Początek listopada to dla wielu osób okazja do powspominania. Pytanie, czy znasz dokładne różnice między Dniem Wszystkich Świętych w Hiszpanii a w Polsce? Sprawdź razem z nami, jak ten czas mają w zwyczaju spędzać Hiszpanie i poznaj związane z Día de Todos los Santos zwyczaje oraz tradycje.

 

Polska a Hiszpania. Ogólne zwyczaje

Día de Todos los Santos, czyli uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest zgodnie z tradycją chrześcijańską 1 listopada i jest dniem wolnym od pracy. Podobnie jak w Polsce, to przede wszystkim czas zadumy i refleksji nad istotą przemijania. Również Hiszpanie idą na cmentarze, aby uwiecznić pamięć o swoich zmarłych bliskich.

Co ciekawe, hiszpańskie groby, w odróżnieniu od polskich, zazwyczaj nie są płaskie. Widać raczej pionowe ściany z wnęką w środku. W niszach stawiane są wazony, do których Hiszpanie wkładają ramos de flores, czyli bukiety kwiatów. Choć w każdym regionie mogą panować osobne zwyczaje, raczej nie praktykuje się przynoszenia zniczy.

 

La Castanyada – święto w Katalonii

W przypadku Hiszpanii chciałoby się powiedzieć, że co region, to obyczaj. Dajmy na to, w Katalonii odbywa się specjalne święto, podczas którego sprzedawcy przygotowują na grillach słodkie kasztany. Nazywa się Castanyada, a dokładniej la Castañada i ma miejsce w nocy z 31 października na 1 listopada.

Zgodnie z katalońską tradycją symbolem Castanyady jest Castanyera, wiejska staruszka nosząca chustę na głowie. Starsza pani przygotowuje kasztany i sprzedaje je na ulicy. Jej imię pojawia się również w hiszpańskich piosenkach dla dzieci.

 

Wyspy Kanaryjskie i całonocne czuwanie

Z kolei w przeddzień Wszystkich Świętych na Wyspach Kanaryjskich obchodzona jest La Noche de los Finaos, czyli po polsku „Noc Zmarłych”. Wszyscy spotykają się wtedy w rodzinnym gronie i rozpoczynają czuwanie. Dorośli wspominają zmarłych oraz opowiadają różne historie.

Czas upływa im nie tylko na rozmowach, ale i na jedzeniu różnych przekąsek. Pojawiają się słodycze, orzechy i inne przysmaki. Niektórzy wychodzą też na zewnątrz i świętują przy wtórze muzyki. Tak spędzone czuwanie łączy w sobie cichą kontemplację nad zmarłymi z radością życia.

 

Día de Todos los Santos a kunszt gastronomiczny

Być może to Cię zaskoczy, ale Święto Zmarłych to także okazja do poznania hiszpańskiej gastronomii. Hiszpanie mają tutaj do zaoferowania sporo słodkości, które kuszą wyglądem i smakiem. Nazwy niektórych z nich brzmią dość nietypowo, jak np. „kości świętego”. Hiszpański odpowiednik to huesos de Santo, czyli dokładniej marcepanowe rurki wypełnione kremem na bazie żółtek.

Jednak na tym nie koniec. Oprócz wspomnianych słodkości popularne są również bataty, czyli słodkie ziemniaki albo panellets. Ten drugi przysmak to po hiszpańsku katalońskie ciasteczka marcepanowe. Mogą przybierać różne kształty, obtoczone są orzeszkami piniowymi i zazwyczaj podawane są ze słodkim winem z winogron muszkatołowych.

 

Hiszpańska tradycja a wpływy innych kultur

Oczywiście w dobie globalizacji dają się zauważyć naleciałości innych kultur. Tradycja Halloween dotarła też do Hiszpanii, dlatego możesz spotkać ludzi w osobliwych, niecodziennych przebraniach, jednoznacznie kojarzących się z tym świętem. Nie powinno Cię też dziwić usłyszane mimochodem zdanie truco o trato, które jest odpowiednikiem polskiego „cukierek albo psikus”.

 

Szkoła, edukacja i codzienne obowiązki sprawiają, że odkładasz na później swoje plany? Marzy Ci się nauka hiszpańskiego? Sprawdź kursy dla dzieci, młodzieży lub dorosłych i dołącz do zajęć w ProfiLingua. Zapewnij sobie szkolenie na miarę swoich możliwości!