Jak to możliwe, że niektórym osobom nauka języka angielskiego przychodzi bez trudu, a inni nie robią widocznych postępów? Jeśli odnosisz wrażenie, że należysz do tej drugiej grupy, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z najczęstszych błędów w nauce języka angielskiego. Zdarza się, że już niewielka zmiana nawyków lub sposobu podejścia do samego procesu uczenia się pomaga osiągnąć lepsze rezultaty.


1. Chcesz rozumieć każde słowo w tekście

Pozornie, tłumaczenie każdego słowa, którego znaczenia nie jesteś pewien w tekście, świadczy o pracowitości zasługującej na pochwałę. Jednak, jeśli omawiamy podstawowe błędy w nauce jakiekolwiek języka obcego, to właśnie próba zrozumienia każdego słowa w tekście zdobywa pierwsze miejsce na podium. Oczywiście, wyrazy, których nieznajomość powoduje, że nie jesteś w stanie zrozumieć sensu zdania, trzeba sprawdzić. Pamiętaj jednak, że wiele wyrażeń i słów zrozumiesz dzięki kontekstowi. Jeśli będziesz czytał dużo i często, wiele powtarzających się słów zapamiętasz w sposób naturalny. Sprawdzanie każdego wyrazu w słowniku jest nie tylko czasochłonne i frustrujące. Zaburza ono także proces “zanurzanie się w języku”, szczególnie gdy tłumaczysz na język polski, a nie korzystasz z wersji angielsko-angielskiej.

2. Tłumaczysz WSZYSTKO na język polski

Jeśli na lekcji języka angielskiego pytasz nauczyciela o znaczenie jakiegoś słówka i jesteś w stanie zrozumieć jego wyjaśnienie w języku angielskim lub za pomocą zdjęcia, powstrzymaj się od natychmiastowego tłumaczenia go na język polski. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Załóżmy, że słowo, o które pytasz to “milk”. Na Twoje pytanie nauczyciel odpowiada “it’s white, you put it in your coffee” i ta definicja rozwiewa Twoje wątpliwości, to właśnie ją zapamiętaj lub zapisz. Ostatecznym celem nauki języka obcego jest tak naprawdę formułowanie w nim myśli, zanim je wypowiesz lub napiszesz. Nie opóźniaj tego procesu.

3. Zapisywanie wszystkiego na lekcji

 

Fakt, niektóre rzeczy trzeba zapisać. Traktowanie jednak lekcji angielskiego jak wykładu na studiach i skrupulatne zapisywanie każdej informacji należy do podstawowych błędów w nauce tego języka. Najszybciej i najskuteczniej nauczysz się go poprzez używanie go tak często, jak to możliwe. Słuchaj więc nauczyciela i staraj się jak najwięcej mówić samodzielnie.

4. Niekończące się “dlaczego?”

Ciekawość świata i dociekliwość to na pewno zalety, jednak w nadmiarze mogą znacznie utrudnić naukę języka angielskiego. Jeśli bardziej od umiejętności płynnego wypowiadania się w tym języku interesuje Cię, dlaczego trzecia forma czasownika “drink” brzmi akurat “drunk” i koniecznie chcesz, żeby nauczyciel wyjaśnił Ci to podczas zajęć, zastanów się, czy Twoim powołaniem nie jest przypadkiem lingwistyka. Zgłębianie sekretów gramatyki historycznej może być fajnym hobby, nie pomoże Ci jednak w praktycznym posługiwaniu się językiem (przecież nie musisz wiedzieć, dlaczego mówi się “psu” a nie “psowi” w języku polskim, co nie przeszkadza Ci biegle nim władać). Na lekcjach skup się na nauce angielskiego, a nie o angielskim.

5. Dążenie do perfekcjonizmu

Kolejny z podstawowych błędów w nauce języka angielskiego. Jeśli czekasz, żeby zacząć mówić do momentu, aż będziesz umieć wypowiadać się zupełnie bez błędów, mamy dla Ciebie bardzo złą wiadomość. Ta chwila nigdy nie nadejdzie. Nawet native speakerzy popełniają błędy, szczególnie gdy szybko mówią. Przeprowadź mały eksperyment i przysłuchaj się rozmowom prowadzonym w języku polskim w swoim otoczeniu. Będziesz zaskoczony, jak często wychwycisz błędy językowe. Dokładnie tak samo jest w języku angielskim. Zaakceptuj fakt, że mówienie z błędami to naturalny etap nauki i z czasem będzie ich coraz mniej. Jeśli nie zaczniesz próbować mówić jak najszybciej, znacząco opóźnisz swój proces nauki.

6. “Chcę się nauczyć tylko mówić, gramatyka nie jest mi do niczego potrzebna.”

