Postanowiłeś zdawać maturę rozszerzoną z języka francuskiego i nie wiesz, jak się do niej najlepiej przygotować? Sprawdź to w naszym artykule! Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, jak możesz optymalnie zaplanować naukę i o czym nie wolno Ci zapomnieć, aby dostać jak najwięcej punktów podczas egzaminu!

Jak przygotować się do matury rozszerzonej z języka francuskiego? Zacznij od analizy!

Matura rozszerzona to sprawdzian Twoich umiejętności w ściśle określonych aspektach. Dlatego przygotowania warto rozpocząć od zapoznania się z wymaganiami (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś) i określeniu, jakie zagadnienia i umiejętności wymagają nauczenia, powtórzenia, utrwalenia lub wyćwiczenia.

Taką analizę warto przeprowadzić w uporządkowany sposób:

 • słownictwo - czy czujesz, że opanowałeś w wystarczający sposób słownictwo ze wszystkich 15 wymaganych zakresów tematycznych? Czy znasz zwroty przydatne podczas prowadzenia rozmowy, negocjacji lub argumentowania swojej opinii? Pamiętaj, że dobra znajomość słówek i wyrażeń znacznie pomaga poradzić sobie na wszystkich częściach egzaminu.
 • gramatyka - przejrzyj listę wymaganych zagadnień gramatycznych i podziel je na trzy grupy - 1) te, które umiesz/rozumiesz/potrafisz stosować, 2) te, które sprawiają Ci trochę kłopotu lub nie jesteś na 100% pewien, że je opanowałeś w wystarczającym stopniu, 3) te, których w ogóle nie rozumiesz. W pierwszej kolejności zajmij się trzecią listą, następnie przejdź do drugiej, a jeśli czas Ci na to pozwoli, powtórz zagadnienia z pierwszej listy.
 • zadania na znajomość struktur gramatyczno-leksykalnych - który typ zadań sprawia Ci najwięcej trudności? Jak radzisz sobie z transformacjami, uzupełnieniem luk w tekście i słowotwórstwem? Poświęć więcej czasu na robienie tych ćwiczeń, które są dla Ciebie najbardziej problematyczne.
 • rozumienie tekstów pisanych oraz słuchanie - także w tym przypadku zacznij od określenia, który typ zadań maturalnych wydaje Ci się najbardziej wymagający i podczas przygotowań skup się na pracy właśnie z nim.
 • pisanie - postaraj się tak zaplanować przygotowania do matury, abyś przynajmniej dwa razy napisał każdy z wymaganych tekstów. Szczególną uwagę zwróć na rozprawkę, która pojawia się na egzaminie praktycznie co rok.

 

Francuski na maturze rozszerzonej - jak skutecznie ćwiczyć przed egzaminem?

Jaka nauka będzie najskuteczniejsza przed egzaminem? Oto kilka sprawdzonych rad naszych lektorów:

 • Dobra znajomość języka francuskiego to jedno, a umiejętność radzenia sobie z konkretnymi typami zadań, to drugie. Z tego powodu, najbardziej efektywną metodą przygotowań jest praca z materiałami przystosowanymi do matury i “zaprzyjaźnienie się” z technikami rozwiązywania poszczególnych zadań.
 • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przejrzyj arkusze maturalne z poprzednich lat. Znajdziesz je TUTAJ, wraz z odpowiedziami i transkrypcjami nagrań. Same nagrania dostępne są na YouTube (TUTAJ).
 • Wyrób sobie nawyk dokładnego czytania polecenia, zanim przystąpisz do rozwiązywania zadania. Pisząc wymagany tekst, upewnij się, że rozumiesz, o czym masz pisać i Twoja praca na pewno będzie na temat.
 • Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Im więcej zadań maturalnych przerobisz, tym większa szansa na to, że nic nie zaskoczy Cię w dniu egzaminu.
 • Nie zapomnij o części ustnej. Mimo że wygląda tak samo, jak w przypadku poziomu podstawowego, jest inaczej oceniana. Zgodnie z powiedzeniem, że trening czyni mistrzem, odpowiednia ilość “przegadania” zestawów maturalnych pozwoli Ci spać spokojnie, że podczas egzaminu zabraknie Ci pomysłu, co powiedzieć lub zatniesz się na nieznanym słówku.

 

P.S. Czeka Cię matura z francuskiego? Uzupełnij formularz i sprawdź ofertę kursów przygotowujących do matury!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.