Myśl o dwujęzyczności nie jest ani nowa, ani zaskakująca. Już w czasach średniowiecza Karol Wielki wiedział, że edukacja powinna być wszechstronna i zabłysnął stwierdzeniem: „Znać inny język to jak posiadać drugą duszę”. Co to tak naprawdę oznacza i dlaczego w obecnych czasach warto znać więcej niż jeden język, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

 

Masz większe pole manewru i porównanie

Nauka drugiego języka rozwija kreatywne myślenie, sprzyja lepszej pamięci i pozwala poszerzyć swoje horyzonty. To świetny trening dla szarych komórek – tworzą się nowe połączenia nerwowe w mózgu.

Otrzymujesz więc coś, czego nie zapewnia Ci znajomość jednego języka, ponieważ funkcjonujesz tylko w jego ramach. Dlatego uczysz się konkretnych reguł oraz zasad i na tej podstawie budujesz oraz rozwijasz swoją świadomość językową. W jakimś sensie podporządkowujesz się pewnej wizji, aby móc się komunikować, porozumiewać i korzystać z życia.

Jednak o ile więcej możliwości zyskujesz dzięki znajomości języka obcego? Przede wszystkim wychodzisz z ram języka ojczystego i masz dostęp do większej ilości informacji, materiałów i co za tym idzie – atrakcyjnych możliwości. Jeśli chcesz, możesz przeczytać tę samą książkę w dwóch językach, co daje Ci nowe spojrzenie na te same sprawy.

Poza tym znając choć jeden język obcy, możesz korzystać z popularnych produktów, które nie doczekały się jeszcze wersji polskojęzycznej. Przykład? Nie obawiasz się zamówić rzeczy, do której nie jest dołączona przetłumaczona instrukcja obsługi…

 

Masz bogatsze życie towarzyskie i zawodowe

W sferze osobistej zawierasz więcej znajomości. Poznajesz nowych ludzi, u których odkrywasz zaskakujące nawyki i nieznany Ci światopogląd. Niejeden raz przekonasz się, że coś, co dla Ciebie jest oczywiste, dla obcokrajowców może być nie do pomyślenia. Jednak to właśnie te różnice sprawiają, że życie towarzyskie jest bardziej ekscytujące i ma Ci więcej do zaoferowania.

Poza tym otwierają się przed Tobą drzwi międzynarodowej kariery. Dzięki znajomości drugiego języka zyskujesz w oczach pracodawcy i możesz ubiegać się o lepiej płatne stanowisko w większej firmie. Co więcej, Twoje dotychczasowe umiejętności przydają się w kontaktach z cudzoziemcami, więc czujesz, że się rozwijasz.

 

Stajesz się lepszym człowiekiem

W dobie powszechnej cyfryzacji następuje przenikanie różnych kultur, poglądów i informacji, z czego nie zdajesz sobie do końca sprawy, jeśli znasz tylko jeden język. Dlatego dwujęzyczność to okazja, by wyjść ze skorupy i przestać uważać za najlepsze tylko to, co swoje.

Ponadto nauka drugiego języka sprawia, że jesteś jednocześnie bardziej otwarty i przenikliwy. Dbasz o własną samoświadomość i masz większe rozeznanie w tym, co dzieje się na świecie. Dzięki temu sam podejmujesz właściwsze decyzje. Krótko mówiąc, stajesz się lepszą wersją siebie.

 

Chcesz zainwestować w swoją przyszłość? Zacznij już teraz i postaw na kursy wakacyjne! Wypełnij formularz i przekonaj się, jak wiele może Ci zaoferować szkoła ProfiLingua.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.