Nauka języka japońskiego od kilku lat cieszy się sporą popularnością w naszym kraju. Wpływa na to fascynująca kultura Kraju Kwitnącej Wiśni, osiągnięcia Polaków w japońskich sztukach walki (szczególnie karate i judo) oraz fakt, że znajomość tego egzotycznego dla nas języka przekłada się w widoczny sposób na wysokość zarobków. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, od czego zacząć naukę japońskiego, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

 

Nauka japońskiego od podstaw - zacznij od alfabetu!

Najpierw zła wiadomość - Japończycy, naród, który trudno posądzić o umiłowanie prostoty, rozróżniają aż cztery alfabety i wszystkie z nich będą Ci potrzebne do opanowania ich mowy. Dobra wiadomość jest taka, że jeden z nich już znasz! Do czego Japończycy potrzebują aż tylu sylabariuszy? O tym poniżej.

 

  • hiragana 平仮名 - to alfabet sylabiczny, który obejmuje 46 znaków. Każdy znak odpowiada jednemu dźwiękowi - sylabie. Służy do zapisu oryginalnych japońskich słów. Za pomocą hiragany będziesz w stanie zapisywać całe wyrazy, a nawet zdania po japońsku. Zdecydowanie, naukę japońskiego powinieneś zacząć od opanowania tych 46 symboli.
  • katakana 片仮名 - to tak naprawdę te same 46 sylab, które znajdziesz w hiraganie, różni się jednak ich zapis. Wiele symboli wygląda bardzo podobnie, jeden jest wręcz identyczny, co znacznie ułatwia naukę. Katakana stosowana jest do zapisu słów obcego pochodzenia oraz wyrazów dźwiękonaśladowczych. Nauka katakany powinna stanowić drugi krok w nauce japońskiego.
  • kanji 漢字 - trzeci i najtrudniejszy rodzaj alfabetu w języku japońskim. Oparty jest na symbolach wziętych wprost z chińskiego i obejmuje około 50 tysięcy znaków. Na szczęście, oficjalna lista chińskich znaków w powszechnym użyciu stworzona przez japońskie Ministerstwo Edukacji obejmuje “tylko” 2136 symboli kanji.
  • romaji - to po prostu alfabet łaciński, a więc litery, które świetnie znasz i nie musisz się ich uczyć. Japończycy stosują je do zapisu np. nazw firm, akronimów lub nazw własnych.

 

Nie zaniedbuj nauki wymowy!

Wymowa japońskich słów bywa podchwytliwa. Opiera się na wspomnianych wyżej 46 symbolach/sylabach, które nie podlegają odmianie, co znacznie ułatwia ich naukę. Najlepiej staraj się zapamiętać właściwy sposób wymawiania poszczególnych sylab już w trakcie nauki alfabetu. Pamiętaj, że każda samogłoska może być wypowiedziana krótko lub długo, co często wiąże się ze zmianą znaczenia całego słowa, zwracaj więc na to szczególną uwagę.

Niebagatelną rolę w japońskim odgrywa także poprawna intonacja. Od początku nauki tego języka korzystaj z autentycznych materiałów, np. nagrań dostępnych w serwisie YouTube i staraj się powtarzać na głos poszczególne słowa i całe zdania, ze szczególnym uwzględnieniem intonacji.

 

Kolejny etap nauki japońskiego - słownictwo

Gdy poznasz już alfabet i poprawną wymowę poszczególnych sylab, możesz przejść do nauki całych słów i wyrażeń. Podobnie, jak w przypadku innych języków obcych, najlepsze efekty przynosi nauka w kontekście. Zapomnij o wkuwaniu na pamięć pojedynczych słów, znacznie szybciej i skuteczniej poszerzysz swój zakres słownictwa, ucząc się całych zdań i wyrażeń. Dzięki temu zyskasz także pewność, że właściwie rozumiesz nowe wyrazy.

 

A co z gramatyką?

Gramatyka japońska nie jest trudna, szczególnie gdy przebrniesz już przez naukę zapisu kanji. Rzeczowniki nie odmieniają się przez rodzaje, niektóre z nich nie mają nawet liczby mnogiej. Czasowniki także nie odmieniają się przez rodzaje. Użycie podmiotu nie jest obowiązkowe, a szyk zdania - dość precyzyjnie określony, dzięki czemu budowa zdań po japońsku nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem.

 

Postaw na kurs języka japońskiego dla początkujących!

Możesz, oczywiście, próbować poznać podstawy języka japońskiego samodzielnie. Jednak, ze względu na jego złożoność, jest to bardzo trudne zadanie. Jeśli chcesz zyskać pewność, że uczysz się poprawnego zapisu i wymowy poszczególnych dźwięków (część z nich znacznie różni się od polskich), warto poszukać szkolenia językowego prowadzonego przez wykwalifikowanych, doświadczonych lektorów. Nauka pod okiem kompetentnego nauczyciela jest o wiele szybsza, prostsza i pozwala uniknąć utrwalenia błędów, o które nietrudno w przypadku języka Japończyków.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły ProfiLingua. Znajdziesz w niej kursy języka japońskiego na różnych poziomach zaawansowania, prowadzone stacjonarnie oraz online. Wybierz najlepszy dla siebie wariant i ucz się skutecznie i wygodnie!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.