Uczysz się języka obcego, ale masz poczucie, że tylko dryfujesz i oddalasz się od portu? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z pięciu największych błędów. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, czego na pewno unikać podczas nauki.

 

Brak systematyczności

Pamiętasz, kiedy w dzieciństwie uczono Cię, jak poruszać się na dwóch kółkach? Raz przyswojone umiejętności, zostały z Tobą na zawsze. Poradziłbyś sobie nawet po kilku latach rozłąki, bo jazdy na rowerze po prostu się nie zapomina.

Jednak język obcy tak nie działa. Nie da się go nauczyć raz a dobrze. Jeżeli chcesz być w formie, musisz robić regularne powtórki, co wcale nie świadczy o niskich umiejętnościach czy słabym kojarzeniu. Po prostu tak działa pamięć długotrwała.

Dlatego nawet jeśli teoretycznie coś wiesz, regularnie odświeżaj wiedzę. Aby zapobiec znudzeniu powtórkami, stawiaj na urozmaicone ćwiczenia i korzystaj z pomocnych technik zapamiętywania. Dzięki systematyczności unikniesz zaległości i jednocześnie będziesz się rozwijał.

 

Sama teoria

Staranność językowa czyni komunikację bardziej owocną i uczy precyzyjnego formułowania myśli. To cenna umiejętność, ale pod warunkiem, że nie skupiasz się tylko na gramatyce. W przeciwnym razie możesz wyjść na purystę, któremu brakuje zmysłu praktycznego.

Tymczasem sucha wiedza nie wystarczy, by poradzić sobie w codziennych sytuacjach. Potrzebujesz też doświadczenia, które zdobywasz obcując z kulturą innego kraju i będąc w bezpośrednim kontakcie z cudzoziemcami.

To samo tyczy się słownictwa. Pamiętaj, że nie zawsze chodzi o ilość i dlatego nauka nie powinna przypominać strumienia świadomości. Liczą się cel i precyzja, więc zwracaj uwagę na kontekst, w którym użyjesz danego słowa czy wyrażenia. Podsumowując, działaj z rozmysłem i nie próbuj zamienić się w zwykły słownik. 

 

Radykalne myślenie

Wystrzegaj się perfekcjonizmu, inaczej cały czas będziesz mieć pod górkę. Nie zapominaj, że uczysz się żywego języka i przyda Ci się odrobina spontaniczności. Dlatego nie próbuj wszystkiego ubrać w sztywne ramy. 

Dążenie do doskonałości i strach przed popełnieniem błędu zastąp innym podejściem. Bądź pilny, nie – samokrytyczny. Pracuj nad komunikacją, ale w tym czasie zawieraj nowe kontakty i wchodź w interakcję. Ucz się na błędach, lecz nie pozwól, by zablokowały Cię przed działaniem.

Krótko mówiąc, zmień myślenie. Staraj się, ale nie czekaj, aż staniesz się "doskonały". To nigdy nie nastąpi i nie ma w tym niczyjej winy. Szczególnie w przypadku języka obcego istnieje inne pojęcie postępu i sukcesu. 

 

Za duże oczekiwania 

Nie rozpędzaj się i uważaj na przerost ambicji. Czasem wystarczy jeden lub kilka drobnych celów, które uzupełniają się wzajemnie. Zdrowy rozsądek to podstawa.

Jeżeli więc jesteś na poziomie początkującym, nie oczekuj, że od razu będziesz się płynnie wypowiadał i native speaker bez trudu Cię zrozumie. Okaż sobie życzliwość i bądź cierpliwy, a na uszczypliwe uwagi postaraj się odpowiadać uśmiechem.

Poza tym przeanalizuj swoje zachowanie. Dlatego kiedy łapiesz się na tym, że chcesz zbyt wiele rzeczy naraz, zadaj sobie pytanie: po co? Może się okazać, że działasz pod presją i tak naprawdę robisz to wbrew sobie.

Jak zatem poskromić apetyt? Poproś o pomoc osobę, która potrafi spojrzeć na wszystko z dystansem. Może być nią lektor, z którym stworzycie ambitne, ale realistyczne plany.

 

Źle pojęta samodzielność

Nie myśl, że jeśli masz talent do języków obcych, to powinieneś się ich uczyć w samotności. Każdy kiedyś zaczynał i potrzebował pomocy z zewnątrz. Nawet geniusze matematyczni zwykle najpierw uczyli się tabliczki mnożenia, a potem rozszyfrowywali zawiłe równania.

Jaki z tego wniosek? Wybierz miejsce, które posłuży Ci jako fundament pod dalszy rozwój. Pomyśl o zajęciach w grupie, dzięki którym będzie Ci raźniej i możesz uczyć się nie tylko na swoich, ale i cudzych błędach.

A co jeśli nie jesteś duszą towarzystwa i wolisz swoją samotnię? Zawsze możesz do niej zaprosić jedną zaufaną osobę i zdecydować się na kurs indywidualny bądź konwersacje z native speakerem. Pozwala Ci to zachować równowagę między samodzielnością a otrzymywaniem wsparcia.

 

Strach przed mówieniem, ulotna pamięć, brak doświadczenia… Zrzuć z siebie ograniczenia i sprawdź oferty, jakie przygotowała dla Ciebie szkoła ProfiLingua. Wypełnij formularz, zgarnij wakacyjny rabat 50% i postaw na kursy językowe, które pomogą Ci rozwinąć skrzydła.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.