Żyjemy w globalnej wiosce, co daje nam nieograniczenie dużo możliwości. Możemy zawrzeć znajomość z Amerykaninem, Włochem, a nawet z mieszkańcem Namibii. Jednak zacierające się granice sprawiają, że coraz trudniej wyróżnić się z tłumu i zaimponować otoczeniu znajomością języka obcego. Jeśli więc szukasz czegoś wyjątkowego, z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto uczyć się języka portugalskiego.

 

Po pierwsze, znasz jakiś język romański

Jeżeli umiesz porozumiewać się po francusku, włosku czy hiszpańsku, to posiadasz idealne zaplecze do nauki portugalskiego. Pewne mechanizmy językowe będą dla Ciebie prostsze do opanowania, a podobieństwa widoczne gołym okiem. Odniesiesz wrażenie, jakbyś poznawał swojego dalszego krewnego.

Rzecz jasna, pojawią się też różnice (np. w wymowie), ale nie będziesz przytłoczony nowościami. Dlatego jeśli chcesz się dalej rozwijać i szukasz okazji, to aż żal nie skorzystać!

 

Po drugie, masz przewidywalne CV

Masz wiele powodów do dumy ze swojego zawodowego portfolio, ale jest jeden szkopuł: Twoje CV jest tak perfekcyjne, że aż nudne... Tymczasem wielu pracodawcom już nie wystarcza zaawansowany poziom języka angielskiego i jakiś inny popularny język europejski. Poszukują ludzi, którzy ich czymś zaskoczą i jeśli mają do wyboru dwóch ekspertów w konkretnej dziedzinie, zwracają uwagę na najmniejsze detale. Chociażby na język obcy.

Oznacza to, że wcale nie musisz być filologiem, żeby poważnie pomyśleć o nauce nowego, mniej znanego języka. Możliwe, że to właśnie portugalski otworzy Ci furtkę do firmy Twoich marzeń, w której stawia się na oryginalność i kreatywność.

 

Po trzecie, kochasz Lizbonę

Zawsze docenia się trud cudzoziemców szanujących kulturę i język kraju, który odwiedzają. Wbrew powszechnej opinii, że dogadasz się ze wszystkimi po angielsku, to dzięki znajomości języka danego kraju mieszkańcy mogą spojrzeć na Ciebie przychylnym okiem. Tym bardziej jeśli bierzesz pod uwagę interakcje ze starszymi ludźmi, którzy mogą znać tylko własny język ojczysty.

Poza tym wyobraź sobie, o ile bardziej twórcze i przyjemne byłoby przechadzanie się po uliczkach Lizbony, kiedy potrafisz wysłowić się w języku portugalskim. Czasem wystarczą podstawowe zwroty, aby zjednać sobie życzliwość. Prawdopodobnie wyniósłbyś z takiej podróży nie tylko więcej pamiątek, ale i kontaktów towarzyskich.

 

Po czwarte, masz naturę indywidualisty

Od zawsze imałeś się zajęć, od których stronili inni. Być może dlatego, że nie lubisz płynąć z prądem i mieć wszystko podane na tacy. Jeśli więc drzemie w Tobie indywidualista, wybór języka portugalskiego okaże się strzałem w dziesiątkę. Mimo że na liście najczęściej używanych języków zajmuje on siódme miejsce, to nadal pozostaje w cieniu swoich poprzedników i niejedną osobę może pozytywnie zaskoczyć.

 

Po piąte, lubisz oryginalną wymowę

Przy wyborze języka obcego sugerujesz się jego brzmieniem? W portugalskim na pewno nie zabraknie niespodzianek. Mamy tutaj charakterystyczny i nietypowy dla innych języków dźwięk „sz”. Intrygująca jest też litera „r”, którą wypowiadamy podobnie jak w języku polskim lub we francuskim. Pojawiają się również akcenty, które wprowadzają dodatkowe urozmaicenie i po raz kolejny upodabniają ów język do jego romańskiego „rodzeństwa”.

Podsumowując, uczenie się portugalskiego to nie tylko ciekawe doświadczenie językowe i kulturowe, ale i przekraczanie wewnętrznych barier przed tym, co nowe i nieznane. Co ciekawe, przez wiele osób jest on uważany za jeden z najładniejszych języków o subtelnym, choć charakternym zabarwieniu.

 

Ciekawi Cię język portugalski? Lubisz wyzwania? Podejmij je razem z nami! Wypełnij formularz i zapoznaj się z ofertą kursów oraz szkoleń językowych w ProfiLingua.

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.