Powiedzmy to całkiem otwarcie - niemiecki nie należy do najłatwiejszych języków na świecie. Złożona gramatyka, charakterystyczne dźwięki i wyjątkowo długie słowa sprawiają, że nauka niemieckiego może stanowić wyzwanie. Z drugiej strony, rynek pracy faworyzuje osoby z dobrą znajomością języka naszych zachodnich sąsiadów, warto więc go znać. Czy istnieją sposoby na to, aby nauczyć się języka niemieckiego szybko i skutecznie? Tak! Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Skuteczna nauka niemieckiego słownictwa

Nauka języka to w przede wszystkim przyswajanie nowego słownictwa. W przypadku niemieckiego dodatkowym obciążeniem jest długość słów oraz fakt, że wszystkie rzeczowniki odmieniają się przez osoby. Ten pierwszy problem pokonasz za pomocą sprytnego triku. Po prostu wykorzystaj to, że w większości długie niemieckie wyrazy stanowią złożenia innych, krótszych, prostszych do zapamiętania słówek. Np. der Krankenhausaufenthalt - “pobyt w szpitalu” można podzielić na trzy części - krank - chory, Haus - dom i Aufenthalt - pobyt. Zapisując to słówko w notatniku, zaznacz poszczególne części, np. w taki sposób: der Kranken*haus*aufent*halt. Cztery krótkie, logicznie łączące się ze sobą słowa dużo łatwiej zapadną Ci w pamięć, niż ciąg 21 liter.


Druga problematyczna kwestia to rodzaje i rodzajniki przypisane konkretnym rzeczownikom. Na pomoc przyjdą Ci własnoręcznie robione fiszki i kodowanie kolorem. Zaopatrz się w kolorowe małe karteczki i przyporządkuj jeden kolor do jednego rodzaju, np. niebieski do rodzaju męskiego, różowy do rodzaju żeńskiego i pomarańczowy do rodzaju nijakiego. Nowe słówka zapisuj na karteczkach odpowiedniego koloru. Dzięki tej prostej sztuczce rodzajnik zapamiętasz niemal automatycznie.

Czasowniki modalne - Twoi najwięksi sprzymierzeńcy

W języku niemieckim obowiązuje ściśle określony szyk zdania, w którym orzeczenie zawsze znajduje się bezpośrednio po podmiocie. Czasowniki odmieniają się przez osoby oraz czas, co komplikuje ich odmianę i znacznie utrudnia życie osobom uczącym się języka niemieckiego. Na szczęście istnieje siedem czasowników modalnych. Jeśli któryś z nich występuje w zdaniu, każdy inny czasownik wędruje na jego koniec w formie bezokolicznika. Jeśli więc opanujesz odmianę können, wollen, sollen, dürfen, müssen, möchten i mögen, wyrażanie się w języku niemieckim stanie się o wiele prostsze.

Otaczaj się niemieckim

W szybkiej i skutecznej nauce języka niemieckiego bardzo ważny jest jak najczęstszy kontakt z autentycznymi wypowiedziami, czyli osłuchanie się i oczytanie. W dzisiejszych czasach, dzięki łatwemu dostępowi do Internetu, a co za tym idzie - do nieograniczonych zasobów tekstów, nagrań, podcastów, filmów, stacji radiowych i internetowych stacji telewizyjnych, jest to łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Postaraj się więc oglądać seriale i filmy w wersji oryginalnej (z napisami, nie z lektorem), słuchaj niemieckich piosenek i znajdź w Internecie ich teksty, zmień ustawienia na swoich mediach społecznościowych na język niemiecki, oglądaj niemieckojęzyczne wersje swoich ulubionych programów telewizyjnych. To naprawdę prosty, przyjemny, a jednocześnie bardzo efektywny sposób na podnoszenie swoich kompetencji językowych.

Ucz się intensywnie - kursy niemieckiego w dobrej szkole językowej

Warto sprawdzić, jaką ofertę kursów języka niemieckiego ma najlepsza szkoła językowa w Twoim mieście. Pomoc doświadczonego, wykwalifikowanego lektora jest nieoceniona, jeśli chcesz uczyć się szybko i skutecznie. Właściwie dobrane materiały, umiejętności nauczyciela oraz Twoja motywacja i praca własna przyniosą najlepsze efekty!

{{cta('3a1e8fc2-9867-4073-8b73-92df3d74697d','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.