Angielski od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych języków obcych. Znajomość mowy Brytyjczyków daje wiele możliwości w życiu prywatnym i zawodowym. Nic więc dziwnego, że większość rodziców, w trosce o przyszłość swoich dzieci, stara się im zapewnić wczesną i skuteczną naukę angielskiego. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób dzieci uczą się języka obcego i co możesz zrobić, aby wesprzeć rozwój językowy malucha.

 

Dzieci uczą się angielskiego inaczej niż dorośli

Pewnie słyszałeś już kiedyś, że dzieci uczą się języków zupełnie inaczej niż dorośli. Czy wiesz jednak, na czym polega ta różnica? Jeden z największych autorytetów w dziedzinie nauczania języków obcych - Stephen Crashen - stworzył do opisania tego procesu określenie -  “language acquisition”, czyli “przyswajanie” lub “przyjmowanie języka”.

 

Dzieci w naturalny sposób przyswajają informacje, które spełniają dwa warunki: są dla nich zrozumiałe i są interesujące. Maluchy poznają świat poprzez zabawę, podejmowanie wielokrotnych prób i popełnianie błędów. W przeciwieństwie do dorosłych nie zastanawiają się nad tym, jak coś zrobić, ale od razu przechodzą do działania. Co ważne - nie zniechęcają się i nie przejmują poprawnością.

 

Podstawą tego rodzaju nauki jest pełne zanurzenie w języku. Poza pozytywnym nastawieniem, naturalną ciekawością i otwartością na nowe informacje, nauce we wczesnym wieku sprzyja jak największa ilość kontaktu z językiem - w formie, która dla malucha jest przystępna i frapująca. Twoje dziecko poznaje język ojczysty dzięki stałej komunikacji z dorosłymi, którzy zwracają się do niego wyłącznie po polsku i niezbyt skomplikowanymi zdaniami, prawda? Do mniej-więcej trzeciego roku życia, maluch może dokładnie w ten sam sposób uczyć się języka angielskiego.

 

Najważniejszy jest brak stresu!

Pamiętaj, że największym wrogiem efektywnej nauki u małego dziecka jest stres. Dobre relacje z nauczycielem i poczucie bezpieczeństwa wspierają przyswajanie nowych informacji, dlatego częste testy czy przepytywanie malucha ze słówek (nie mówiąc już o zasadach gramatycznych) nie tylko nie mają żadnego sensu, ale są wręcz szkodliwe.

 

Warto o tym pamiętać, jeśli Twoje dziecko uczęszcza na kurs angielskiego, np. w przedszkolu lub w formie zajęć dodatkowych. Wielu rodziców oczekuje natychmiastowych, widocznych rezultatów nauki w postaci umiejętności budowania angielskich zdań. Tymczasem, dzieci uczą się rozumieć o wiele wcześniej, niż potrafią mówić. Jeśli Twoje dziecko jeszcze popełnia błędy i ma ograniczony zakres słownictwa, kiedy mówi po polsku, nie spodziewaj się, że jego angielski będzie płynny i bezbłędny!

 

Jakie korzyści płyną z wczesnej nauki?

Czy warto zatem inwestować w kursy angielskiego dla kilkulatków? Zdecydowanie tak! Zajęcia języka obcego we wczesnym dzieciństwie to świetny wstęp do późniejszej nauki z kilku powodów:

  • wymowa - dzieci, które rozpoczynają przygodę z angielskim przed ukończeniem 10 roku życia, mają szansę dobrze opanować wymowę i mówić bez polskiego akcentu. W późniejszym wieku staje się to coraz trudniejsze.
  • oswojenie się z językiem - nie chodzi tylko o charakterystyczne brzmienie języka angielskiego, ale także słownictwo i często stosowane struktury gramatyczne. Dzieci, które od wczesnego dzieciństwa mają kontakt z tym językiem, przyjmują go w sposób bardziej naturalny i budują bazę znanych słów i wyrażeń. Lepiej też radzą sobie na późniejszym etapie nauki z eliminacją polskiego i myśleniem po angielsku.
  • dobre skojarzenia - to bardzo ważne, bo zarówno dzieci, jak i dorośli osiągają gorsze rezultaty w nauce, jeśli nie lubią tego, czego się uczą. Dobrze poprowadzone zajęcia angielskiego dla maluchów nie mają wiele wspólnego z typową nauką w szkole. Są interesujące, angażujące i sprawiają, że dzieci uwielbiają angielski!

 

Jakie kursy angielskiego dla dzieci wybierać?

Dobry kurs angielskiego dla dzieci to taki, na który maluchy chętnie chodzą. Absolutnie nie ogranicza się do siedzenia w ławkach, ale angażuje wiele zmysłów. Powinien zawierać elementy ruchowe (np. taniec), wspólne śpiewanie piosenek, rysowanie i inne czynności pozwalające łączyć naukę i zabawę. Zwróć także uwagę na liczebność grupy (nie powinna przekraczać 8 osób).

 

Jeśli szukasz sprawdzonego kursu angielskiego dla swojej pociechy, sprawdź ofertę Disney English w szkole ProfiLingua. Ulubieni bohaterowie, ciekawe ćwiczenia z wykorzystaniem nowoczesnej tablicy multimedialnej, mnóstwo zabawy, śmiechu i przyjazna atmosfera zachęcają najmłodszych do nauki. Nie czekaj, już dziś zapisz swoje dziecko na bezpłatną lekcję pokazową!

 

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.