Dobra znajomość języka angielskiego, mimo że jest powodem do dumy i satysfakcji, przestaje być gwarancją sukcesu na rynku pracy. Aby nadążać za wymaganiami pracodawców, warto zainwestować w naukę drugiego języka obcego. Jeśli bliskie Ci są południowe klimaty, możesz postawić na włoski lub hiszpański. Który z tych języków warto wybrać? Tego dowiesz się z artykułu poniżej!

Włoski czy hiszpański - który jest łatwiejszy?

Jednym z kryteriów, które możesz przyjąć dla wyboru pomiędzy włoskim a hiszpańskim jest stopień trudności. Ten, którego łatwiej się nauczyć, będzie przecież wymagał od Ciebie mniejszego nakładu pracy i czasu. Który z nich zatem jest prostszy?

W obu językach znajdziemy dźwięki, których próżno szukać w polskim, jednak w porównaniu z choćby angielskim, zarówno wymowa hiszpańska, jak i włoska są stosunkowo łatwa. Dodatkowo, kiedy przyswoisz podstawowe zasady pisowni, będziesz w stanie odczytać bezbłędnie każdy wyraz. Włoski wydaje się jednak nieco bliższy naszej mowie ojczystej pod względem brzmienia, a ponieważ jego akcent związany jest z długością samogłoski, jest “wolniejszy” od hiszpańskiego. To sprawia, że osobom rozpoczynającym naukę włoskiego o wiele łatwiej zrozumieć wypowiedzi Włochów niż ma to miejsce w przypadku adeptów hiszpańskiego, którzy przysłuchują się mówiącym Hiszpanom.

Pod względem gramatycznym obydwa języki należą do raczej trudnych. Każdy z nich ma np. cztery czasy przeszłe, a prawdziwe wyzwanie czeka Cię przy nauce trybu łączącego, który nie występuje w języku polskim. Włoska gramatyka jest jednak nieco uproszczona w porównaniu do hiszpańskiej i bardziej przyjazna dla osób uczących się.

Który język warto znać - włoski czy hiszpański?

Innym sposobem na podjęcie decyzji, który język wybrać, jest chłodna kalkulacja - co bardziej się opłaca? Znajomość którego języka jest bardziej opłacalna na rynku pracy? Przyjrzyjmy się faktom.

W rankingu najpopularniejszych języków na świecie hiszpański zajmuje drugą pozycję. Szacuje się, że posługuje się nim ponad 650 milionów ludzi na świecie: w Hiszpanii, w krajach Ameryki Południowej oraz w południowej części Stanów Zjednoczonych. Jest językiem urzędowym aż kilkunastu krajów i znajduje się na liście oficjalnych języków takich organizacji jak UNESCO, ONZ czy Unia Europejska.

Znajomość hiszpańskiego otwiera więc drogę do kariery w międzynarodowych korporacjach, szczególnie tych, które działają na wymienionych wyżej terenach. Umiejętność posługiwania się hiszpańskim jest też mile widziana w branży turystycznej.

Językiem włoskim włada około 100 milionów osób na świecie (niektóre szacunki podają nawet 120 milionów). Jest to zdecydowanie mniej niż w przypadku hiszpańskiego, jednak - i tutaj czeka nas zaskoczenie - jego znajomość jest znacznie bardziej ceniona na polskim rynku pracy. W chwili powstawania tego artykułu ilość ofert pracy na portalu pracuj.pl, w której zamieszczono wymóg dobrej znajomości języka włoskiego, wynosiła 372. W przypadku języka hiszpańskiego było to o niemal połowę mniej - 203 oferty. Powodów takiej sytuacji można upatrywać w wieloletnich, dobrze utrwalonych kontaktach handlowych pomiędzy Polską a Włochami.

Na koniec zachowaliśmy trzecie kryterium wyboru, które być może najbardziej przypadnie Ci do gustu. Jeśli wciąż nie wiesz, jaką decyzję podjąć, zamknij oczy i zastanów się, który język podoba Ci się bardziej? Który brzmi piękniej? Którym chciałbyś swobodnie mówić? Czasami najlepsze wybory podejmuje się sercem, nie rozumem.

 

PS. Kiedy już podejmiesz decyzję, pamiętaj, że w każdej możesz zapisać się na szkolenia i kursy włoskiego i hiszpańskiego w szkole ProfiLingua!