hajsik haslo kalendarz book1 book2 paper pin graphs headphones swinka torba zegarek zegarek2certyfikaty biznesman certyfikat email fb plus arrow-light-top arrow-light-bot arrow-light-left arrow-light-right arrow-long-top arrow-long-bot arrow-long-left arrow-long-right close
Wybierz rodzaj kursu
Aby poznać szczegółową ofertę wybierz rodzaj kursu!

Języki obce dla najmłodszych. Jak i kiedy?

2017-09-03

Poradnik rodziców

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że lepsza przyszłość dziecka wiąże się z umożliwieniem mu efektywnej nauki języków obcych. Znajomość języków to już nie tylko przepustka do kariery zawodowej pełnej sukcesów, lecz także podstawowy wymóg pracodawców na większości stanowisk w każdej branży. Kiedy pojawia się pierwsza myśl związana z lingwistycznym przygotowaniem maluchów do dorosłego życia, rodzice zadają sobie wiele pytań: Czy warto zaczynać wcześnie? Jeśli tak, to kiedy najlepiej? Jakie metody są najskuteczniejsze?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest tylko jedna i nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, jak wiele korzyści, nie tylko lingwistycznych, płynie z wczesnego rozpoczęcia przez dzieci przygody językowej. Na wczesnym etapie rozwoju przyjmujemy naukę języka jako coś bardzo naturalnego, z przyjemnością chłoniemy wiedzę. Nie znamy jeszcze pojęcia nauki, która w późniejszym okresie często jest kojarzona z obowiązkiem, i to nie zawsze przyjemnym. Nabywanie umiejętności językowych we wczesnych latach naszego życia umożliwia nam dostosowanie się do otoczenia oraz wykształcenie umiejętności komunikowania się z nim. A kiedy zrobimy to lepiej i szybciej, jeśli nie w okresie, gdy nasze zdolności adaptacji błyskawicznie się rozwijają!

Kolejną zaletą wczesnego rozpoczęcia nauki języka obcego jest ćwiczenie umiejętności współpracy w grupie. Zadając pytania i odpowiadając na nie, pracując w parach lub w szerszym gronie, dzieci nabywają umiejętności, które ułatwią im późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Przezwyciężają strach i uczucie zawstydzenia. Stają się bardziej otwarte i skłonne do słownej interakcji. Pozbywają się również bariery językowej, która często jest jedną z najtrudniejszych przeszkód w nauce języka w późniejszym wieku.

W trakcie zajęć dzieci nie tylko uczą się języka obcego, lecz także poznają świat dzięki wykorzystywaniu przez nauczycieli różnych przykładów z życia codziennego, służących prezentacji słownictwa czy ćwiczenia struktur gramatycznych. Na lekcjach niejednokrotnie bazuje się na tematach z dziedziny geografii, historii czy kultury, co pozwala dzieciom zdobyć dodatkową wiedzę i zainteresować się innymi zagadnieniami.

Nauka języków obcych w dużym stopniu opiera się na poznawaniu słownictwa. Starając się zapamiętywać nowe wyrazy, młodzi uczniowie ćwiczą pamięć i poprawiają koncentrację. Istnieje bezpośredni związek między nauką słownictwa a poprawą pamięci długotrwałej, której jakość rzutuje później na wiele dziedzin naszego życia.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języków obcych? Odpowiedź jest prosta: kiedy nasza pociecha zaczyna mówić w rodzimym języku. W dzieciństwie nasz aparat mowy jest na tyle elastyczny, że jesteśmy w stanie nauczyć się wymawiać dźwięki, jakich dorośli zaczynający naukę języków obcych nigdy nie zdołają właściwie wypowiedzieć. Ich aparat mowy jest ograniczony do wymowy zgłosek zbliżonych do tych występujących w ojczystym języku, powtarzanych latami. Oznacza to, że im wcześniej dziecko zacznie wypowiadać dźwięki występujące w języku obcym, tym większa szansa, iż w dorosłym życiu będzie je wymawiało w taki sam sposób jak osoby, dla których ten język jest ojczysty.

Jakie metody wykorzystywać? Na pewno takie, które będą kojarzyły się dzieciom z zabawą. Takie, które będą się opierały na słuchaniu i powtarzaniu materiału zasłyszanego wcześniej. Jest to ważne w początkowym etapie nauki języka obcego. Dzięki temu dzieci będą utożsamiały ją z czymś przyjemnym, a nie ze ślęczeniem nad kartką papieru i rozwiązywaniem nudnych, niczemu niesłużących ćwiczeń. Czas na konstruowanie własnych zdań przyjdzie później. Będzie to bardzo naturalny proces.

Rozwiąż test
Zostaw numer - oddzwonimy!
Serwis używa cookies!

Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

OK, zgadzam się
OK, zgadzam się
arrow-long-left
Wybierz test, który chcesz rozwiązać:
Wybierz rodzaj testu:
WYBIERZ RODZAJ TESTU: POWODZENIA!

Zapomniałeś hasło?

Wypróbuj wersję demo

Wersja demo

Załóż konto