Wszyscy wiemy, że języki obce warto znać. Ułatwiają podróżowanie, podnoszą samoocenę, zwiększają komfort pracy i umożliwiają wyszukiwanie potrzebnych informacji. Co najważniejsze jednak, dobra znajomość języka obcego znacząco wpływa na wysokość wynagrodzenia, którego możemy oczekiwać. Jak znajomość języków obcych przekłada się na zarobki? Nauka którego z nich opłaca się najbardziej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule poniżej!

Dlaczego języki obce są ważne dla pracodawców?

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że wymóg dobrej znajomości przynajmniej jednego języka obcego pojawia się w 70%- 90% ogłoszeń o pracę. Dotyczy to w szczególności następujących branż: Zakupy, IT/Administracja, Public Relations, IT Rozwój oprogramowania, Doradztwo/konsulting, Marketing, Badania i rozwój, Budownictwo i nieruchomości, Finanse i ekonomia.

Tymczasem badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Accenture Operations Polska i warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego wskazuje, że aż 43% Polaków nie zna żadnego języka obcego. Warto zwrócić uwagę, że wśród osób deklarujących najwyższe zarobki, do braku umiejętności porozumiewania się w jakimkolwiek języku obcym przyznaje się jedynie 6,7%, a w grupie pracowników o najniższych dochodach, wskaźnik ten rośnie do 62,7%. Korelacja pomiędzy znajomością języka a zarobkami jest więc wyraźnie widoczna.

Czy sam angielski wystarczy?

Według raportu za rok 2019 opracowanego przez Grafton Recruitment znajomość samego języka angielskiego stanowi pewien oczywisty standard i nie wpływa znacząco na wzrost zarobków. Ulega to zmianie dopiero po osiągnięciu poziomu C1, kiedy pracodawcy są skłonni płacić o kilkaset, a nawet tysiąc złotych miesięcznie więcej.

Najbardziej opłacalne okazuje się opanowanie przynajmniej dwóch języków obcych na poziomie B2 lub wyższym. Jeśli jednym z nich jest uniwersalny i powszechnie wymagany angielski, a drugim jeden z języków najbardziej pożądanych przez pracodawców, możesz liczyć na wzrost płacy nawet o kilkadziesiąt procent! Sporo zależy od branży, w której pracujesz, okazuje się jednak, że np. konsultant IT potrafiący porozumieć się po angielsku i w jednym z języków skandynawskich, może zarobić nawet dwukrotnie więcej niż jego kolega, który nie zainwestował czasu i wysiłku w naukę drugiego języka!

Kursy językowe - jaki wybrać?

Biorąc pod uwagę fakt, że nauka języka angielskiego jest obowiązkowym elementem edukacji w Polsce i jest to język obcy najczęściej wskazywany jako ten, który znamy, warto zastanowić się, jak najlepiej podnieść swoją wartość na rynku pracy poprzez naukę języków. Który język obcy wybrać, aby nasza inwestycja czasu i pieniędzy zwróciła się jak najszybciej? Oto kilka podpowiedzi:

  • niemiecki - według statystyk GUS, około 75% przedsiębiorstw inwestujących w Polsce poszukuje specjalistów ze znajomością tego języka. Wielu z nich chętnie zatrudnia nawet osoby, które nie mają formalnego wykształcenia ani doświadczenia w danej branży, o ile tylko opanowali niemiecki na przyzwoitym poziomie. O wiele łatwiej, taniej i szybciej jest przeszkolić pracownika w zakresie zadań, które ma wykonywać, niż nauczyć go języka obcego. Z danych raportu firmy Grafton wynika, że w zależności od branży, tandem angielski-niemiecki pozwala na osiągnięcie zarobków o 20%-50% wyższych.
  • rosyjski - rosyjski ma tę zaletę, że większość osób powyżej 40 roku życia uczyło się go w szkole i wciąż sporo pamięta. Język naszych wschodnich sąsiadów jest też dla nas znacznie łatwiejszy do opanowania niż angielski, niemiecki czy francuski. Jego znajomość pozwoli Ci zarabiać około 10% więcej.
  • języki skandynawskie - duński, szwedzki i norweski to strzał w dziesiątkę! Wciąż bardzo niewielu Polaków może pochwalić się ich znajomością, natomiast pracodawcy bardzo chętnie gratyfikują tę kompetencję. Połączenie angielskiego i jednego z języków skandynawskich może oznaczać wzrost dochodów o 25%-100%!
  • niderlandzki - w Polsce to język wciąż cieszący się bardzo małą popularnością. Jego znajomość, w połączeniu z angielskim na poziomie B2 gwarantuje zarobki wyższe o 25%-70%.
  • francuski - znajomość angielskiego i języka Francuzów również okazuje się dość opłacalna. Specjaliści, którzy opanowali te dwa języki na poziomie B2, mogą cieszyć się pensją o 20%-35% wyższą niż ich koledzy.
  • włoski i hiszpański - znajomość języków Południowej Europy, w połączeniu z angielskim na poziomie przynajmniej B2 pozwala podnieść zarobki o około 15%.
  • czeski i słowacki - niewiele osób podejmuje naukę języków naszych sąsiadów zza południowej granicy, a to błąd. Znajomość czeskiego lub słowackiego może podnieść nasze dochody nawet o 30%!
  • węgierski - węgierski nie słynie, niestety, z prostoty, ale poświęcenie czasu na jego naukę okazuje się całkiem opłacalne. Niezależnie od branży, możesz liczyć na wzrost zarobków o około 25%, jeśli w Twoim cv umieścisz znajomość języka węgierskiego połączoną z umiejętnością komunikacji po angielsku.

 

Jak w natłoku codziennych zajęć i obowiązków znaleźć czas na naukę drugiego języka obcego? To prostsze, niż przypuszczasz! Szkoła językowa ProfiLingua oferuje kursy online aż 16 języków obcych! Dzięki temu nie musisz poświęcać czasu na dojazdy do szkoły stacjonarnej, a język poznajesz wygodnie, w domu lub w pracy, tam gdzie chcesz! Skontaktuj się z nami i ucz się języka szybko, skutecznie i komfortowo!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.