Hiszpański na pewno należy do jednych z najpopularniejszych, a według wielu osób - najpiękniejszych języków na świecie. Chętnie spędzamy wakacje w Hiszpanii, a coraz częściej także w krajach Ameryki Południowej. Znajomość hiszpańskiego przydaje się podczas podróży i jest ceniona przez korporacje, szczególnie w połączeniu z angielskim, niemieckim lub francuskim. Co zrobić, aby nauczyć się go szybko i skutecznie? Przedstawiamy porady naszych doświadczonych lektorów.

Zaplanuj naukę

Mimo że hiszpański cieszy się opinią dość prostego do opanowania, pewne jego elementy wymagają sporej dozy pracy (np. odmiana czasowników czy niesławny „subjuntivo” - tryb łączący, który nie ma odpowiednika w języku polskim). Aby nauka była skuteczna i szybko przyniosła oczekiwane rezultaty, warto ją przemyśleć i zaplanować. Zastanów się, jaki poziom znajomości języka chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Przemyśl, ile czasu w tygodniu i w jakie dni konkretnie możesz poświęcić na naukę. Pamiętaj, że nie wystarczy chodzić na kurs, aby szybko zobaczyć efekty, konieczna jest również samodzielna praca w domu - powtarzanie materiału, nauka słówek, odrabianie prac domowych, itd.

Nie zapomnij o systematyczności

Systematyczność jest Twoim największym przyjacielem w nauce języka hiszpańskiego. Nie odkładaj zrobienia ćwiczeń lub nauki słówek na weekend, na urlop lub bliżej nieokreślone “kiedy będę miał więcej wolnego czasu”. Systematyczna nauka, choćby 15 minut, ale codziennie, przynosi o wiele lepsze rezultaty niż próby opanowania ogromnych partii materiału raz na kilka tygodni. W tym drugim przypadku jedynie niewielka jego porcja trafi do Twojej pamięci długotrwałej. Kiedy “karmisz” mózg mniejszymi dawkami wiedzy, lecz stale, ilość zapamiętywanych słów i konstrukcji dramatycznie wzrasta.

Zanurz się w hiszpańskim

Immersja językowa, czyli zanurzenie się w języku to genialna metoda samodzielnej nauki, nie tylko hiszpańskiego, ale wszystkich języków obcych. Dzięki łatwemu dostępowi do Internetu wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy, że zmienisz nieco swoje codzienne nawyki. Czy wiesz, że w sieci możesz bezpłatnie słuchać hiszpańskiego radia? Na YouTube znajdziesz mnóstwo materiałów hiszpańskojęzycznych. Zamiast polskich stron internetowych, przeglądaj te w języku hiszpańskim i czytaj teksty w oryginale. Słuchaj hiszpańskich piosenek, oglądaj hiszpańskie filmy i seriale (oczywiście, bez polskiego lektora, wybierz wersję z napisami). Dołącz do grup na facebooku, które skupiają pasjonatów tego języka i ćwicz interakcje po hiszpańsku.


Możesz również zainstalować na swoim smartfonie jedną z bezpłatnych aplikacji do nauki języka hiszpańskiego, np. Duolingo, i poszerzać swoje umiejętności w każdej wolnej chwili. Ucz się w międzyczasie, podróżując autobusem albo czekając na znajomego. To naprawdę działa.

Ucz się intensywnie

Gdy zależy Ci na naprawdę szybkiej i skutecznej nauce języka hiszpańskiego, zapisz się na intensywny kurs w sprawdzonej szkole językowej. Zwiększona dawka kontaktu z językiem i pomoc wykwalifikowanego lektora gwarantują uzyskanie najlepszych rezultatów w krótkim czasie. Nauka z doświadczonym nauczycielem pozwoli Ci nie tylko poznać język, ale także poznać wiele interesujących faktów o kulturze krajów hiszpańskojęzycznych.


Sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua i wybierz kurs języka hiszpańskiego najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb!

{{cta('d8a7e8db-390d-4a9b-a54e-2f26f576a8a7','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.