O tym, że warto znać języki obce wszyscy dobrze wiemy. Przydają się zarówno w życiu prywatnym (np. podczas zagranicznych wakacji), jak i zawodowym. Czy zastanawiałeś się jednak, w jaki sposób konkretnie umiejętność władania angielskim czy niemieckim może pomóc Ci w karierze i jakie przyniesie Ci korzyści? W naukę jakich języków najlepiej zainwestować? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł.

Języki obce a rynek pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez jeden z największych portali z ogłoszeniami o pracę w Polsce, pracodawcy coraz większy nacisk kładą na znajomość języków obcych. Oczywiście, nie w każdej branży jest dokładnie tak samo, w niektórych jednak ponad 80% ogłoszeń zawiera wymóg władania językiem obcym przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Zawody, w których nauka języków jest najbardziej potrzebna, to: zakupy, IT administracja, public relations, IT rozwój oprogramowania, doradztwo/konsulting, marketing, badania i rozwój, budownictwo i nieruchomości oraz finanse i ekonomia.

Najbardziej pożądane języki obce na rynku pracy

Na pewno nikogo nie zaskoczy lider tego rankingu - angielski. Kariera i rozwój zawodowy są właściwie często niemożliwe bez choćby podstawowej znajomości tego języka. Umiejętność komunikacji w języku angielskim jest niezbędna, jeśli marzysz o pracy i awansie zawodowym w międzynarodowej korporacji. To język urzędowy biznesu na całym świecie.

Kolejne miejsce na podium zajmuje język niemiecki. Nasi zachodni sąsiedzi lubią inwestować w Polsce oraz outsourcować wiele usług. Współpraca handlowa pomiędzy naszymi krajami kwitnie - Niemcy stanowią ogromny rynek zbytu dla naszych rodzimych firm, a także jedno z ulubionych miejsc krótkotrwałej emigracji zarobkowej Polaków. Znajomość języka niemieckiego otwiera więc wiele możliwości. Jeśli opanowałeś angielski i niemiecki, nie musisz się martwić o pracę, szczególnie jeśli interesuje Cię obszar spedycji, transportu lub doradztwa.

Trzecie miejsce zajmuje francuski. Francuskie firmy coraz częściej otwierają swoje filie w naszym kraju, a polskie przedsiębiorstwa rozszerzają działalność na rynki francuskojęzyczne (Francja, Belgia, Szwajcaria, a także niektóre prowincje Kanady). Na rynku pracy poszukiwani są specjaliści władający tym językiem, a także absolwenci bez większego doświadczenia zawodowego, gotowi podjąć pracę w obsłudze klienta, obszarach dotyczących HR oraz księgowości. Tandem francuski - angielski lub francuski - niemiecki stanowi bilet do rozwoju i awansu zawodowego.

Kolejny język, który warto znać, to holenderski. Jego wymóg często jest umieszczany w ogłoszeniach o pracy, szczególnie przez pracodawców działających w branży spożywczej i kosmetycznej oraz w bankowości.

Numer pięć to język rosyjski. Wiele polskich firm prowadzi działalność na terenie naszych wschodnich sąsiadów, ale to nie wszystko. Od kiedy Polska stała się popularnym celem emigracji dla mieszkańców Ukrainy, z których większość biegle posługuje się właśnie rosyjskim, coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje osób potrafiących komunikować się w tym języku. Pożądana jest także znajomość języka ukraińskiego.

Nasz południowy sąsiad - niewielki Czechy - bardzo dynamicznie się rozwija, szczególnie w dziedzinie przemysłu, chętnie przyjmując pracowników z zagranicy. Współpraca pomiędzy naszymi krajami jest częsta, ze względu na niewielką odległość. Także potężne firmy
z kapitałem amerykańskim lub niemieckim często otwierają swoje oddziały zarówno w Czechach, jak i w Polsce i oczekują pomiędzy nimi współpracy. Nauka języka czeskiego to opcja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

Profesjonalne kursy języowe

Gdzie szukać dobrych kursów językowych, zwłaszcza w przypadku mniej popularnych języków? Postaw na szkołę językową o wieloletniej tradycji i ogromnym doświadczeniu. Sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua!

{{cta('855e3963-6c6c-41b1-bcea-3034c61f72b8','justifycenter')}}

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.