Trzy lata nauki w liceum, dwa lata kursów, udane kontakty z obcokrajowcami oraz podróże, a potem pustka i zapomnienie… To jeden z najczarniejszych scenariuszy, jaki mogłaby sobie wyobrazić osoba ucząca się języków obcych. Odpowiadamy, co zrobić, żeby temu zapobiec.

 

Obcuj z językiem obcym na co dzień

Najlepszym sposobem na niezapomnienie języka obcego jest regularna, systematyczna i bogata w doświadczenie nauka. Na każdym kroku szukaj pretekstu do kontaktu z językiem obcym zamiast wymówki, dlaczego nie masz obecnie czasu. Pamiętaj, że do pewnego stopnia to Ty decydujesz, jak zażyła będzie Twoja „relacja” z językiem obcym.

Warto dodać, że współczesny, nowoczesny świat oferuje Ci multum możliwości. Nie musisz się zbytnio wysilać, by aktualizować wiedzę na bieżąco. Wystarczy, że ściągniesz aplikacje językowe, do których masz szybki, łatwy dostęp. Jeśli jesteś bibliofilem i kochasz książki, być może skusisz się na ich elektroniczny odpowiednik, czyli e-booki w wersji obcojęzycznej. Zaopatrzenie się w dyskretne fiszki też może okazać się pomocne. Krótko mówiąc, korzystaj z wszystkiego, co umożliwia Ci ekspresowy i częsty przegląd obcojęzycznych treści.

 

Szukaj kontaktu i autentyczności

Utrzymując kontakt z obcokrajowcami, niejako zabezpieczasz się na przyszłość. Za każdym razem, gdy będą próbowali się z Tobą skontaktować, przypomną Ci o języku i zmotywują do komunikacji. Dlatego nie zaniedbuj relacji z ludźmi, z którymi możesz pogadać w języku obcym, bo dzięki nim Ty nie zaniedbasz samej nauki.

Poza tym stawiaj na autentyczność. Korzystaj z materiałów, które jak najwierniej odzwierciedlają realia językowe. Twórz notatki z osobistymi przemyśleniami, poznaj swoje ulubione zwroty, naucz się opowiadać kawały... Wszystko w języku obcym.

Dzięki stałym kontaktom z cudzoziemcami i poczuciu, że to, co robisz, nie jest zwykłą ściemą, zwiększasz swoje przywiązanie do języka obcego. Co za tym idzie – dużo trudniej będzie Ci go zapomnieć, jeśli uczysz się z całego serca i z otwartym umysłem.

 

Doceniaj drobne gesty

Jeśli nie chcesz zapomnieć języka obcego, to nie dąż do idealnych okazji. Uchroni Cię to przed myśleniem „wszystko albo nic” i sprawi, że w każdej sytuacji znajdziesz powód, by się pouczyć. To mogą być życzenia do znajomych, przeczytanie obcojęzycznego opisu produktu spożywczego, a nawet wyszukiwanie cytatów swoich ulubionych autorów. Być może wszystkie te czynności wydadzą Ci się mało spektakularne, jednak w pewnym momencie Twojego życia mogą mieć fundamentalne znaczenie.

Dlatego gdy coś staje Ci na drodze, nie porzucaj nadziei i kontynuuj naukę poprzez drobne gesty. Nawet jeśli okaże się, że nie możesz sobie pozwolić na dłuższy pobyt za granicą czy musisz na jakiś czas przedłożyć życie rodzinne nad karierę, nie przekreśli to Twojej znajomości języka obcego. Z pozoru nieznaczące zadania, ale wykonywane na co dzień, zaprocentują i jeśli trzeba, przyspieszą powrót do poprzedniego trybu nauki.

 

Przerwa? Tylko pod jednym warunkiem!

Zanim dasz sobie na jakiś czas spokój z nauką języka obcego, najpierw weź pod uwagę alternatywne wyjścia. Niektóre z nich już przedstawiliśmy. Jeśli jednak okaże się, że przerwa jest nieunikniona, przeanalizuj m.in.:

  • długość przerwy – im krótsza, tym lepiej. Umówmy się, że tygodniowego odpoczynku od języka możesz nawet nie odczuć, po wakacyjnej przerwie pewnie zrobiłbyś sobie jakąś powtórkę, ale wielomiesięczna czy kilkuletnia przerwa to już spory problem. Dlatego unikaj jak ognia przedłużających się przestojów.
  • poziom zaawansowania – im większa biegłość, tym mniejsze zagrożenie natychmiastową „amnezją”. Powód? Dajmy na to, przy poziomie B2 posiadasz dużo większe zasoby wiedzy niż na poziomie A1, więc nie wyparują one z dnia na dzień. Przynajmniej nie wszystko. Aby uzyskać poziom B2, prawdopodobnie poświęciłeś też dużo więcej czasu niż przy A1. W związku z tym można założyć, że „nieróbstwo językowe” musi potrwać dłużej, byś cofnął się do poziomu początkującego.
  • pamięć – tutaj bywa różnie. Jeśli szybko zapamiętujesz, to efektywniej się uczysz i  trudniej Ci o czymś zapomnieć. Jednak miej na uwadze pozostałe zmienne, czyli długość przerwy i poziom zaawansowania. Nawet pamięć niemalże doskonała rządzi się swoimi prawami i jeśli zabraknie Ci samodyscypliny, cały poprzedni wysiłek może pójść na marne.

 

Reasumując, nie istnieje jakaś magiczna formuła, która ochroni Cię przed zapomnieniem języka obcego. Jednak masz do wyboru szereg strategii, dzięki którym utrzymasz kurs i dalej będziesz robić postępy.

 

Zależy Ci na regularnej i owocnej nauce? Chcesz odświeżyć wiedzę bez dodatkowego stresu? Nie zwlekaj i wypełnij formularz. Wykonaj pierwszy krok i skorzystaj z kursów oraz szkoleń (w tym online) w szkole ProfiLingua.

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.