Nie umiem. Nie potrafię. Nigdy nie będę mówić płynnie po angielsku. Ile razy zdarzyło Ci się wypowiedzieć takie słowa? Jeśli pomimo starań postępy wciąż są mizerne, pora zadać sobie pytanie, jak nie uczyć się języka angielskiego. Dzisiaj podpowiadamy, co zrobić, aby zmienić swoje nastawienie i polepszyć wyniki.

Czy każdy może nauczyć się angielskiego?

Wciąż pokutuje przekonanie, że tylko niektórzy mogą nauczyć się języka obcego, w tym angielskiego. Tymi niektórymi są w domyśle osoby uzdolnione językowo, które posiadają odpowiednie kompetencje. Natomiast reszta musi zadowolić się miernymi efektami albo z góry założyć, iż pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Wtedy najczęściej ktoś mówi:

 • Nie mam głowy do języków. Taki już się urodziłem.
 • Brakuje mi talentu do języków i nic na to nie poradzę.
 • Jestem już zmęczony, zmęczona. Nauka języków mi nie wychodzi.

Tego typu przekonania muszą być głęboko zakorzenione, tak iż trudno się wobec nich zdystansować. Szczególnie wtedy, kiedy napotykasz konkretne przeszkody i czujesz pokusę, aby całą winę za swoje niepowodzenie zrzucić na geny, niesprzyjające warunki czy przeciwności losu. To zrozumiały mechanizm obronny, lecz na dłuższą metę prowadzi donikąd.

Dawna Markova i Anne Powell, autorki książki pt. „Twoje dziecko jest inteligentne”, przekonują, iż każdy posiada zdolności, dzięki którym może uczyć się efektywnie i z zapałem. Zdolności te trzeba tylko zrozumieć i odpowiednio zinterpretować, aby w pełni je wykorzystać. Dlatego bez względu na to, czy chodzi o Ciebie, czy też o kogoś z Twojego otoczenia, lepiej nie poprzestawać na negatywnych myślach czy doświadczeniach z przeszłości.

Każdy może nauczyć się angielskiego, musi tylko znaleźć odpowiedni klucz. Nie ma zatem osób predestynowanych do tego, aby nie nauczyć się języka obcego. Po prostu jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Bardzo możliwe, iż zmiana sposobu uczenia się na bardziej komunikatywny i spontaniczny wystarczy, aby nastąpił progres.

Czego NIE ROBIĆ, żeby nauczyć się angielskiego, czyli złe nawyki podczas nauki języka obcego

Nauka języka obcego to proces, na który składa się wiele przebytych kilometrów. Przybliżają Cię one do kolejnego celu, lecz nie oznaczają od razu mission completed, czyli ukończonej misji. Kontakt z językiem jest relacją na całe życie, o którą dbasz dzięki odpowiednim nawykom. Zdajesz więc sobie sprawę, że dobry podręcznik i opasły słownik nie wystarczą, aby poczuć się jak ryba w wodzie. Musisz regularnie pracować nad sobą i wiedzieć, czego nie robić.

 

DEKALOG UCZĄCYCH SIĘ JĘZYKA OBCEGO

 1. NIE wkuwaj na pamięć listy słówek.
 2. NIE ignoruj poprawności gramatycznej.
 3. NIE sprawdzaj każdego słówka w słowniku.
 4. NIE polegaj tylko na jednym źródle wiedzy.
 5. NIE rób długich przerw w nauce języka obcego.
 6. NIE zamykaj się na kontakty z obcokrajowcami.
 7. NIE porównuj się do native speakerów.
 8. NIE obawiaj się popełniać błędów (to ludzkie!).
 9. NIE wierz w szybkie metody bez pracy własnej.
 10. NIE staraj się wszystkiego kontrolować (język obcy jest żywy!).

Przede wszystkim nie wkuwaj. Choć poprawność gramatyczna jest ważna, klepanie na pamięć regułek i słownictwa to wykorzystanie zaledwie ułamka Twoich możliwości. Słówko zapisane na kartce, któremu nie towarzyszą żadne osobiste przeżycia, będzie tak samo odtwarzane: bez wyczucia i zaangażowania. Wiedza w takim wydaniu jest sucha, co będzie szczególnie odczuwalne dla native speakera.

