Jedni twierdzą, że przydaje się w życiu codziennym. Drudzy byliby szczęśliwi, gdyby nie musieli się jej uczyć. Choć opinie się podzielone, matematyka wciąż jest obowiązkowa na maturze i dlatego nie warto dywagować. Zamiast tego przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i skup się na tym, jak zaplanować naukę, by zdać egzamin dojrzałości śpiewająco.

 

Oceń swoje możliwości

Po pierwsze, musisz się zadeklarować i zdecydować, na jakim poziomie zaawansowania zdajesz maturę z matematyki. Miej świadomość, że poziom podstawowy i rozszerzony dzieli przepaść i dlatego nie eksperymentuj.

Bądź praktyczny. O ile nie możesz wymigać się od nauki, o tyle możesz wybrać właściwy dla siebie wariant. Jeśli wiesz, że jesteś urodzonym humanistą, daleko Ci do Pitagorasa i planujesz pójść na studia artystyczne, raczej daruj sobie poziom rozszerzony. Zdecydowanie wystarczy Ci wtedy wersja „soft”.

 

Pomyśl o przyszłości

Po drugie, weź pod uwagę swoje ambicje zawodowe. Jeżeli wiesz, że lepiej poradziłbyś sobie z matematyką na poziomie podstawowym niż rozszerzonym, bądź świadom konsekwencji. Ponieważ może to zaważyć na Twojej dalszej przyszłości i wykonywanej profesji.

Przypatrz się zatem kierunkom studiów, które Cię interesują i sprawdź, jak ważną rolę odgrywa tam matematyka. Przykładowo, jeżeli marzy Ci się bioinformatyka, talent do przedmiotów ścisłych to niemal oczywistość. W takiej sytuacji pójście na skróty i zdawanie matury na poziomie podstawowym może Ci się zwyczajnie nie opłacać.

 

Zadbaj o praktykę

Po trzecie, zamiast rozmyślać, zmierz się z wyzwaniem. Tylko wtedy się przekonasz, czy jest tak łatwo lub trudno, jak myślisz. Dlatego ściągnij przykładowe arkusze egzaminacyjne ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) i sprawdź, jak poradziłbyś sobie z zadaniami z poprzednich lat.

Zauważ, że kiedy korzystasz z wiarygodnego źródła, poznajesz format samego egzaminu i koncentrujesz się na zagadnieniach, które rzeczywiście są Ci potrzebne. Ponadto otrzymujesz dostęp do odpowiedzi lub przykładowych rozwiązań.

A co jeśli wahasz się między dwoma poziomami (podstawowym a rozszerzonym)? Przede wszystkim musisz robić dużo zadań o różnym stopniu trudności. Koniecznie zapoznaj się też z podstawą programową i porównaj zakres wymagań.

Pamiętaj, by nie odwlekać decyzji na ostatnią chwilę. Idealnie byłoby, gdybyś już w pierwszej klasie licealnej wiedział, w jaki poziom celujesz. Jednak nie zawsze jest to tak proste i klarowne, jak by się chciało. Dlatego w przypadku wątpliwości pierwszą osobą, którą możesz poprosić o podpowiedź, jest Twój nauczyciel lub lektor, z którym masz dodatkowe zajęcia.

 

Trenuj szare komórki

Po czwarte, zmień perspektywę i pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Wiadomo, że matematyka wymaga specyficznego myślenia, które nie wszystkim przychodzi z łatwością, ale do pewnego stopnia jesteś w stanie je wyćwiczyć. Potrzebujesz tylko właściwych narzędzi do pracy.

Jednym ze sposobów na zaprzyjaźnienie się z „królową nauk” jest rozwiązywanie łamigłówek w atmosferze zabawy. Dlatego pomyśl o grach logicznych, które uposażą Cię w umiejętności przydatne do matury. Logicznego myślenia nauczą Cię m.in. szachy czy starochińska gra planszowa, go.

Poza tym na rynku nie brakuje gotowych rozwiązań. Pomyśl o produktach, które pomogą Ci rozwinąć wyobraźnię przestrzenną, potrenować szybkie liczenie w pamięci i rozszyfrować różne zagadki logiczne.

Przy doborze materiałów uwzględnij skalę trudności, także z myślą o maturze. W większości nie powinno być problemu ze znalezieniem ćwiczeń, które pasują do poziomu zaawansowania.

 

Poznaj format egzaminu

Po piąte, zapoznaj się dobrze z wymaganiami egzaminacyjnymi. Wiedz, że do pomyślnego zdania matury potrzebujesz nie tylko talentu, umiejętności i wiedzy, ale również właściwej strategii. Aby nauka zaprocentowała, musisz wiedzieć, na czym to wszystko polega.

Dlatego zadbaj o należyte doinformowanie. Zaglądaj na wspomnianą stronę CKE, śledź uważnie informatory i upewnij się, że właściwie rozumiesz cały proces. Im więcej przydatnych technik poznasz, tym łatwiej będzie Ci się uporać z materiałem.

Podczas planowania pamiętaj też, że nie musisz wszystkiego ogarniać samodzielnie. Postaw na profesjonalną pomoc i rozejrzyj się za dobrymi kursami maturalnymi. Doświadczona kadra lektorska zadba o to, byś miał dostęp do bogatego pakietu ćwiczeń, otrzymywał regularne raporty postępów i dobrze orientował się w maturalnych aktualnościach.

 

Zapanuj nad czasem

Tak, wiemy. To jeden z najtrudniejszych etapów planowania, bo uświadamia Ci powagę sytuacji. Jednak solidny harmonogram posłuży Ci jako baza do dalszych działań i sprawi, że realniej ocenisz swoje moce przerobowe.

Dlatego nie zwlekaj i zadbaj o solidną rozpiskę. Pomocne mogą okazać się papierowe kalendarzyki, aplikacje mobilne i wszelkiego rodzaju gadżety, które Cię mobilizują.

A co jeśli chcesz sobie dodać otuchy? Cóż, maskotka na szczęście nie powinna zaszkodzić, a może ukoić skołatane nerwy. Pamiętaj tylko, by nie brać jej ze sobą na egzamin…

 

Nauka do matury z matematyki to nie lada wyzwanie. Dlatego nasza szkoła zadbała o solidne wsparcie i różnorodność materiałów. Wypełnij formularz i zapewnij sobie wysoki wynik. Kliknij tutaj i przekonaj się, że warto postawić na kursy maturalne w ProfiLingua!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.