Niemiecki należy do najczęściej wybieranych języków obcych do nauki wśród Polaków. Trend ten trwa od lat i nic nie wskazuje na to, aby coś miało się zmienić. Skąd ta popularność? Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego? Poznaj kilka naprawdę dobrych powodów, aby zainwestować w naukę mowy ojczystej naszych zachodnich sąsiadów.

Znajomość niemieckiego to gwarancja pracy

Niemiecki jest oficjalnym językiem w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Liechtensteinie, Belgii i północnej części Włoch. Poza językiem kraje te posiadają jeszcze jedną cechę wspólną - należą do najlepiej rozwiniętych krajów Europy, a ich gospodarki mają się świetnie. Znajomość języka niemieckiego umożliwia znalezienie pracy w polskich oddziałach niemieckich, austriackich czy szwajcarskich firm oraz w polskich przedsiębiorstwach działających na rynkach niemieckojęzycznych.
Szczególna pod tym względem jest współpraca z naszym najbliższym sąsiadem z Zachodu - Niemcami. Wiele z tamtejszych firm outsourcuje prowadzenie dokumentacji księgowej, dotyczącej spraw kadrowych czy obsługę klienta do Polski ze względu na niższe koszty zatrudnienia. Popyt na pracowników władających językiem niemieckim nie słabnie i często wystarcza sama jego znajomość, bez żadnych innych kwalifikacji, aby dostać pracę w firmie świadczącej tego typu usługi dla niemieckich klientów.

Drugi język zawsze w cenie

Znajomość dwóch języków obcych znacząco podnosi Twoją wartość dla pracodawcy. Tandem angielski - niemiecki stanowi bardzo atrakcyjne połączenie i nie tylko gwarantuje zatrudnienie, ale i zarobki powyżej średniej krajowej. Jeśli więc znasz angielski i zastanawiasz się, jaki drugi język obcy najlepiej wzbogaci Twoje cv, sprawdź kursy niemieckiego. Warto to zrobić także ze względu na fakt, że te dwa języki są do siebie całkiem podobne (należą do tej samej rodziny języków germańskich) i znajomość jednego znacznie ułatwia naukę drugiego.

Niemiecki na wakacjach

Niemieccy pracownicy mają aż sześć tygodni płatnego urlopu i uwielbiają podróżować, a turystów z tego kraju spotkać można w niemal każdym zakątku świata. Do regionów najczęściej obleganych przez niemieckojęzycznych podróżników, należą: popularna wśród Polaków Chorwacja, Węgry, Bułgaria, Hiszpania czy Włochy. Jeśli wybierasz się tam na urlop, powinieneś być przygotowany na to, że w wielu restauracjach, sklepach i hotelach obsługa całkiem dobrze mówi po niemiecku, ale nie koniecznie po angielsku. Znajomość mowy Goethego zdecydowanie poprawi Twój komfort podróżowania i zwiększy poczucie bezpieczeństwa.

Studiuj i pracuj za granicą

Wiele młodych osób myśli o wyjeździe na studia za granicę. Niemcy, ze względu na bliskie położenie i świetne uniwersytety oferujące naukę na bardzo wysokim poziomie, stanowią naturalny wybór młodych Polaków. Jednak, aby skorzystać z atrakcyjnej oferty niemieckich uczelni, niezbędna jest dobra znajomość języka, potwierdzona egzaminem wstępnym lub certyfikatem językowym.


Niemcy i Austria to także popularny kierunek wśród osób szukających możliwości podniesienia swojego statusu materialnego. Niemieccy pracodawcy wysoko cenią polskich pracowników i chętnie zatrudniają ich w branży budowlanej, transportowej, medycznej, informatycznej i właściwie… każdej innej. Jeśli jednak nie chcesz być zdany na pracę przez agencję lub innych pośredników (co zawsze przekłada się na niższe zarobki), musisz być w stanie komunikować się po niemiecku.

Język niemiecki w kulturze i nauce

Niemcy to kraj odkrywców, naukowców i pisarzy. Wkład tego państwa w rozwój nauki, kultury i literatury na świecie trudno przecenić - wystarczy wspomnieć dzieła Goethego, prasę drukarską Gutenberga, geniusz Einsteina czy wynalazki bliższe naszym czasom, np. pliki mp3. Obecnie Niemcy silnie inwestują w rozwój nowych technologii i są liczącym się graczem na rynku produktów z nimi związanych. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, znajomość języka niemieckiego pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie.


Jak widzisz, istnieje naprawdę wiele powodów, aby szkolić się w zakresie znajomości języka niemieckiego. W ofercie szkoły ProfiLingua znajdziesz kursy grupowe i indywidualne, które możesz realizować w dogodnej dla siebie formie. Sprawdź naszą ofertę i ucz się skutecznie!

{{cta('3a1e8fc2-9867-4073-8b73-92df3d74697d','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.