Język angielski  - najpopularniejszy język świata, którym posługuje się ponad półtora miliarda ludzi - wyróżnia się również ilością słów w nim występujących (ponad 750 tysięcy i liczba ta rośnie o około 1000 każdego roku) oraz obfitością odmian (do najbardziej znanych należą: brytyjska, amerykańska, australijska, kanadyjska, nowozelandzka, południowoafrykańska, indyjska i karaibska). Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak do tego doszło? Oto krótka historia języka angielskiego.Początki - Język staroangielski (450 - 1100)

Początki języka angielskiego sięgają piątego wieku naszej ery i najazdu trzech plemion germańskich na obecne tereny brytyjskie. Plemiona te - Anglowie, Sasi i Jutowie pochodzili z obecnej Danii i północnych Niemiec. Ówcześni mieszkańcy Wysp Brytyjskich posługiwali się językiem celtyckim, jednak najeźdźcy zepchnęli ich ku zachodowi i północy (obecna Walia, Szkocja i Irlandia). Język Anglów, nazywany obecnie “Staroangielskim”, szybko zdominował podbite tereny i stał się językiem powszechnej komunikacji. Współcześni Brytyjczycy mieliby pewnie spore problemy z jego zrozumieniem, lecz to właśnie on dał podwaliny pod język angielski, jakim obecnie się posługujemy. Pochodzi z niego wiele podstawowych słów, np. “be”, “strong” czy “water”.

 

Język średnioangielski (1100 - 1500)

Historia miała ogromny wpływ na kształtowanie się języka angielskiego. Na skutek inwazji Wikingów język staroangielski poddawany był przez wiele lat wpływom języka staronordyjskiego, którym władali najeźdźcy. Około 2000 słów używanych w obecnych czasach pochodzi właśnie z mowy Wikingów, np. “give”, “take”, “egg”, “knife”, “husband”, “run” i, oczywiście - “viking”.

 

Poza staronordyjskim, na formę języka średnioangielskiego miał także wpływ język francuski. Był on szeroko rozpowszechniony na Wyspach już przed rokiem tysięcznym naszej ery, jednak inwazja Normanów na Anglię w 1066 roku sprawiła, że francuski zyskał status języka władzy, używanego przez dwór królewski i arystokrację. Tymczasem angielski był językiem ludu i  w naturalny sposób rozwijał się dalej, adaptując słówka pochodzenia łacińskiego i francuskiego, np. “beer”, “city”, “fruit”, “people”, “liberty” czy “justice”.

 

Wczesny język nowoangielski (1500-1800)

Historia języka nowoangielskiego rozpoczyna się po zakończeniu Wojny Stuletniej, w połowie piętnastego wieku. Rządy Francji na Wyspach Brytyjskich dobiegły końca, co oznaczało też powrót angielskiego na salony. Odzyskał on status języka władzy, a rozwój kultury i języka angielskiego nabrał pełnego pędu.

 

Kto wymyślił najwięcej nowych słów w języku angielskim? Oczywiście - William Szekspir, którego wpływ na język i kulturę angielską trudno przecenić. Najsłynniejszy brytyjski twórca literacki stworzył i wprowadził do codziennego użycia ponad 1700 wyrazów, np. “alligator”, “puppy dog” i “fashionable”. Jest autorem nieśmiertelnych dzieł literackich, takich jak “Romeo i Julia” czy “Hamlet”, które przyczyniły się w ogromny sposób do wzrostu popularności języka angielskiego na całym świecie.

 

W końcowym okresie funkcjonowania języka nowoangielskiego nastąpiła nagła i znaczna zmiana w wymowie, znana pod nazwą the Great Vowel Shift, polegająca na coraz krótszym wypowiadaniu samogłosek. W czasach renesansu - epoki podróży, odkryć i nauki, wiele nowych słów i wyrażeń weszło do codziennego użycia. Wynalezienie druku oznaczało, że powszechnie używany język zyskał nową, pisemną formę. Książki stały się tańsze i coraz więcej osób potrafiło czytać. Doprowadziło to do standaryzacji języka angielskiego. Pisownia i gramatyka zostały objęte regułami, a dialekt, którym posługiwano się w Londynie - mieście, gdzie drukowano większość książek - został uznany za standard. W 1604 roku ukazał się drukiem pierwszy angielski słownik.

 

Współczesny język angielski (1800 - obecnie)

Główną różnicą pomiędzy językiem angielskim sprzed 1800 roku a dzisiejszym, jest słownictwo. Rewolucja przemysłowa, a następnie rozwój naukowy i nowe odkrycia stworzyły potrzebę nazwania i opisania przedmiotów i zjawisk wcześniej nieznanych ludzkości. Odkrycia geograficzne i kolonizacja Ameryki Północnej, Indii, Australii oraz krajów afrykańskich spowodowały, że obecnie istnieje wiele odmian języka angielskiego, które ewoluują niezależnie od siebie. Różnią się przede wszystkim słownictwem i wymową.

 

Jak żaden inny język na świecie, angielski wciąż rozwija się w zawrotnym tempie, do czego przyczynia się jego popularność na całym świecie, powstawanie nowych technologii, Internet oraz postępująca globalizacja. Możemy być pewni, że jego ewolucja jeszcze się nie zakończyła

 

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.