Ukraina to jeden z naszych najbliższych sąsiadów, z którym łączą nas nie tylko lata historii, ale także mocne więzi handlowe i biznesowe. Szacuje się, że językiem ukraińskim posługuje się ponad 45 milionów ludzi na świecie, a tysiące z nich wybrały w ostatnich latach Polskę na swój dom. Czy to wystarczające powody, aby zacząć uczyć się języka ukraińskiego?

 

Język ukraiński - czy warto się go uczyć?

 Nie ma żadnych wątpliwości, że odpowiedź na to pytanie brzmi - tak! Poniżej znajdziesz listę powodów, które przekonają Cię, że nauka języka ukraińskiego to dobry pomysł!

  •  opłaca się znać język niszowy - pomimo tego, że Polska i Ukraina ze sobą graniczą, trudno znaleźć w naszym kraju osoby biegle władające ukraińskim. To zdecydowanie język niszowy, a jako taki, zdecydowanie pozwala wyróżnić się z tłumu. Język angielski zna obecnie niemal każdy, jeśli dodasz do tego umiejętność komunikacji po ukraińsku, na pewno zauważy to każdy potencjalny pracodawca. Szczególnie teraz, gdy stosunki handlowe pomiędzy Polską a Ukrainą są wyjątkowo mocne.
  •  współpraca biznesowa z Ukrainą - firmy ukraińskie i polskie coraz chętniej i intensywniej ze sobą współpracują. Jeśli Ty także myślisz o rozwoju działalności w tym kierunku, warto uczyć się ukraińskiego. To prawda, że z większość Ukraińców mówi po rosyjsku, szczególnie na wschodzie kraju. Im bliżej zachodniej granicy (z Polską), tym ten odsetek mniejszy. Dlatego umiejętność komunikacji w języku ukraińskim na pewno ułatwi Ci zadanie.
  •  osoby ze znajomością ukraińskiego mile widziane - wiele polskich firm działa na rynku ukraińskim. Jeszcze więcej zatrudnia osoby z Ukrainy, które postanowiły wyemigrować do Polski. To sprawia, że pracodawcy intensywnie poszukują osób władających ukraińskim. Jeśli chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy, znajomość tego języka na pewno Ci w tym pomoże.
  •  wakacje nad Morzem Czarnym - tak mocno przyzwyczailiśmy się postrzegać Ukrainę przez pryzmat wydarzeń politycznych, że zupełnie zapomnieliśmy, że to ogromny, piękny kraj o cudownych walorach turystycznych, które zdecydowanie nie ograniczają się do Lwowa. Znajdziesz tam zachwycającą przyrodę, dzikie góry, zabytkowe miasta, zapierające dech w piersiach zabytki i świątynie oraz fantastyczne plaże. Jeśli szukasz ciekawego miejsca na spędzenie wakacji (i to nie za miliony!), Ukraina na pewno przypadnie Ci do gustu. Warto jednak wiedzieć, że znajomość angielskiego wśród Ukraińców, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach, mocno kuleje i z większością z nich porozumiesz się tylko w ich narodowym języku.
  •  ukraiński nie jest trudny - istnieje jeszcze jeden argument, który przemawia za nauką języka ukraińskiego. Dla nas, Polaków, jest on po prostu całkiem łatwy. Zwłaszcza jeśli w młodości uczyłeś się rosyjskiego. Ale nawet jeśli nie, podobieństwa leksykalne i gramatyczne do polskiego sprawiają, że nauka ukraińskiego nie stanowi dla nas problemu. Jedyna większa trudność na początku to opanowanie alfabetu - cyrylicy. Nie jest ona jednak aż tak skomplikowana. W przeciwieństwie do choćby japońskiego kanji ukraińskie abecadło opisuje dokładnie takie same dźwięki, jak w języku polskim.

Czy warto uczyć się języka ukraińskiego? Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że to dobra inwestycja. W szkole ProfiLingua możesz uczyć się go stacjonarnie lub przez internet. Sprawdź naszą ofertę kursów języka ukraińskiego i ucz się wygodnie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.