Hiszpański jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Czy wiesz, że zajmuje drugie (po chińskim) miejsce pod względem ilości rodzimych użytkowników? Jego piękne brzmienie i przewagę, jaką daje jego znajomość na rynku pracy, doceniają także Polacy, którzy coraz chętniej uczą się mowy mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Największe problemy sprawia im zwykle gramatyka hiszpańska. Jeśli Ty także zastanawiasz się, jak uprościć i przyspieszyć swoją edukację w zakresie hiszpańskich czasów i trybów, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Dlaczego gramatyka hiszpańska jest trudna?

Jeśli uczysz się już hiszpańskiego, sam znasz odpowiedź na to pytanie. Niewtajemniczonym, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu nauki wyjaśniamy: w hiszpańskim występuje siedem czasów gramatycznych (jeden teraźniejszy, dwa przyszłe i cztery przeszłe) oraz cztery tryby - oznajmujący, warunkowy, rozkazujący i łączący. Ten ostatni, zwany po hiszpańsku Subjuntivo, nie ma swojego odpowiednika w języku polskim i zwykle sprawia uczącym się najwięcej problemów. Dodatkowo rzeczowniki i przymiotniki w języku hiszpańskim odmieniają się przez osoby, co powoduje konieczność opanowania odpowiednich końcówek.
Gramatyka hiszpańska na pewno nie należy do najłatwiejszych, jednak i tak jest nieporównywalnie prostsza niż polska. Nie zrażaj się więc, z odpowiednią pomocą na pewno dasz sobie radę!

Korzystaj ze znajomości innych języków

Jeżeli Twoja edukacja językowa nie ogranicza się do nauki hiszpańskiego, będzie Ci znacznie łatwiej. Szczególnie przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, podobnego pod wieloma względami do hiszpańskiego. Wiele osób, które opanowały angielski i niemiecki, także zgodnie twierdzi, że znajomość tych języków znacząco uprościła zrozumienie gramatyki hiszpańskiej. Jeśli więc znasz już jakiś język obcy, wykorzystaj swoją wiedzę do nauki hiszpańskiego. O wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć np. czas Pretérito Pluscuamperfecto, jeśli porównasz go do angielskiego Past Perfect. Szukaj podobieństw pomiędzy gramatyką hiszpańską a językiem obcym, który już znasz, często zrozumienie wielu zagadnień jest wtedy dużo prostsze, niż kiedy odnosisz się jedynie do języka polskiego.

Fiszki i nauka w kontekście to Twoja tajna broń

Rodzaje rzeczowników, które niekoniecznie pokrywają się z ich angielskimi odpowiednikami, zapamiętasz łatwiej, jeśli wykorzystasz do ich nauki własnoręcznie przygotowane fiszki. Możesz np. przypisać konkretny kształt lub kolor danemu rodzajowi. Ucząc się w ten sposób nowych słówek, ich rodzaj zapadnie Ci w pamięć trochę “przy okazji”, bez dodatkowego wysiłku z Twojej strony.
Poznając nowe zagadnienie, staraj się uczyć nie tylko teorii (tę należy raczej zrozumieć niż nauczyć się jej na pamięć), ale poprzez naukę zdań obrazujących wykorzystanie danej struktury gramatycznej. Przygotuj własne przykłady, odnoszące się do Twojego życia, które łatwiej będzie Ci zapamiętać niż zdania z podręcznika. Warto poprosić o pomoc nauczyciela, który sprawdzi poprawność utworzonych przez Ciebie przykładów.

Korzystaj z pomocy nauczyciela

O ile samodzielna nauka i praca własna zawsze stanowią najważniejszy składnik sukcesu w nauce każdego języka obcego, o tyle nie zawsze warto wyważać otwarte drzwi i do wszystkiego dochodzić samodzielnie. Stopień złożoności gramatyki hiszpańskiej sprawia, że pomoc nauczyciela, który przeprowadzi Cię przez jej zawiłości, szczególnie na początku nauki, jest nieoceniona i pozwala zbudować solidne podstawy do dalszej edukacji. Nie wahaj się zainwestować w dobry kurs języka hiszpańskiego w renomowanej szkole językowej. Wsparcie doświadczonych, wykwalifikowanych lektorów ułatwia i przyspiesza naukę, pozwala utrzymać motywację i cieszyć się postępami w nauce.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupowych i indywidualnych kursów języka hiszpańskiego w szkole ProfiLingua. Nasze kursy językowe prowadzimy stacjonarnie i przez internet - wybierz opcję najwygodniejszą dla siebie!

{{cta('d8a7e8db-390d-4a9b-a54e-2f26f576a8a7','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.