Kto się boi matematyki? Ja na pewno! Może teraz nie tak bardzo, ale gdy sięgam pamięcią do czasów szkolnych, to właśnie matematyka budziła we mnie największe przerażenie. Z mojej perspektywy był to najgorszy przedmiot w szkole. Mój nauczyciel matematyki, a jednocześnie postrach całego mojego liceum regularnie powtarzał mojej klasie humanistycznej, że Adam Mickiewicz był niedouczony, bo nie znał matematyki.

Większość moich złych szkolnych wspomnień wiąże się głównie z tym przedmiotem i z postacią wspomnianego wcześniej matematyka. Do dziś żałuję, że wtedy nikt mi nie powiedział, jak mogę opanować lęk i stres przed ważnymi egzaminami z matematyki, oraz co mogę dodatkowo (poza szkolnymi zajęciami prowadzonymi przez “ulubionego” profesora) zrobić, by moje wyniki z egzaminów były wyższe.

Dopiero, gdy zaczęłam zawodowo zajmować się edukacją, zrozumiałam, że wystarczy kilka prostych kroków, by w znacznym stopniu zredukować stres związany z nauką do egzaminu z nielubianego przedmiotu.

Poniżej kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do najważniejszego w życiu egzaminu.

  1. Dobry plan to podstawa. Kanadyjski pisarz i zarazem znany na całym świecie mówca zawodowy Brian Tracy twierdzi, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala nam zaoszczędzić dziesięć minut pracy. Dlatego nie zwlekaj, weź kalendarz do ręki i zaplanuj swoją naukę dzień po dniu. Zacznij od określenia tego, które partie materiału są dla Ciebie łatwe i w jakich aspektach czujesz się pewnie, a które przysparzają Ci trudności i wymagają poświęcenia na nie więcej uwagi. Dodatkowo warto zaznaczyć w kalendarzu plan codziennych powtórek konkretnych zagadnień.
  2. 2. Praktyka czyni mistrza, a więc ćwicz! Rozwiązuj zadania! Nie skupiaj się przez dłuższy czas na jednym dziale, tylko mieszaj zagadnienia i korzystaj z kart wzorów i kalkulatora. To Twoi najlepsi przyjaciele!
  3. Dbaj o systematyczność. Trzymaj się ułożonego wcześniej planu. Nie odpuszczaj. Warto również w czasie, który przeznaczasz na naukę poprosić domowników o ciszę i spokój.
  4. Skoncentruj się na nowych zagadnieniach. Sokrates powiedział: wiem, że nic nie wiem. Ty nie musisz się martwić, bo w końcu nie jesteś Sokratesem. Na pewno wiesz więcej niż Ci się wydaje – nie zapominaj o tym. Zaznacz sobie te partie materiału w których czujesz się pewnie i które masz już w jednym paluszku. Masz wtedy okazję przekonać się, że wiesz zdecydowanie więcej niż mniej a to z pewnością doda Ci skrzydeł i zmobilizuje do opanowania nowego materiału - w końcu w porównaniu z już zdobytą przez Ciebie wiedzą, to pestka.
  5. Zapoznaj się ze strukturą egzaminu. Zazwyczaj boimy się tego czego nie znamy. Dlatego upewnij się, że wiesz jak będzie wyglądał prawdziwy egzamin i czego się od Ciebie na nim oczekuje. Wymień się wiedzą z kolegami i koleżankami. Obejrzyj nagrania o egzaminie i posłuchaj, co mówią ci, którzy już ten egzamin mają za sobą. Może mają jakieś dobre rady?
  6. Zafunduj sobie sukces. Wróć do zadań, które już dobrze znasz lub rozwiąż te arkusze egzaminacyjne, które wydają Ci się łatwe. Takie małe zwycięstwo Cię wzmocni i poczujesz świeżą motywację - i mobilizację! - do dalszej pracy.
  7. Odpuść naukę dzień przed egzaminem. Spotkaj się wtedy ze znajomymi, idź z psem na spacer, zrób dla siebie coś miłego. Oderwij myśli. To pomaga! I najważniejsze: wyśpij się. Wypoczęty mózg jest bardziej efektywny.

W dniu egzaminu pamiętaj o najważniejszym: oddychaj! Wszystko będzie dobrze! Przecież Twoje przygotowanie było fantastyczne! Teraz docenisz swój konkretny plan działania i realizację powtórek zgodnie ze swoimi wytycznymi! To nie może się nie udać! Powodzenia!

 

p.s Jeśli czytając ten artykuł przemknęła Ci przez głowę myśl, że to nie jest plan dla Ciebie, zapraszamy do ProfiLingua na intensywne kursy powtórkowe z matematyki! Zrobimy sobie egzaminacyjną powtórkę razem. W miłym gronie, z doświadczonym nauczycielem który zaplanuje wszystko razem z Tobą i pomoże Ci ten plan zrealizować!

I obiecuję: nie jest to mój matematyk z liceum! 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.