Zdajesz maturę podstawową z języka polskiego i chcesz poznać receptę na sukces? Sprawdź, co zrobić, aby poradzić sobie z czytaniem ze zrozumieniem. Mamy dla Ciebie cztery wskazówki!

Egzamin dojrzałości to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu, dlatego dobrze wiedzieć, jak się zachować, żeby nie spanikować. Poniżej wyjaśniamy, jakie podejście szkodzi oraz jakie nawyki ułatwią Ci czytanie ze zrozumieniem. Przy okazji warto przypomnieć, że zadania na maturze podstawowej sprawdzają konkretne umiejętności, a wszystkie wymagania egzaminacyjne są podane na oficjalnej stronie CKE (aneks 2022).

#1 Skupienie się na celu

Odpływanie myślami, gonitwa myśli czy mętlik w głowie… Jednym z głównych powodów, dla których rozszyfrowanie tekstu kojarzy się z magicznym abrakadabra, jest rozkojarzenie. Szczególnie gdy zdajesz ważny egzamin, rośnie napięcie i stres, a to dezorientuje umysł i przysłania całą resztę. Przyjmij więc zasadę, że koncentrujesz się na zadaniu bez jednoczesnego zamartwiania się, czy uda Ci się zebrać wystarczającą ilość punktów. To nie pora ani miejsce na wybieganie w przyszłość.

Kiedy pierwsze emocje opadną, poradzisz sobie dużo lepiej i zapamiętasz z czytania dużo więcej. Sporo podpowiedzi znajdziesz w tekście i poleceniach. Dlatego rób dokładnie to, o co jesteś proszony i uważaj, żeby nie przedobrzyć. Jeżeli powinieneś opisać jakieś dwie cechy, nie przekraczaj wymaganej ilości.

#2 Poprawienie refleksu

Presja czasu utrudnia czytanie, ale odpowiednia strategia przechyli szalę zwycięstwa na Twoją stronę. Ważne, aby nie zatrzymywać się zbyt długo nad jednym zdaniem. Im większy obszar tekstu ogarniasz jednym spojrzeniem, tym więcej minut zaoszczędzasz. Rzecz jasna, liczy się też jakość, dlatego przeczytaj tekst co najmniej dwa razy.

Poza tym zachowaj rozsądek. Nie musisz analizować każdego zdania osobno, aby zorientować się w temacie. Zwróć uwagę, co się powtarza i postaraj się znaleźć słowa kluczowe. Choć nadgorliwość nie jest wskazana, to nie pomijaj żadnego fragmentu tekstu i czytaj przypisy.

#3 Wykorzystanie wiedzy

Większość odpowiedzi możesz znaleźć w tekście lub odpowiednio wywnioskować. Niemniej jednak z pustego i Salomon nie naleje. Warto więc się upewnić, że znasz i rozumiesz najważniejsze zagadnienia. Zaprzyjaźnij się m.in. z funkcjami języka i ze środkami stylistycznymi. W ten sposób budujesz swoją świadomość językową i co za tym idzie – pytania egzaminacyjne o archaizm, styl naukowy lub coś podobnego już Cię nie zaskakują.

Jeśli chcesz czytać świadomie, dużo ćwicz. Definicje wyjaśniane na konkretnym przykładzie nabierają większego sensu, niż samo klepanie regułek. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im więcej arkuszy egzaminacyjnych rozwiążesz, tym większej wprawy nabierzesz.

#4 Samodzielne myślenie

Czytanie ze zrozumieniem to także umiejętność samodzielnego myślenia w oparciu o dany tekst. Dociekaj, czyli zadawaj pytania i szukaj związków przyczynowo-skutkowych. Pomoże Ci w tym brudnopis, w którym możesz pokrótce opisać każdy akapit i coś sobie rozrysować.

Podsumowując, uwierz w siebie i nie tłum przemyśleń. W przypadku poważnych wątpliwości skorzystaj ze słownika dostępnego w sali egzaminacyjnej i pamiętaj, że z pomocą przychodzi Ci sam tekst. Zatem zachowaj spokój i stosuj się do poleceń. Powodzenia!

Choć edukacja trwa przez całe życie, na efekty nie musisz czekać całą wieczność. W ProfiLingua znajdziesz niezbędną pomoc, a nauka może stać się Twoją pasją. Nie zwlekaj i sprawdź kursy dla młodzieży. Zdaj egzamin bez obaw!