Chcesz być z językiem włoskim za pan brat? Nie wiesz, od czego zacząć? Szukasz inspiracji? Dobrze trafiłeś, bo przygotowaliśmy dla Ciebie listę propozycji, jak się wdrożyć.

 

Sprawdź, czy już to znasz

To, że rozpoczynasz naukę, wcale nie musi oznaczać, że jesteś totalnym żółtodziobem. Przekonaj się, że choć raz w życiu powiedziałeś coś w języku włoskim i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy:

 • popularne słowa – jeśli jesteś typowym kawoszem, to z pewnością zdarzyło Ci się choć raz w życiu zamówić cappuccino. Z kolei jako wielbiciel makaronu doskonale wiesz, jak przyrządzić makaron al dente i pewnie odróżniasz penne od farfalle,
 • powiązania z językami romańskimi – z łatwością przyswoisz słówko cantare, jeśli znasz jego francuski odpowiednik chanter. Jeszcze więcej wyniesiesz z języka hiszpańskiego, w którym słowa mogą być do złudzenia podobne do włoskiego (pensar / pensare), a czasem nawet identyczne (madre / madre; padre / padre),
 • słynne piosenki – podśpiewywanie pod nosem też się liczy. Za każdym razem, gdy wtórujesz wykonawcy, „mówisz” po włosku.

 

Odkryj znaczenie gestów

Kto jak nie Włosi słyną ze swojej ekspresyjności? Poznaj znaczenie najpopularniejszych gestów włoskich, a nawet nie zauważysz, kiedy udało Ci się ogarnąć nowe słownictwo. Poniżej przykłady:

 • Perfetto! – pozytywny gest, który oznacza, że coś jest idealne. Aby go wykonać, łączymy ze sobą w koło kciuk i palec wskazujący, jednocześnie wykonując szybki ruch ręki w linii poziomej.
 • Cosa dici? – charakterystyczny gest wyrażający niedowierzanie, irytację, zdenerwowanie. Łączymy ze sobą palce i zginamy nadgarstek w stronę ciała. Towarzyszy temu zamaszyste potrząsanie dłonią.
 • Che buono! – gest, dzięki któremu mówimy, że coś nam smakuje. W tym celu zbliżamy palec wskazujący do twarzy i wykonujemy ruch, jakbyśmy wkręcali się nim do policzka.

 

Osłuchaj się z językiem

Język włoski oczarowuje swoją melodyjnością i śpiewnością, dzięki czemu idealnie sprawdza się w operze. Na szczęście aby mówić po włosku, nie musisz posiadać słuchu absolutnego ani sopranu.  Po prostu osłuchaj się z językiem. Oto nasze propozycje:

 • kanały YouTube – najlepiej te dla początkujących, gdzie wypowiedzi są powolne, ale z zachowaniem właściwego akcentu włoskiego. Np. Sgrammaticando,
 • filmy – korzystaj z polskich napisów i unikaj filmów z lektorem, jeśli zależy Ci na wychwyceniu akcentu. Poznaj klasykę włoskiego kina: „Malena” (w roli głównej Monica Bellucci) czy „Życie jest piękne” w reżyserii Roberta Benigniego (film nagrodzony Oscarem). Jeżeli preferujesz lekką tematykę, celuj w komedie. Być może zainteresuje Cię popularny komediodramat pt. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z 2016 roku.

 

Poszukaj „przewodnika”

Chodzi o osobę, która wprowadza Cię stopniowo w świat Italii. Jeśli nie wiesz, kto to może być, poszukaj wśród:

 • pasjonatów języka włoskiego – dzięki nim chłoniesz włoski klimat. Podzielą się z Tobą wrażeniami z ostatniej podróży do Toskanii czy sprawdzonym przepisem na włoskie danie. Być może nie są najlepszymi ekspertami od języka włoskiego, ale nie pozwolą Ci o włoskim zapomnieć!
 • native speakerów – nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w mówieniu po włosku, nie stroń od ich towarzystwa. Nie pozwolą Ci się nudzić.
 • nauczycieli / lektorów – łączą obydwie wymienione powyżej funkcje. Są inspiratorami i profesjonalistami.

 

Ucz się z pasją

Jeśli język włoski, to działanie pełne pasji. Podpowiadamy, jak uczynić naukę bardziej twórczą:

 • moda – daj się ponieść fantazji i przenieś się w ekskluzywny świat Gucci, Versace i Armani. Umów się ze znajomymi, wystarczy spotkanie online. Niech każdy przebierze się za jakiegoś sławnego Włocha lub Włoszkę. Nie zapomnijcie o wpleceniu włoskiego słownictwa,
 • jedzenie – wybierz włoską restaurację i zamów coś na wynos. Koniecznie przy użyciu włoskiego nazewnictwa,
 • sport – dołącz do swojej kolekcji włoskich sportowców. Poznaj nie tylko ich największe osiągnięcia, ale i styl życia. Kto wie, może któryś z nich Cię zainspiruje?

 

Jeśli chcesz poznać język włoski od kuchni, z ProfiLingua to będzie wspaniała przygoda! Wypełnij formularz i skorzystaj z różnorodnej oferty szkoleń oraz kursów językowych, w tym online.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.