Mit, że możliwe jest opanowanie języka obcego zupełnie bez nauki gramatyki, ma się świetnie i wyrządził krzywdę już bardzo wielu osobom, mocno opóźniając osiągnięcie przez nich satysfakcjonujących rezultatów. Owszem, jeśli zależy Ci tylko na tym, aby potrafić porozumieć się w sklepie i hotelu na wakacjach, wystarczy, że opanujesz kilkadziesiąt podstawowych wyrażeń. Jeśli jednak poważnie myślisz o nauce języka, nie możesz zaniedbywać ani gramatyki, ani pisania, słuchania, i czytania, gdyż wszystkie te kompetencje językowe uzupełniają się wzajemnie. Co ważne, nauka gramatyki w obecnych czasach nie polega na nudnym uzupełnianiu ćwiczeń. Doświadczeni lektorzy przekazują wiedzę w angażujący sposób, także za pomocą ćwiczeń ustnych.

7. “Nie mam zdolności językowych.”

To kolejne szkodliwe przekonanie, które nosi w sobie wiele osób. Rzeczywiście, istnieją osoby, które mają wyjątkowe zdolności językowe, podobnie jak istnieją wybitni sportowcy czy matematycy. Nie oznacza to jednak, że pozostałe osoby nie mają możliwości nauczenia się języka obcego, gry w piłkę nożną czy podstaw arytmetyki. Nie musisz być poliglotą, tak jak nie każdy zagra w Mistrzostwach Świata. Jeśli jednak udało Ci się opanować swój język ojczysty, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nauczył się także angielskiego. Pozbądź się negatywnych przekonań i nie utrudniaj sam sobie życia. Nie porównuj swoich rezultatów z innymi, każdy z nas uczy się w nieco innym tempie i w inny sposób - i dotyczy to nie tylko języków obcych. Mówienie sobie, że na pewno nie zdołasz niczego się nauczyć to jeden z największych błędów popełnianych podczas nauki.

8. Brak systematyczności

To zdecydowanie jeden z podstawowych błędów popełnianych podczas nauki języka angielskiego. Kiedy planujesz rozpoczęcie nauki, rób to z głową i sporą dawką zdrowego rozsądku. Jeśli jesteś osobą dorosłą, pracującą zawodowo, masz dwójkę czy trójkę dzieci w wieku szkolnym i codzienne obowiązki, nie zakładaj hurra-optymistycznie, że dasz radę uczyć się trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Jeśli jesteś świetnie zorganizowany, pewnie uda Ci się to przez jakiś czas, jednak prędzej czy później wygra zmęczenie i brak czasu. Będziesz zły na siebie i sfrustrowany. Największym wrogiem skutecznej nauki jest tak naprawdę brak systematyczności. Przemyśl swoje możliwości czasowe i zastanów się i ile realnie jesteś w stanie poświęcić na naukę - np. jedna lub dwie lekcje w tygodniu i 15 minut dziennie samodzielnej nauki. Kiedy już to ustalisz - staraj się tego trzymać.

9. Nauka tylko na lekcji

Jeśli sądzisz, że wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu przyjść na zajęcia z nauczycielem, żeby dobrze nauczyć się języka, musimy Cię rozczarować. Konieczna jest dodatkowa praca własna i nie wcale nie chodzi o odrobienie zadania domowego. Zmień całe swoje otoczenie w lekcję angielskiego, to wcale nie jest takie trudne. Oglądaj filmy i seriale z napisami zamiast z lektorem, sprawdź słowa anglojęzycznych piosenek, które lubisz, a potem śpiewaj razem z radiem, zmień ustawienia w telefonie i na swoich profilach w mediach społecznościowych na angielski, czytaj wiadomości na brytyjskich i amerykańskich stronach internetowych.... Możliwości są nieskończone!

10. Kalki językowe

Pamiętaj, że język angielski i język polski różnią się od siebie nie tylko słownictwem, ale także szykiem zdania i sposobem wykorzystania konkretnych konstrukcji językowych. Staraj się od razu konstruować zdania po angielsku. Nie układaj sobie w głowie zdania po polsku, które będziesz próbował przetłumaczyć słowo w słowo na angielski. Po pierwsze, Twój poziom znajomości angielskiego pewnie mocno odbiega od poziomu polskiego, co oznacza, że nie jesteś jeszcze w stanie budować tak samo długich i skomplikowanych zdań w tym pierwszym. Po drugie, prowadzi to do powstawania śmiesznych, a dla native speakerów - często zupełnie niezrozumiałych - kalek językowych. Najlepszym przykładem jest legendarne “z góry dziękuję” tłumaczone jako “thank you from the mountain” (“mountain” to góra, forma ukształtowania terenu w języku angielskim). Właściwe tłumaczenie brzmi “thank you in advance”. “Thank you from the mountain” ma dla osoby anglojęzycznej mniej więcej tyle samo sensu, co dla nas np. “dziękuję z jeziora”.

ProfiLingua- ProfiBlog- zrób sobie przyszłość w każdym języku- promocja

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.