Przeglądając oferty różnych szkół językowych, na pewno zauważyłeś rozróżnienie na “kursy standardowe” i “kursy biznesowe”. Czy wiesz, na czym polegają rozbieżności pomiędzy nimi? W naszym dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzuje się język biznesowy, jakie korzyści daje jego znajomość i dlaczego pracownicy korporacji i mniejszych firm chętnie korzystają z tego typu szkoleń językowych.

Język biznesowy - cechy szczególne

Różnice pomiędzy ogólnym lub standardowym językiem a językiem biznesowym, dotyczą trzech obszarów:

 • słownictwa - podczas kursu języka biznesowego duży nacisk kładzie się na słownictwo branżowe, przydatne Słuchaczom podczas wykonywania codziennych obowiązków. W kursach standardowych rzadko omawia się wyrażenia związane np. z księgowością, HR-em lub finansami. Język biznesowy zapewnia rozszerzenie słownictwa ogólnego, potrzebnego np. do prowadzenia rozmów towarzyskich lub odbywania podróży zagranicznych, jednak priorytetowo traktowana jest terminologia związana z konkretnym zawodem.
 •  gramatyki - w świecie biznesu ceni się czas i czytelną komunikację. Nie ma miejsca na niuanse językowe, niedomówienia i zbędne ozdobniki, które mogłyby utrudnić wzajemne zrozumienie kontrahentów z różnych części świata. Biznesowy kursy językowe dla firm uczą komunikacji przy użyciu nieco prostszej gramatyki. Formalne e-maile, oferty czy prezentacje powinny być zrozumiałe, rzeczowe i łatwe w odbiorze.
 •  sposobu prowadzenia zajęć - język biznesowy to przede wszystkim umiejętność wykorzystania go w praktyce. Słuchacze kursów biznesowych ćwiczą potrzebne im umiejętności na każdych zajęciach - pisanie e-maili, prowadzenie spotkań, robienie prezentacji, przedstawianie argumentów, negocjowanie, itd.

Kursy języka biznesowego - korzyści dla pracowników

W jaki sposób zyskują pracownicy, którzy zdecydowali się wziąć udział kursie języka biznesowego? Właściwie, trudno znaleźć wady podjęcia takiego kroku. Do największych zalet należą:

 • ułatwienie w wykonywaniu codziennych zadań - jeśli porozumiewanie się
  z kolegami z innych zespołów, klientami i dostawcami nie sprawia Ci problemu, możesz skupić się na samym zadaniu, a nie sposobie wyrażenia swoich myśli. Wykonanie pracy wymaga więc od Ciebie mniej czasu i wysiłku.
 •  zwiększona pewność siebie - pewność siebie i asertywność są niezbędne w skutecznej sprzedaży i obsłudze klienta. Trudno je osiągnąć, jeśli nie potrafisz jasno określić, o co Ci chodzi lub masz problemy ze zrozumieniem drugiej strony.
 •  podniesienie własnej wartości na rynku pracy - w przeciwieństwie do np. Japończyków, polscy pracownicy chętnie zmieniają pracę. Wysokie kompetencje językowe znacznie poprawiają pozycję kandydatów na rynku pracy. Dotyczy to szczególnie osób zainteresowanych pracą dla międzynarodowych korporacji.
 •  integracja - kursy językowe dla firm mają jeszcze jedną zaletę, o której często zapominamy. Dzięki udziałowi we wspólnych zajęciach możesz lepiej poznać kolegów z innych działów, z którym często na co dzień nie masz okazji porozmawiać. Z osobami, z którymi z reguły współpracujesz, masz szansę porozmawiać na inne niż zwykle tematy.

Szkolenia językowe pracowników - korzyści dla firm

Najważniejsze zostawiliśmy na koniec. Czy inwestycja w kursy języka biznesowego dla pracowników ma sens z punktu widzenia pracodawcy? Zdecydowanie tak. Firma, która zdecyduje się na wprowadzenie tego typu szkoleń, zyskuje pod wieloma względami - pracownicy są wydajniejsi, pracują szybciej i efektywniej. Skuteczniej sprzedają i lepiej radzą sobie z obsługą klienta. Rzadziej odczuwają frustrację i wypalenie zawodowe, są bardziej zmotywowani i lepiej oceniają pracodawcę, który inwestuje w ich rozwój. Rośnie morale i duch zespołu, a wszystkie te czynniki razem mają pozytywny wpływ na działania i rozwój firmy.

Gdzie szukać kursów języka biznesowego?

Warto postawić na partnera, który zapewni ułatwioną, scentralizowaną obsługę kursów we wszystkich oddziałach firmy. Szkoła ProfiLingua posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji szkoleń językowych dla firm, także w przypadku mniej popularnych języków. Sprawdź naszą ofertę i wybierz kurs skrojony na miarę Twojego biznesu!

{{cta('855e3963-6c6c-41b1-bcea-3034c61f72b8','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.