“Znajomość języków jest bramą do wiedzy.” - te słowa przypisywane są znanemu angielskiemu filozofowi, Rogerowi Baconowi. W dzisiejszych czasach dodalibyśmy, że nie tylko do wiedzy, ale także kariery, lepszych zarobków i możliwości podróżowania. Dlatego rodzice nie zastanawiają się już, CZY uczyć dziecko języka obcego, ale KIEDY zacząć to robić.

Zalety nauki języka obcego we wczesnym dzieciństwie

Wczesna nauka ma wiele zalet. Wbrew obawom niektórych rodziców, oswajanie dziecka z językiem obcym, zanim pójdzie ono do szkoły, nie wpływa negatywnie na rozwój mowy, dziecku nie “mieszają” się języki, ani nie jest przeciążone nauką. Bez obaw możesz to robić nawet od pierwszych wspólnych dni, choć ze zorganizowaną nauką lepiej poczekać, aż maluch skończy trzy lata.

Specjaliści wskazują na przynajmniej kilka korzyści płynących z wczesnej nauki języków obcych:

  • wykorzystanie naturalnej chłonności młodego umysłu - umysł maluszka nastawiony jest przede wszystkim na naukę, ponieważ od tego zależy jego przetrwanie. Charakteryzuje się ogromnymi zdolnościami przyswajania nowej wiedzy. Co ważne, nie jest to “nauka”, jaką pamiętasz ze szkoły, ale naturalne opanowywanie nowych umiejętności.
  • wytworzenie pozytywnych skojarzeń - poznając język przez zabawę, bez stresu, dzieci budują pozytywne skojarzenia z językiem obcym, zupełnie pozbawione traum i zniechęcenia związanych z ocenami, klasówkami i koniecznością zrealizowania jakiegoś programu.
  • doskonała wymowa - przed ukończeniem trzeciego roku życia dzieci słyszą i rozróżniają dźwięki charakterystyczne dla poszczególnych języków, dzięki czemu mogą mówić z idealnym akcentem. Z czasem ta umiejętność, niestety, zanika, a nauka prawidłowej wymowy wymaga o wiele więcej wysiłku. Nauka we wczesnym wieku pozwala uniknąć tej trudności w przyszłości.
  • uniknięcie tzw. “blokady językowej” - jednym z największych problemów, z jakim borykają się osoby dorosłe, uczące się języków obcych to tzw. “blokada językowa”. Określenie to stosowane jest do opisania sytuacji, kiedy ktoś ma duże problemy z mówieniem w języku obcym. Często wynikają one z zawstydzenia, potrzeby perfekcji lub przekonania o tym, że jesteśmy oceniani przez innych. Dzieci, które uczą się języka obcego od wczesnego dzieciństwa, nie mają kłopotów z wyrażaniem myśli w języku obcym, jest to dla nich czynność zupełnie naturalna.
  • łatwość opanowywania kolejnych języków - najtrudniej nauczyć się pierwszego języka obcego. Z każdym kolejnym jest coraz lżej. Jeśli zadbasz o rozwój językowy swojego dziecka, zanim pójdzie do szkoły, po prostu ułatwisz mu życie i zapewnisz lepszy start w dorosłość!

Jaką formę nauki wybrać?

W przypadku najmłodszych możesz wybierać spośród dwóch różnych form nauki lub je łączyć, co przyniesie jeszcze lepsze efekty:

  • sama ucz malucha w domu - oczywiście, nie mamy tutaj na myśli pracy z podręcznikiem! Chodzi raczej o wspólną zabawę, śpiewanie piosenek, oglądanie bajek w języku obcym. Używaj np. angielskich nazw kolorów lub przedmiotów codziennego użytku. Ten sposób doskonale sprawdzi się w przypadku najmłodszych dzieci. Jeśli Twój maluch skończył 3-4 lata, warto stosować go jako uzupełnienie drugiej formy nauki, czyli:
  • zapisz swoje dziecko na dobry kurs językowy - bez obaw, Twoja pociecha nie będzie siedzieć w ławce, wkuwać na pamięć słówek i zdawać testów! Będzie za to świetnie bawić się w towarzystwie rówieśników, tańczyć, śpiewać, rysować i robić inne rzeczy, które maluchy uwielbiają! A przy tym - poznawać język obcy :)

Dobry kurs języka obcego dla dzieci - po czym go poznasz

Wybierając kurs języka obcego dla kilkulatka, warto upewnić się, że spełnia kilka warunków. Przede wszystkim, powinien być prowadzony przez lektora specjalizującego się w pracy z najmłodszymi. Kursy tego typu wyglądają zupełnie inaczej niż zajęcia dla dorosłych, wiążą się z innymi wyzwaniami i wymagają (poza znajomością języka) odmiennych kompetencji.

Zwróć uwagę na wyposażenie sali. Czy jest kolorowa i przyjazna dla maluchów? Powinna zapewniać możliwość pracy na dywanie i być wystarczająco przestronna, aby dzieci mogły swobodnie w niej tańczyć, skakać i wykonywać inne czynności łączące sensorykę z nauką języka.

Jakie materiały i pomoce dydaktyczne wykorzystywane są na zajęciach? Czterolatek i podręcznik to zwykle kiepskie połączenie. Maluchy uwielbiają pracę z postaciami znanymi im z bajek, lalkami i kukiełkami oraz wszystko, co multimedialne.

 

Jeśli szukasz sprawdzonego kursu językowego dla swojej pociechy, sprawdź, co może Ci zaoferować szkoła ProfiLingua. Nasze kursy Disney English powstały z myślą o najmłodszych i przeznaczone są już dla czterolatków. Skontaktuj się z nami i zapisz swoje dziecko na bezpłatną lekcję próbną!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.