Oczywiście pomimo presji, aby wypaść dobrze, nie sprawdzaj też każdego słówka w słowniku i nie próbuj być idealny we wszystkim, co robisz. Moment, kiedy poczujesz się całkowicie pewny, może nigdy nie nastąpić! Dlatego zamiast wszystko kontrolować, pomyśl o nowych możliwościach zanurzenia się w języku. Skorzystaj z metody nauczania, która bazuje na naturalności i przygotowuje Cię do codziennej komunikacji, a także pozwala czerpać wiedzę z różnych źródeł.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: co jeśli zamierzasz zrobić sobie przerwę i zastanawiasz się, jak nie zapomnieć języka obcego? Choć lepiej unikać czarnowidztwa, przezorny zawsze ubezpieczony i przydaje się opracowanie planu B. Poza tym niech przerwa w nauce będzie krótką odskocznią, po której wracasz z jeszcze większą motywacją do działania. W przeciwnym razie nie pomogą nawet najlepsze metody uczenia się, bo... każdy sukces poprzedza intensywna praca nad sobą.

 

Jak SIĘ UCZYĆ angielskiego, czyli różne style uczenia się

Bardzo ważnym etapem nauki jest budowanie samoświadomości. Dzięki temu wiesz, co Ci służy, co nie przynosi pożądanych rezultatów oraz jak można to zmienić. Co więcej, choć pewnych rzeczy nie da się uniknąć (np. angielskich czasów), to istnieją różne sposoby uczenia się. W ich odkryciu pomoże klasyfikacja VAK (visual, auditive, kinesthetic), do której obecnie dołącza się jeszcze jeden, czwarty typ:

 • wzrokowcy – w trakcie nauki dominuje u nich wzrok. Uczą się, kiedy coś zobaczą, dlatego przemawiają do nich obrazki, ilustracje, dane wizualne itp.
 • słuchowcy – dominującym zmysłem podczas nauki jest u nich słuch. Uczą się, kiedy coś usłyszą, dlatego preferują dialogi, pogadanki i rozmowy.
 • kinestetycy – podczas nauki pomaga im ruch. Uczą się poprzez wykonywanie czynności, dlatego w zapamiętywaniu pomaga im gestykulowanie, spacerowanie po pokoju czy przerwy na ćwiczenia fizyczne.
 • dotykowcy/czuciowcy – odbierają świat dotykiem. Uczą się efektywniej, kiedy mogą odwołać się do (własnych) emocji i odczuć fizycznych. Lubią trzymać coś w rękach, są wrażliwi na język ciała i ton głosu. Preferują ciszę.

Rzecz jasna, nie musisz myśleć zero-jedynkowo. W powyższej klasyfikacji chodzi tylko o to, które ze skłonności u Ciebie przeważają, a zatem jaki jest preferowany przez Ciebie styl uczenia się. Aby lepiej to zrozumieć, zwracaj uwagę na słowa, których spontanicznie używasz:

 • Wolę działać, niż stać na baczność. → Kinestetyk
 • Lubię korzystać z materiałów audio. → Słuchowiec
 • Lubię korzystać z różnych obrazków i grafik. → Wzrokowiec
 • W trakcie nauki potrzebuję spokoju. → Dotykowiec/Czuciowiec
 • Wolę, kiedy ktoś powtarza na głos to, co napisał. → Słuchowiec
 • Lubię, kiedy coś wygląda przejrzyście. → Wzrokowiec
 • Łatwo wczuwam się w emocje (innych). → Dotykowiec/Czuciowiec
 • Lubię uczyć się w ruchu i doświadczać różnych rzeczy. → Kinestetyk
 • Wyczuwam różne rzeczy i opieram się na intuicji. → Dotykowiec/Czuciowiec

Jakie są skuteczne sposoby nauki angielskiego?

Jedni lubią uczyć się samodzielnie i preferują język obrazowy. Drudzy lepiej odnajdują się w towarzystwie i lubią pracować na uporządkowanym materiale. Jeszcze inni łączą kilka rozwiązań jednocześnie. Jak widać, kiedy chodzi o naukę języka obcego, w grę wchodzą rozmaite czynniki: posługiwanie się częściej prawą/lewą półkulą mózgową, natura introwertyczna/ekstrawertyczna czy omówione już style uczenia się.

Co istotne, złe nawyki i niedopasowane ścieżki nauczania mogą znacznie utrudnić przyswajanie oraz zniechęcić do dalszego rozwoju. Najważniejsze więc, aby nie zmuszać się do tego, co zniechęca i blokuje. Zamiast tego znajdź własny złoty środek i poszukaj wsparcia. Sprawdzona szkoła językowa to jedno z ciekawszych rozwiązań, które dają komfort i pewność, że podążasz we właściwym kierunku. Na koniec pamiętaj: skuteczne sposoby nauki angielskiego to takie sposoby, które pozwalają Ci poczuć się pewniej w kontakcie z językiem obcym bez konieczności wyrzekania się samego siebie.

Nauka angielskiego to dla Ciebie mission (im)possible? To Ty decydujesz, co wybierasz! Poznaj aktualną ofertę i zgarnij rabat (nawet -70%) na kursy językowe w ProfiLingua.