hajsik haslo kalendarz book1 book2 paper pin graphs headphones swinka torba zegarek zegarek2certyfikaty biznesman certyfikat email fb plus arrow-light-top arrow-light-bot arrow-light-left arrow-light-right arrow-long-top arrow-long-bot arrow-long-left arrow-long-right close
Wybierz rodzaj kursu
Aby poznać szczegółową ofertę wybierz rodzaj kursu!

Języki obce dla najmłodszych. Jak i kiedy?

2017-09-03

Poradnik rodziców

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że lepsza przyszłość dziecka wiąże się z umożliwieniem mu efektywnej nauki języków obcych. Znajomość języków to już nie tylko przepustka do kariery zawodowej pełnej sukcesów, lecz także podstawowy wymóg pracodawców na większości stanowisk w każdej branży. Kiedy pojawia się pierwsza myśl związana z lingwistycznym przygotowaniem maluchów do dorosłego życia, rodzice zadają sobie wiele pytań: Czy warto zaczynać wcześnie? Jeśli tak, to kiedy najlepiej? Jakie metody są najskuteczniejsze?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest tylko jedna i nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, jak wiele korzyści, nie tylko lingwistycznych, płynie z wczesnego rozpoczęcia przez dzieci przygody językowej. Na wczesnym etapie rozwoju przyjmujemy naukę języka jako coś bardzo naturalnego, z przyjemnością chłoniemy wiedzę. Nie znamy jeszcze pojęcia nauki, która w późniejszym okresie często jest kojarzona z obowiązkiem, i to nie zawsze przyjemnym. Nabywanie umiejętności językowych we wczesnych latach naszego życia umożliwia nam dostosowanie się do otoczenia oraz wykształcenie umiejętności komunikowania się z nim. A kiedy zrobimy to lepiej i szybciej, jeśli nie w okresie, gdy nasze zdolności adaptacji błyskawicznie się rozwijają!

Kolejną zaletą wczesnego rozpoczęcia nauki języka obcego jest ćwiczenie umiejętności współpracy w grupie. Zadając pytania i odpowiadając na nie, pracując w parach lub w szerszym gronie, dzieci nabywają umiejętności, które ułatwią im późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Przezwyciężają strach i uczucie zawstydzenia. Stają się bardziej otwarte i skłonne do słownej interakcji. Pozbywają się również bariery językowej, która często jest jedną z najtrudniejszych przeszkód w nauce języka w późniejszym wieku.

W trakcie zajęć dzieci nie tylko uczą się języka obcego, lecz także poznają świat dzięki wykorzystywaniu przez nauczycieli różnych przykładów z życia codziennego, służących prezentacji słownictwa czy ćwiczenia struktur gramatycznych. Na lekcjach niejednokrotnie bazuje się na tematach z dziedziny geografii, historii czy kultury, co pozwala dzieciom zdobyć dodatkową wiedzę i zainteresować się innymi zagadnieniami.

Nauka języków obcych w dużym stopniu opiera się na poznawaniu słownictwa. Starając się zapamiętywać nowe wyrazy, młodzi uczniowie ćwiczą pamięć i poprawiają koncentrację. Istnieje bezpośredni związek między nauką słownictwa a poprawą pamięci długotrwałej, której jakość rzutuje później na wiele dziedzin naszego życia.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języków obcych? Odpowiedź jest prosta: kiedy nasza pociecha zaczyna mówić w rodzimym języku. W dzieciństwie nasz aparat mowy jest na tyle elastyczny, że jesteśmy w stanie nauczyć się wymawiać dźwięki, jakich dorośli zaczynający naukę języków obcych nigdy nie zdołają właściwie wypowiedzieć. Ich aparat mowy jest ograniczony do wymowy zgłosek zbliżonych do tych występujących w ojczystym języku, powtarzanych latami. Oznacza to, że im wcześniej dziecko zacznie wypowiadać dźwięki występujące w języku obcym, tym większa szansa, iż w dorosłym życiu będzie je wymawiało w taki sam sposób jak osoby, dla których ten język jest ojczysty.

Jakie metody wykorzystywać? Na pewno takie, które będą kojarzyły się dzieciom z zabawą. Takie, które będą się opierały na słuchaniu i powtarzaniu materiału zasłyszanego wcześniej. Jest to ważne w początkowym etapie nauki języka obcego. Dzięki temu dzieci będą utożsamiały ją z czymś przyjemnym, a nie ze ślęczeniem nad kartką papieru i rozwiązywaniem nudnych, niczemu niesłużących ćwiczeń. Czas na konstruowanie własnych zdań przyjdzie później. Będzie to bardzo naturalny proces.

Sprawdź swój poziom
Serwis używa cookies!

Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

OK, zgadzam się
OK, zgadzam się
arrow-long-left
Sprawdź się na bezpłatnym teście! Rozwiąż bezpłatny placement test, a my sprawdzimy Twój poziom z języka obcego. Zainwestuj 15 minut i sprawdź się. Gdy pytania staną się zbyt trudne, zakończ test. Jeśli nie znasz odpowiedzi – nie odpowiadaj. Niezależnie od tego otrzymasz wynik końcowy. Skontaktujemy się z Tobą w celu dokładnego omówienia wyników testu i podpowiemy Ci, który z naszych kursów jest najbardziej optymalny do poziomu Twojej wiedzy.

Zapomniałeś hasło?

Wypróbuj wersję demo

Wersja demo

Załóż konto