Chcesz ładniej się wysławiać, budować dłuższe wypowiedzi i poznać nowe konstrukcje gramatyczne? Jednym z najlepszych sposobów na wzbogacenie swojego warsztatu językowego jest czytanie książek. To także podstawowa umiejętność, która jest skrupulatnie sprawdzana podczas testów i egzaminów. Dlatego przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak czytać książki w języku obcym.

 

Po pierwsze: sprawdź swój poziom

Upewnij się, jak dobrze znasz język obcy i poszukaj książek dopasowanych do Twojego aktualnego poziomu. Nie zabieraj się ze lekturę opasłych tomów, jeżeli jesteś na początkującym poziomie lub masz duże luki w wiedzy.

Zanim pochłoniesz w całości powieść autorstwa Jane Austen lub sięgniesz po „Panią Bovary”, zacznij od krótkich historyjek. Podnoś sobie poprzeczkę stopniowo, dzięki czemu zyskujesz większe zrozumienie bez nadmiernego trudu. Na dobry początek wybieraj:

 • znane bajki i baśnie,
 • krótkie opowiadania z morałem,
 • artykuły tematyczne w Internecie,
 • codzienne newsy i aktualne wiadomości ze świata.

 

Stawiaj na ponadczasowe treści, lekką tematykę i niespecjalistyczne artykuły. Dzięki temu rzadziej będziesz zaglądać do słownika, co uczyni lekturę przyjemniejszą oraz bardziej naturalną.

Jeżeli mimo to nie wiesz, po jaką pozycję sięgnąć, z pomocą przychodzą księgarnie internetowe. Na okładce lub na odwrocie książki często podawany jest poziom językowy, a także krótki opis zagadnień leksykalnych i gramatycznych.

Wygodnym rozwiązaniem są również biblioteczki w szkołach językowych. Korzystasz z nich za darmo i w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zawsze możesz poprosić o radę.

 

Po drugie: znajdź swój styl

Lektury szkolne, uczelniane i obowiązkowe nie muszą być jedynymi książkami, które weźmiesz do ręki. Wręcz przeciwnie, w wolnym czasie czytaj to, co trafia w Twój gust. Zobaczysz, że im ciekawsza jest dla Ciebie fabuła, tym chętniej śledzisz losy bohaterów i co za tym idzie – efektywniej się uczysz.

Język literacki różni się od mówionego, dlatego zanim napoczniesz powieść romantyczną, która wprawia Cię w niezadowolenie, znajdź swój styl czytania. W tym celu zwróć uwagę na następujące szczegóły:

 • kategoria książki – sprawdź, jakiego typu książki czytasz najczęściej. Jeżeli od kryminału wolisz fantastykę, szukaj pozycji o odpowiadającej Ci tematyce.
 • tempo czytania – weź pod uwagę ewentualne przeszkody, które spowolnią lekturę. Przykładowo, jeśli planujesz przeczytać wielostronicową książkę, ustal mniej więcej, ile kartek dziennie jesteś w stanie ogarnąć.

 

Pamiętaj, by nie zniechęcać się zbyt szybko i nie oczekuj, że czytanie książek obcojęzycznych będzie wyglądało tak samo jak w przypadku tekstów w języku ojczystym. Bądź wobec siebie wyrozumiały i nie poddawaj się, a zobaczysz, że cierpliwość się opłaca.

 

Po trzecie: uprzyjemniaj sobie lekturę

Za Tobą lata edukacji, ale nigdy nie ciągnęło Cię do książek, a może nie jesteś typem wzrokowca? Pomyśl o wersji elektronicznej, bo dzięki audiobookom nie zmuszasz się do czytania, ale nadal poszerzasz zakres słownictwa. Poza tym możesz ich słuchać w trakcie wykonywania innych czynności, co jest dużym plusem dla osób zapracowanych lub wielozadaniowych.

Pamiętaj też, by uprzyjemniać sobie lekturę. Zadbaj o odpowiednią atmosferę, by obcować z książką w warunkach sprzyjających refleksji. Weź pod uwagę:

 

 • miejsce – znajdź sobie cichy kąt, w którym dobrze się czujesz i możesz się skupić na tym, co robisz.
 • czas – czytaj książki lub słuchaj audiobooków wtedy, gdy masz szansę cokolwiek z nich wynieść. Jeśli masz na głowie zbyt dużo obowiązków lub w pokoju kręcą się inni domownicy, wybierz lepszy, spokojniejszy moment.
 • przekąski – aby nie odrywać się co chwila od lektury lub nie włączać funkcji „stop”, przygotuj się na zapas. Miej w pobliżu coś, co ugasi nagłe pragnienie i zaspokoi apetyt.

 

Ponadto weź pod uwagę inne pomoce, takie jak np.:

 • słownik papierowy/elektroniczny – sprawdzony sposób na ułatwienie sobie lektury.
 • aplikacje mobilne – takie, które pomagają w czytaniu w języku obcym i pozwalają od razu sprawdzić znaczenie danego słowa lub frazy albo służące do robienia dokładnych notatek z przeczytanych książek (z uwzględnieniem autora i tytułu).

 

Edukacja dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkoła ProfiLingua zawsze zapewnia szeroki wybór i odpowiada na Twoje potrzeby. Dlatego nie zwlekaj i skorzystaj z atrakcyjnych zniżek na wakacyjne kursy grupowe lub zapisz się na intensywny kurs online.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.