Chiński należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych języków na świecie. Wpływa na to nie tylko ogromna liczba jego rodzimych użytkowników, ale także, a może przede wszystkim prężny rozwój gospodarki Państwa Środka. Nie dziwi zatem fakt, że także Polacy coraz częściej poszukują możliwości nauczenia się języka chińskiego. Jeśli Ty również postanowiłeś go opanować, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się
z niego, jak nauczyć się pisania chińskich znaków.

Chińskie znaki - najważniejsze informacje

Dla niewtajemniczonych chiński alfabet może wyglądać przerażająco - dziwne “krzaczki”, których rozszyfrowane wydaje się wręcz niemożliwe. Na szczęście, przy bliższym poznaniu chiński system pisowni zdecydowanie zyskuje. Aby jednak dobrze go opanować, musisz zadbać o solidne podstawy i odpowiednie nastawienie do nauki.

Przede wszystkim, ważna jest świadomość, że nauka pisania chińskich znaków to zdanie raczej na lata niż miesiące. Jeśli chcesz osiągnąć zadowalające efekty, musisz uzbroić się
w cierpliwość i przygotować na sporą dawkę rzetelnej pracy. Po drugie, pamiętaj, że nauka pisania znaków to nie to samo co pisanie pełnych zdań. Tworzenie całych tekstów stanowi kolejny poziom nauki.

 

Co musisz wiedzieć o chińskich znakach, zanim zaczniesz się ich uczyć?

 • chińskie znaki nie tworzą alfabetu w takim znaczeniu jak litery w językach posługujących się alfabetem łacińskim czy nawet cyrylicą (język rosyjski). Chińskie znaki zbudowane są z pojedynczych komponentów, które łączą się ze sobą na różne sposoby. Komponenty posiadają odrębne znaczenia, a kiedy ustawimy je obok siebie, jeden nad drugim lub nawet jeden w środku drugiego, utworzą znak - słowo. Znaki, zapisywane na planie kwadratu, są często jednosylabowe. Dwa oddzielne znaki ustawione obok siebie tworzą nowe, dłuższe słowo. Np. słowo “okno” w języku chiński zapiszemy następująco:

窗户

 

Jeżeli przyjrzysz się mu bliżej, wyodrębnisz cztery komponenty:

(mian) dach , (bā) osiem , (cōng) komin , (hù) drzwi

 

 • w języku chińskim istnieje 214 komponentów, które musisz poznać. Każde chińskie słowo jest zbudowane właśnie z nich.
 • istnieją dwa główne systemy piśmiennicze w Chinach, tradycyjny i uproszczony. Wbrew nazwie, ten drugi wcale nie jest o wiele łatwiejszy do opanowania dla Europejczyków. Który wybrać? System uproszczony stosowany jest powszechnie
  w Chinach kontynentalnych i w Singapurze. Jeśli zależy Ci na nauce klasycznego chińskiego lub potrzebujesz go to kontaktów z Hongkongiem albo Tajwanem, wybierz system tradycyjny.

Nauka pisania chińskich znaków na dwa sposoby

Pisania chińskich znaków możesz nauczyć się na dwa sposoby:

 • tradycyjna nauka pamięciowa - w ten sposób uczą się dzieci w chińskich szkołach. Proces uczenia się polega na wielokrotnym przepisywaniu poszczególnych znaków
  z uwzględnieniem kolejności stawiania kresek. Zwolennicy tej metody odwołują się do długich tradycji i faktu, że jest stosowana w samych Chinach. Przeciwnicy wskazują na niski poziom efektywności, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że chińska edukacja przewiduje aż 10 lat na poznanie wszystkich wymaganych znaków.
 • mnemotechniki - coraz większą popularność zyskują bardziej nowoczesne sposoby na naukę pisania chińskich znaków. Bazują one na mnemotechnikach, czyli technikach efektywnego zapamiętywania za pomocą skojarzeń. W przypadku nauki chińskich znaków polegają one między innymi na wyodrębnieniu poszczególnych komponentów tworzących konkretny znak.

Pamiętajmy, że każdy komponent posiada własne znaczenie, dzięki czemu dany znak, a nawet słowo możemy zapamiętać poprzez ułożenie krótkiej historyjki lub stworzenie obrazu z wykorzystaniem tworzących go komponentów. Pokażemy to na przykładzie słowa “komar”, który w chińskim zapisie wygląda następująco.

蚊子 (wén zi)

 

Trzy komponenty, które go tworzą, oznaczają kolejno: “owad”, “literatura” i “dziecko”. Aby zapamiętać zapis słowa “komar”, wyobraź sobie np. dziecko czytające książkę
o owadach. Jeśli poznasz podstawowe komponenty, będziesz mógł w ten sposób z łatwością zapamiętać, jak pisze się dowolne słowo.

  

Jeśli Ty także planujesz naukę jednego z najpopularniejszych języków świata, postaw
na kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.