Język czeski budzi czasami u Polaków uśmiech na twarzy. Zabawne dla nas słówka, takie jak mám nápad (mam pomysł), dupačky (śpioszki) czy trup letadla (kadłub samolotu) sprawiają, że język naszych południowych sąsiadów trudno nam traktować poważnie i rzadko bierzemy go pod uwagę, wybierając język obcy do nauki. Okazuje się, że to błąd i naprawdę warto uczyć się języka czeskiego.

 

Język czeski - dlaczego warto go znać?

Czy wiesz, do jakich krajów Polska eksportuje swoje towary? Największy rynek to Niemcy, drugi to Wielka Brytania, a trzeci, to Czechy. Ten niewielki kraj okazuje się bardzo ważnym partnerem handlowym wielu polskich przedsiębiorstw. Nie tylko eksportujemy do niego nasze rodzime produkty, ale także sporo importujemy. W związku z tym, osoby mogące pochwalić się dobrą znajomością języka czeskiego nie mają najmniejszego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza branży samochodowej i przemysłowej.

 

Jeśli Twój poziom znajomości czeskiego pozwala na swobodną komunikację, możesz liczyć też na ponadprzeciętne wynagrodzenie (nawet 8500 PLN). Już ten jeden argument powinien wystarczyć, aby przekonać Cię do nauki tego języka.

 

Polski i czeski są do siebie podobne!

Znajomość nietypowych języków popłaca i warto inwestować w ich naukę. Jeżeli więc masz wybierać wśród języków niszowych, czemu nie zdecydować się na coś, co będzie proste do nauczenia? W porównaniu z węgierskim, chińskim, czy choćby szwedzkim, język czeski przedstawia na pewno najmniejsze wyzwanie. Trzeba jedynie uważać na słówka, które brzmią podobnie, jak w polskim, lecz znaczą coś innego. Gramatyka jest niemal identyczna z naszą i nie musisz uczyć się obcego alfabetu. Nie zapominajmy również o brzmieniu języka, które także jest nam o wiele bliższe, niż w przypadku języków germańskich, romańskich czy ugrofińskich.

 

Literatura czeska w oryginale

Czesi słyną nie tylko z przemysłu samochodowego. Na koncie tego niewielkiego narodu znajduje się także wiele osiągnięć z dziedziny kultury, a szczególnie literatury. Kto z nas nie zna “Przygód dobrego wojaka Szwejka” autorstwa Jaroslava Hašeka lub nie słyszał nazwiska Bohumil Hrabal albo Karl Čapek (czy wiesz, że ten ostatni stworzył międzynarodowe słowo “robot” na użytek swojego dramatu “R.U.R”)? Czesi uznawani są za naród czytelników - co roku wydaje się tam około 18000 nowych tytułów! Znajomość języka czeskiego pozwoli Ci cieszyć się dziełami pisarzy czeskich w oryginale.

 

Warto tutaj także wspomnieć o czeskiej kinematografii, która stanowi swego rodzaju fenomen artystyczny i jest rozpoznawalna oraz nagradzana na całym świecie.

 

Czy udało nam się Ciebie przekonać, że warto uczyć się języka czeskiego? Dodatkową zachętą niech będzie fakt, że w szkole ProfiLingua możesz uczyć się go nie tylko stacjonarnie, ale także przez internet, dzięki czemu masz możliwość skorzystać z kursu, nawet kiedy dużo podróżujesz lub trudno Ci dojeżdżać do centrum większego miasta. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą języka czeskiego!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.