Dla wielu gramatyka to koszmar na jawie. W końcu chyba najważniejsza jest sama komunikacja, prawda? Jeśli i Ty zastanawiasz się, czy poprawność gramatyczna ma znaczenie w rozmowach w języku obcym, to odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Na zajęciach? Przede wszystkim komunikacja

Osoby uczące się języka mogą doświadczyć zablokowania przed mówieniem. Niektórzy unikają samodzielnych wypowiedzi jak ognia. Tymczasem celem edukacji jest coś zupełnie odwrotnego.

To właśnie komunikacja sprawia, że uczysz się na błędach i zdobywasz potrzebną Ci wiedzę. Dlatego im więcej mówisz, tym lepiej przygotowujesz się do rozmów w realnym życiu.

 

Szczególnie na poziomie początkującym wypowiedzi są uproszczone i dość chaotyczne, ale dzięki mówieniu zdobywasz doświadczenie. Poza tym przychodzą Ci z pomocą:

 • gotowe scenki i dialogi do odegrania,
 • gotowe zwroty i zdania do wypowiedzenia.

 

Dzięki dopracowanym materiałom używasz właściwych konstrukcji bez szczegółowej analizy językowej. Mimo to podstawy gramatyki pozwolą Ci zrozumieć ogólne zasady, jakimi rządzi się dany język. Dzięki temu będą dla Ciebie łatwiejsze wszelkie pamięciówki i unikniesz niedociągnięć na dalszym etapie nauki.

 

W trakcie zagranicznych podróży? Bądź praktyczny!

Kiedy wyjeżdżasz na wczasy wypoczynkowe, dopuszczalny margines błędu jest większy niż podczas podróży służbowych. Dajmy na to, w sklepie z pamiątkami nie wdajesz się w zawiłą dyskusję ze sprzedawcą, lecz ograniczasz do minimum. W niektórych przypadkach możesz też liczyć na pomoc przewodnika turystycznego. Wystarczą Ci więc zwykłe uprzejmości.

Dlatego kiedy kontakty z obcokrajowcami są sporadyczne i tymczasowe, wyposażasz się w pomocne materiały. Takie, które w jakimś sensie „myślą” za Ciebie. Przykładowo:  

 • książeczki/audiobooki z konwersacjami w podróży,
 • książeczki/audiobooki z konwersacjami na wakacje,
 • aplikacje do automatycznego tłumaczenia wypowiedzi.

 

Współczesny turysta skupia się na komunikacji: chce się dogadać i stara się nie kaleczyć języka w stopniu uniemożliwiającym zrozumienie. Tutaj dobra znajomość gramatyki będzie ułatwieniem, ale nie jest wymogiem.

 

Na spotkaniach towarzyskich? Pokaż, że Ci zależy

Niektórzy cudzoziemcy docenią nawet Twój najmniejszy wysiłek. Inni zaczną wytykać najdrobniejsze błędy i dadzą odczuć, że trudno im się z Tobą dogadać. Wynika to np. ze specyfiki kultury danego kraju lub z samego języka. Poza tym w kontaktach towarzyskich pojawia się mowa potoczna, więc nie zawsze chodzi o braki w gramatyce.

Mimo to warto polepszyć swoje relacje z obcokrajowcami i pracować na różnych płaszczyznach. W tym celu potrzebujesz m.in.:

 • lepszej znajomości języka i zasad rządzących danym językiem,
 • lepszej znajomości kultury i zwyczajów panujących w danym kraju,
 • lepszej znajomości środowiska obcojęzycznego, w którym funkcjonujesz,
 • doświadczenia, bo praktyka czyni mistrza!

 

Ważne, by pamiętać, że osoba z innego kraju to nie bezduszna maszyna. Z jednej strony poprawność gramatyczna jest mile widziana i sprawia, że Twoja wypowiedź jest bardziej precyzyjna. Z drugiej nie zapominaj o innych umiejętnościach, jak np. dobra wymowa czy ogólne obycie.

 

Życie zawodowe? Tu liczy się profesjonalizm

Praca to miejsce, gdzie poprawność językowa w rozmowach liczy się najbardziej. Nawet w przypadku prac stricte fizycznych znajomość gramatyki przyda Ci się do załatwienia podstawowych formalności.

Poza tym im ładniej i poprawniej się wysławiasz, tym łaskawszym okiem spojrzy na Ciebie pracodawca. Jedynym ułatwieniem może być zawężenie zakresu słów, czyli skupienie się na konkretnej dziedzinie, z którą wiążesz przyszłość.

 

Poprawność gramatyczna? To Twój sprzymierzeniec

Pora na podsumowanie i ogólne wnioski:

 • gramatyka jest nieodłącznym elementem języka obcego, ale zależnie od sytuacji wpływa bardziej lub mniej na jakość komunikacji;
 • im wyższy poziom językowy, tym większe wymagania co do poprawności gramatycznej, ponieważ jesteś wystawiany na mniej przewidywalne sytuacje;
 • jeśli zależy Ci na budowaniu profesjonalnego wizerunku, poprawność gramatyczna wpływa na lepszy odbiór Twojej osoby;
 • jeżeli chcesz się uczyć języka obcego (w tym gramatyki) w sposób, który najbardziej odpowiada Twojej aktualnej sytuacji i poziomowi, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego lektora.

 

Pamiętaj, że gramatyka ma Ci ułatwić, a nie utrudnić życie. Kiedy orientujesz się w nadrzędnych zasadach językowych, możesz manewrować (np. w zależności od potrzeb modyfikować gotowe zdania). Traktuj ją zatem jako narzędzie do swobodniejszej i klarowniejszej komunikacji. I co najważniejsze, ucz się nowych zagadnień z myślą o konkretnych sytuacjach, a większa poprawność przyjdzie z czasem.

 

Lubisz języki obce, ale chcesz mówić z większą pewnością siebie? Szukasz opcji najlepszej dla siebie? Z nami nauka to czysta przyjemność! Wypełnij niniejszy formularz i postaw na kursy językowe w ProfiLingua!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.