Nauka języka obcego to proces, który wymaga nakreślenia wizji i jasnego celu. Jaką ścieżkę obrać, by osiągnąć pożądane efekty? Co koniecznie wziąć pod uwagę? Jak zapobiec zniechęceniu? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Dobra organizacja to podstawa

Ogarnięcie nauki języka obcego to nie lada sztuka. Dlatego najlepiej zacząć od najbardziej oczywistych kwestii. Przede wszystkim zadbaj o przestrzeń dookoła i zarezerwuj sobie potrzebny czas. Łatwo mówić, trudniej zrobić? Aby realnie ocenić aktualne możliwości, posłuż się podstawowymi pytaniami:

 • cel uczenia się – musisz wiedzieć, po co chcesz nauczyć się nowego języka. Co Ci to da i dlaczego to ważne?
 • miejsce do nauki – zagospodaruj przestrzeń. Co sprawi, że poczujesz klimat kraju, którego język Cię interesuje? Na ile przydadzą Ci się materiały pomocnicze, takie jak np. skoroszyty i segregatory? Jakie rzeczy lub gadżety będą Ci niezbędne?
 • czas na naukę – sprawdź swój obecny grafik i upewnij się, ile czasu jesteś w stanie poświęcić (dziennie, tygodniowo, miesięcznie itd.). Czy tyle wystarczy, aby osiągnąć zamierzony przez Ciebie poziom? Jaki rodzaj kursu będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy?
 • przestrzeń wirtualna – nie zapominaj o dyscyplinie, nawet jeśli chodzi o naukę online. Jakiego sprzętu technicznego potrzebujesz? Jakie platformy wchodzą w grę? Gdzie możesz zapisywać pliki? Jakich rozpraszaczy uwagi unikać?

W uporządkowaniu odpowiedzi może Ci pomóc rozrysowanie planu. Wystarczy stworzyć tzw. mapę myśli, na której zamieszczasz słowa-klucze i łączysz strzałkami związane z nimi skojarzenia.  Może się też sprawdzić planer językowy. Podsumowując, planuj odważnie, ale krok po kroku.

 

Opracowanie strategii

Kiedy masz już za sobą kwestie organizacyjne, pora na opracowanie dalszych strategii. Dzięki nim zachowujesz wizję tego, co najistotniejsze. Poza tym działasz sprawniej i efektywniej. W tym celu weź pod uwagę:

 • ograniczoność czasu – ponieważ doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, wyznaczaj granice z wyprzedzeniem. Powiadom domowników o porach uczenia się i poproś, by Ci wtedy nie przeszkadzali. Najlepiej planuj tak, by przed i po zajęciach mieć minimum piętnaście minut w zapasie,
 • spadek motywacji – nawet jeśli podchodzisz poważnie do nauki, od czasu do czasu może Ci się zwyczajnie „nie chcieć”. Jeżeli to kwestia przemęczenia, dowiedz się, jaka forma relaksu jest dla Ciebie najskuteczniejsza. A co jeśli dopadł Cię leń? Miej w zasięgu ręki listę z Twoimi celami językowymi i przypominaj sobie, dlaczego warto się postarać. Nie zapominaj też o regularnym nagradzaniu siebie za wykonane zadania,
 • zewnętrzne okoliczności – zaakceptuj, że czasem nie możesz czegoś przewidzieć. Najważniejsze, żeby wtedy zachować zimną krew i nie tracić z oczu głównego celu. Pomocne okażą się podstawowe techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem (np. ćwiczenia oddechowe).

Pamiętaj też, że to Ty w dużej mierze decydujesz, jak będzie wyglądała Twoja przygoda z językiem obcym. Nie pozwól, by najmniejsze niepowodzenia mogły Cię odciągnąć od zrealizowania marzeń.

 

Zaakceptowanie wsparcia

Na szczęście nie musisz wszystkiego ogarniać samodzielnie. Oprócz dobrego nastawienia i systematyczności ważne jest też oparcie w drugiej osobie. Najbardziej oczywiste przykłady to:

 • nauczyciel/lektor/szkoła językowa – da Ci poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wszelkie błędy będą na bieżąco korygowane, a niejasności wyjaśniane. Masz też większe pole manewru i wybierasz kurs dostosowany do Twoich potrzeb. Poza tym nauczyciel będzie w Ciebie wierzyć nawet wtedy, gdy Ty w siebie zwątpisz,
 • obcokrajowcy/native speakerzy – będą dla Ciebie przykładem, inspiracją i wyzwaniem. Mogą Ci nieświadomie podpowiedzieć, nad czym powinieneś jeszcze popracować i co  warto dodać do swojego dotychczasowego planu.

 

Zamieszczone w tym artykule wskazówki to zaledwie zarys pomysłów, jak zaplanować uczenie się języka obcego. Jeśli interesuje Cię regularna, przemyślana nauka, postaw na sprawdzone metody i wykwalifikowaną kadrę. Wypełnij formularz kontaktowy i skorzystaj z szerokiej oferty szkoleń oraz kursów językowych w szkole ProfiLingua!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.