Kultura azjatycka, tak różnorodna i inna od europejskiej, jednocześnie fascynuje i zadziwia. Niektóre ciekawostki mogą być szczególnie ważne z punktu widzenia osób uczących się. Jeśli więc zastanawiasz się, co warto wiedzieć o języku chińskim, odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

#1 Różne tony chińskie

Czasem odnosisz wrażenie, że kiedy Chińczycy mówią, to podnoszą głos lub przesadnie przeciągają głoski? Zacznijmy od tego, że chiński jest językiem tonalnym, więc kluczową rolę odgrywają tak zwane tony (dokładnie cztery i jeden ton neutralny), które przypisane są do sylab. Stąd bardzo ważne jest odpowiednie intonowanie, które potrafi całkowicie zmienić znaczenie wyrazu.

O ile w polskim nie zastanawiasz się nadmiernie nad sposobem wypowiadania, o tyle w chińskim potrzebujesz dużo większej samodyscypliny. Poza tym swoista kombinacja dźwięków sprawia, że chiński uchodzi za wyjątkowo melodyjny. Dlatego z jednej strony nie powinno być problemu ze zrozumieniem podstaw, na których osadza się tutejsza fonetyka. Z drugiej zaś strony, choć w szkole mogłeś nucić bez problemu do-re-mi-fa-sol-la-si-do, nie zakładaj z góry, że wszystko przyjdzie ot tak, samo. Różnice w chińskiej wymowie są bardzo subtelne i nie obędzie się bez trenowania oraz pomocy kogoś doświadczonego.

#2 Chiński mandaryński

W Polsce możesz być Ci trudno znaleźć wspólny język z Podhalaninem, jeśli nic nie wiesz o gwarze góralskiej. Niemniej jednak porozumienie wciąż jest możliwe, czego nie można powiedzieć o różnych odmianach chińskiego. Dialekty są tutaj tak zróżnicowane, iż obrosły już legendą. Nie bez powodu mówi się, że dogadanie się Chińczyka władającego mandaryńskim z innym Chińczykiem mówiącym po szanghajsku graniczy z cudem! Kolejne warianty, takie jak np. język kantoński czy język minnański, mogą tylko jeszcze więcej namieszać.

Mimo to nie rozpaczaj, gdyż znajomość mandaryńskiego, inaczej pŭtōnghuà, powinna Ci w zupełności wystarczyć. Warto wiedzieć, że tą odmianą chińskiego niegdyś posługiwała się tylko północna część Chin, lecz od 1956 roku mandaryński stał się językiem urzędowym. W rezultacie mają z nim kontakt zarówno dzieci uczące się w chińskich szkołach, jak i osoby rozpoczynające naukę chińskiego jako języka obcego.

#3 Inna gramatyka

Powiedzmy sobie szczerze: pisanie i czytanie w języku azjatyckim do najprostszych nie należy. Przede wszystkim dlatego, że chińskie znaki mają się nijak do europejskich literek. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany, skorzystaj ze specjalnych aplikacji, takich jak np. wielofunkcyjna i interaktywna „apka” Skritter. Nie tylko umożliwia ona pisanie znaków bezpośrednio na ekranie telefonu, ale i przeprowadza Cię przez różne definicje oraz wspomniane wcześniej tony. Więcej o tego typu narzędziach do nauki pisaliśmy w tym artykule.

Kolejna ważna kwestia to chińska gramatyka, która pod względem inności pozytywnie Cię zaskoczy. W przeciwieństwie do polskiego, w którym roi się od koniugacji i deklinacji, tutaj praktycznie nie ma ani odmian, ani czasów gramatycznych. Nie uświadczysz też rodzajników czy przedimków typowych dla języka angielskiego, co dla wielu stanowi spore pocieszenie i rekompensuje inne językowe zawiłości.

#4 Popularność na świecie

Powtarzaliśmy to wielokrotnie, ale chiński pod względem popularności może konkurować z angielskim. Jak wynika ze statystyk z 2022 roku, to drugi najczęściej używany język na świecie. Bez wątpienia jest też przyszłościowy, za czym przemawia m.in. to, że dobrze wygląda w CV i znajduje się na liście oficjalnych języków używanych w ONZ.

 

Na tym jednak nie koniec, bo portal Aplikuj.pl wspomina też o obiecującej perspektywie zatrudnienia dla specjalistów w branży IT, e-commerce czy w modelingu. Jak wynika z artykułu Praca w Chinach, to w szczególności te osoby mogą spodziewać się sowitych zapłat w zamian za swoje usługi.

Rzecz jasna, każdy kij ma dwa końce. Chiński daje spore szanse na wzrost w sferze zawodowej i kulturowej, lecz charakteryzuje się pewnego rodzaju opornością na zmiany. Co prawda, przeszedł on już pewne przeobrażenia, ale wciąż jest dużo bardziej skostniały w porównaniu do angielskiego czy innych języków europejskich. Dajmy na to, dużo trudniej o anglicyzmy i zapożyczenia, które nie przystają do chińskiej fonetyki. Nie należy jednak mieć mu tego za złe, gdyż taka już jego uroda!

Nauka to nie tylko szkoła, lecz przede wszystkim nieustanny rozwój. Jeśli chcesz spędzić najlepsze wakacje z językami obcymi, wybierz ProfiLingua. Kliknij tutaj, aby sprawdzić ofertę i zapisz się na kursy tańsze nawet o 60%.