Wszyscy wiemy, że lepiej znać dwa języki obce, niż jeden. Jeśli opanowałeś już jakiś język obcy na tyle, że możesz przestać się go uczyć, podjęcie nauki drugiego, nie stanowi najmniejszego problemu. Co jednak zrobić, kiedy musisz zmierzyć się z wyzwaniem w postaci jednoczesnej nauki dwóch języków obcych? Czy to w ogóle da się zrobić? A jeśli tak, jak to zrobić w najlepszy, najbardziej efektywny sposób? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w naszym artykule!

 

Nauka dwóch języków jednocześnie - określ cel, opracuj plan!

 Wbrew pozorom, nauka dwóch języków jednocześnie wcale nie różni się tak bardzo od nauki jednego języka obcego. Musisz, oczywiście, liczyć się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu i energii, konieczna jest także dobra organizacja pracy i samodyscyplina. Jednakże istnieją zasady uniwersalne, których warto przestrzegać, niezależnie od tego, czy uczysz się jednego, dwóch, czy pięciu języków naraz. Oto najważniejsze z nich:

  •  określ cel, dla którego uczysz się każdego z dwóch wybranych przez siebie języków. Czy są one identyczne? Czy obydwa chcesz opanować z tego samego powodu? Określenie celu nauki pomoże Ci przy kolejnym punkcie tej listy, czyli:
  •  opracuj plan nauki - tutaj wiele zależy od tego, czy zaczynasz naukę obu języków zupełnie od początku, czy któregoś z nich już kiedyś się uczyłeś. Zastanów się, w jakim czasie chciałbyś osiągnąć określony poziom znajomości każdego z nich.

 

Określ, kiedy będziesz poświęcał czas na naukę. To bardzo ważne, bo uczenie się dwóch języków jednocześnie wymaga sporej dozy samodyscypliny i świetnej organizacji czasu, a każdemu z nas zdarzają się gorsze dni, kiedy motywacja gdzieś się zapodziała i za nic w świecie nie możemy jej znaleźć, albo wracamy z pracy zupełnie pozbawieni energii. Ustalenie z góry, w jakich dniach i o jakich godzinach będziesz poszerzał swoje umiejętności językowe, ułatwi Ci konsekwentne trzymanie się planu.

  •  szkoła i kursy językowe to nie wszystko - pamiętaj, nawet innowacyjna i genialna metoda czy najbardziej zaangażowany lektor niewiele Ci pomogą, jeśli sam nie zadbasz o systematyczną naukę. Najlepsze efekty przynosi regularny kontakt z językiem obcym, choćby 15 minut dziennie. Kiedy uczysz się dwóch języków obcych w tym samym czasie, jest to podwójnie ważne. Staraj się poświęcać na naukę obu języków podobną ilość czasu, nie zaniedbuj żadnego z nich.
  •  otaczaj się językiem - dokładnie tak samo, jak w przypadku nauki jednego języka obcego, ważne jest jak najczęstszy kontakt z autentycznymi wypowiedziami w każdej formie. W przypadku nauki dwóch języków różnica jest taka, że trzeba to zanurzenie językowe staranniej zaplanować i czas, którego niestety nie da się rozciągnąć, dzielić na dwa.

 

O czym jeszcze pamiętać, kiedy uczysz się dwóch języków w tym samym czasie?

Istnieje kilka rzeczy, których nie należy robić, jeśli nauka dwóch języków jednocześnie ma się powieść. Unikaj opisanych poniżej błędów, a na pewno odniesiesz sukces!

  •  ryzykowny multitasking - ten punkt jest szczególnie istotny, jeśli uczysz się dwóch języków od początku. Nigdy nie łącz nauki jednego z drugim, np. nie rób ćwiczeń z francuskiego, słuchając jednocześnie niemieckiego radia. W ten sposób unikniesz zagrożenia, że słówka i zasady Ci się pomieszają. Jeśli jednak istnieje duża różnica w Twoim poziomie znajomości języków, których się uczysz, np. całkiem nieźle radzisz sobie z angielskim, a naukę norweskiego dopiero rozpocząłeś, możesz wykorzystać znajomość tego pierwszego, aby ułatwić opanowanie drugiego. Dotyczy to zwłaszcza języków z tej samej rodziny (np. germańskich, romańskich, słowiańskich, itd.)
  •  nie faworyzuj jednego języka - wspomnieliśmy o tym wcześniej. Staraj się poświęcać taką samą ilość czasu na naukę obu języków, w przeciwnym wypadku, ten traktowany po macoszemu zacznie Ci się wydawać znacznie trudniejszy, będziesz robił w nim o wiele mniejsze postępy i szybko stracisz motywację.
  •  stosuj różne metody - nie zakładaj, że metoda nauki, która sprawdziła się w przypadku nauki angielskiego, okaże się równie skuteczna w nauce rosyjskiego. Eksperymentuj i próbuj różnych sposobów, szczególnie gdy uczysz się dwóch bardzo różnych języków. Może okazać się, że uczysz się ich w innym tempie i w przypadku każdego z nich musisz skupić się bardziej na zupełnie innych aspektach.

 

 Nauka dwóch języków obcych jednocześnie jest nie tylko możliwa, ale też nie stanowi ogromnego wyzwania, jeśli tylko odpowiednio ją zorganizujesz i zaplanujesz. Dodatkową zachętą do rozpoczęcia przygody z kolejnym językiem obcym niech będzie fakt, że w szkole ProfiLingua czekają na Ciebie fantastyczne promocje, jeśli zdecydujesz się na kurs drugiego języka! U nas możesz uczyć się stacjonarnie lub wygodnie, bez wychodzenia z domu - przez internet. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.