, by dostać się na studia. Już od ponad 10 lat nie zdaje się egzaminów wstępnych na studia – o tym, kto dostanie indeks decydują wyniki egzaminu maturalnego. Dodatkowe egzaminy są organizowane jedynie wówczas, gdy uczelnia chce sprawdzić uzdolnienia artystyczne, sprawność fizyczną lub inne cechy wymagane do studiowania na pewnych kierunkach.

Jeśli więc marzy Ci się studenckie życie – ze wszystkimi jego przyjemnościami, takimi jak nowe znajomości, trzymiesięczne wakacje, mnóstwo okazji do rozwijania swoich pasji i umiejętności – podejmij wyzwanie. Popatrz na maturę jak na klucz, który otworzy Ci drzwi do świetlanej przyszłości, i rób wszystko, co w Twojej mocy, by ten klucz zdobyć. Zastanów się, co chcesz studiować i wybierz takie przedmioty do zdawania na maturze na poziomie rozszerzonym, które są wymagane na Twoim wymarzonym kierunku. Ucz się regularnie. Zapisz się na kurs maturalny z matematyki lub z przedmiotu, którego się boisz. Zobaczysz, że wysiłek się opłaci.

 

Furtka do lepszej przyszłości

A jeśli nie chcesz studiować? Masz do tego prawo, pamiętaj jednak, że nie znasz przyszłości. Może kiedyś otworzy się przed Tobą perspektywa, z której będziesz mógł skorzystać tylko z maturą w kieszeni. Albo znajdziesz wymarzoną ścieżkę kariery, która skłoni Cię jednak do podjęcia dalszej nauki? Jeśli będziesz miał świadectwo maturalne, po prostu złożysz dokumenty na studia i poczekasz na decyzję. A jeśli go nie masz, skazujesz się na czasochłonne, kosztowne (i dość frustrujące po wielu latach od zakończenia nauki) dokształcanie. Oszczędź sobie tego!

 

Szansa na lepszą pracę

Jeśli wciąż jesteś przekonany, że zdawanie matury jest zbędne, uświadom sobie, że rezygnacja z ostatniego szkolnego egzaminu to przekreślenie całego 3-letniego trudu związanego z nauką w liceum. Bez matury będziesz osobą z wykształceniem… podstawowym. To znacznie ograniczy Twoje szanse na znalezienie pracy – dziś nawet do pracy w sklepie potrzeba wykształcenia co najmniej średniego. Jeśli nawet uda Ci się znaleźć jakieś zatrudnienie, będzie to raczej nieciekawe zajęcie z niską stawką i z szansą na rozwój jedynie w przypadku… podniesienia kwalifikacji.

 

Rozwiąż test
Zostaw numer - oddzwonimy!
Serwis używa cookies!

Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

OK, zgadzam się
OK, zgadzam się
arrow-long-left
Wybierz test, który chcesz rozwiązać:
Wybierz rodzaj testu:
WYBIERZ RODZAJ TESTU: POWODZENIA!

Zapomniałeś hasło?

Wypróbuj wersję demo

Wersja demo

Załóż konto