Jeszcze 15-20 lat temu język rosyjski był nie tylko mało popularny, ale wręcz nielubiany przez Polaków. Lata przymusowej nauki w szkole i nieprzyjemne skojarzenia mocno wpłynęły na stosunek dzisiejszych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków do rosyjskiego. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i coraz więcej osób podejmuje naukę tego języka. Dlaczego warto znać rosyjski? Oto lista najważniejszych powodów.

Zwiększa Twoją wartość na rynku pracy

Lata, kiedy znajomość angielskiego wystarczyła, aby podbić rynek pracy, minęły bezpowrotnie. Jeśli nie jesteś wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie z udokumentowanymi osiągnięciami, musisz liczyć się z faktem, że wymóg znajomości dwóch języków obcych przez pracodawców staje się powoli standardem. Warto postawić na rosyjski z kilku powodów:

  •  wysoki poziom znajomości rosyjskiego to wciąż rzadkość wśród kandydatów do pracy. Umieszczenie takiej kompetencji na Twoim cv na pewno wyróżni Cię z tłumu.
  •  wiele polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy, którzy nie zawsze dobrze radzą sobie z językiem polskim. Większość z nich świetnie za to mówi po rosyjsku. Pracodawcy cenią i szukają osób, które pomogą w komunikacji, nie tylko w działach HR, ale także koordynatorów i team leaderów. Znajomość języka rosyjskiego bez wątpienia będzie Twoim atutem!
  • Rosja zawsze była, jest i najprawdopodobniej będzie jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski, głównie ze względu na fakt bezpośredniego sąsiedztwa. To ogromny rynek zbytu dla polskich przedsiębiorstw z wielu branż: metalurgicznej, kolejowej, odzieżowej, obuwniczej, florystycznej i innych. Dla płynnego i bezproblemowego prowadzenia biznesu z partnerami z Rosji polscy przedsiębiorcy potrzebują pracowników potrafiących komunikować się po rosyjsku.

 

Partnerzy biznesowi ze Wschodu

Jeśli sam jesteś przedsiębiorcą i myślisz o ekspansji na rynki wschodnie, znajomość rosyjskiego będzie Ci niezbędna. Warto pamiętać, że język ten otwiera drogę do porozumienia nie tylko z mieszkańcami Rosji, ale także wszystkich byłych republik ZSRR: Ukrainy, Białorusi, Litwy, itd. Także w Azji Środkowej o wiele częściej spotkasz osoby mówiące po rosyjsku niż po angielsku. Dotyczy to nawet Chin. Dlatego, jeśli Twoja firma chce zaistnieć na rynkach wschodnich, musisz zainwestować w naukę języka największej potęgi tego regionu.

 

Lepsza jakość podróżowania

To prawda, że w większości miejsc na świecie spotkasz osoby mówiące po angielsku, szczególnie w większych miastach i ośrodkach turystycznych. Okazuje się jednak, że w krajach byłego ZSRR, a także na Bałkanach o wiele bardziej popularny od angielskiego jest rosyjski (dotyczy to np. Chorwacji, którą chętnie wybieramy na swój cel wakacyjnych podróży). Jeżeli chciałbyś nieco zejść z ubitych szlaków, zwiedzić mniej uczęszczane miejsca i komunikować się z mieszkańcami tych regionów, postaw na rosyjski.

Kolejna istotna kwestia to rosyjski alfabet - cyrylica, który stosowany jest nie tylko w Rosji, ale także na Ukrainie, w Bułgarii czy na Białorusi. Umiejętność odczytywania nazw i komunikatów zapisanych cyrylicą zdecydowanie poprawi Twój komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

 

Rosyjski jest…łatwy!

Nawet jeśli nie zamierzasz rozwijać swojej firmy na rynkach wschodnich, a wakacje najbardziej lubisz spędzać nad polskim morzem lub w krajach, gdzie bez problemu porozumiesz się po angielsku, mamy w zanadrzu jeszcze jeden argument - rosyjski jest łatwy! Jeżeli chciałbyś poznać kolejny język obcy, mowa Puszkina to świetny wybór!

Podobnie jak polski, rosyjski należy do rodziny języków słowiańskich i istnieje między nimi sporo podobieństw: wiele słów o podobnym brzmieniu, gramatyka, którą łatwo nam zrozumieć oraz dźwięki nieprzysparzające problemów Polakom. Dzięki temu nauka rosyjskiego okazuje się dla nas o wiele prostsza, niż języków pochodzenia germańskiego, romańskiego, czy zupełnie egzotycznych.

Warto tutaj wspomnieć jeszcze raz o cyrylicy. Rosyjski alfabet tylko z pozoru wydaje się trudny. Jeśli przed laty bez problemu radziły sobie z nim dzieci z piątej klasy szkoły podstawowej, dlaczego Ty miałbyś mieć z tym kłopot?

 

W szkole ProfiLingua możesz uczyć się języka w najwygodniejszej dla siebie formie. Kursy rosyjskiego prowadzone są w grupie lub indywidualnie, w szkole stacjonarnej lub przez internet (to fantastyczna opcja dla wszystkich, którzy dużo podróżują lub mieszkają z dala od miasta). Nie czekaj, sprawdź ofertę i zacznij naukę już dziś!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.