W internecie możesz znaleźć opinie mówiące o tym, że samodzielna nauka języka niemieckiego jest możliwa, a zapisanie się na kurs językowy to strata czasu i pieniędzy. Przeciwnicy tej teorii wskazują z kolei na wiele wad takiego rozwiązania. Kto ma rację? W naszym artykule przyglądamy się dokładnie zagadnieniu samodzielnej nauki w domu.

 

Samodzielna nauka języka niemieckiego - zalety

Dlaczego tak wiele osób zainteresowanych jest samodzielnym zgłębianiem tajników gramatyki niemieckiej i przyswajaniem słownictwa na własną rękę? Zwolennicy tego sposobu rozwijania umiejętności językowych wskazują na kilka podstawowych zalet:

 • oszczędność czasu - nie musisz dojeżdżać na zajęcia do szkoły językowej, parkować samochodu lub czekać na tramwaj,
 • niewielkie koszty - kurs językowy zawsze wiąże się z opłatami, uczyć samodzielnie możesz się praktycznie za darmo, nie licząc kosztów podręczników do samodzielnej nauki niemieckiego i dostępu do ciekawych materiałów w internecie, a także tych związanych z korzystaniem ze wszystkich funkcjonalności większości aplikacji mobilnych,
 • skupienie się na tym, co interesuje Cię najbardziej - nie musisz “przerabiać” nudnych tematów w podręczniku, a zagadnienia, które uważasz za zbędne, możesz po prostu pominąć,
 • elastyczność - nie obowiązuje Cię sztywny grafik zajęć, nie boisz się, że spóźnisz się na zajęcia, możesz dopasować naukę do życia, a nie odwrotnie,
 • nauka we własnym tempie - uczysz się dokładnie w takim tempie, jak chcesz i możesz, nie stresujesz się tym, że nie nadążasz za grupą, na każdy temat możesz poświęcić dokładnie tyle czasu, ile chcesz lub potrzebujesz.

To wszystko brzmi pięknie i niezwykle kusząco, prawda? Niestety, teoretyczne założenia nie zawsze idą w parze z praktyką.

 

Język niemiecki samodzielnie - wady

To prawda, że opanowanie języka niemieckiego poprzez samodzielną naukę jest, przynajmniej teoretycznie, możliwe. Wymaga jednak żelaznej samodyscypliny, świetnej organizacji pracy i nieprzebranych pokładów motywacji. Osoby, które próbowały tej metody, wskazują najczęściej na te same trudności, a są to:

 • brak systematycznej nauki - założenie, że dostosowujesz naukę do życia, a nie odwrotnie często kończy się, niestety tym, że na naukę po prostu nie masz czasu. Dotyczy to szczególnie osób dorosłych, które pracują zawodowo i mają dzieci, co zwykle oznacza, że cierpią na chroniczny brak czasu. W takiej sytuacji bardzo łatwo przychodzi nam przekładanie pracy z aplikacją czy nawet oglądanie nagrań na YouTube “na później”. Często prowadzi to do dłuższych przerw w nauce i braku systematyczności.
 • brak przejrzystego planu nauki i widocznych rezultatów - podczas kursu językowego lektor nie nalega na omówienie nudnego czy trudnego zagadnienia gramatycznego lub tematu spoza zakresu Twoich zainteresowań, ponieważ za wszelką cenę chce Ci utrudnić życie, nie zna się na swojej pracy albo brak mu empatii. Wręcz przeciwnie. On po prostu wie, że nie da się nauczyć tylko mówić, tylko gramatyki, albo tylko słownictwa. Skuteczna nauka wymaga jasnego planu i programu oraz regularnego mierzenia postępów.
 • nuda i spadek motywacji - jesteśmy gatunkiem stadnym, a język potrzebny nam jest przede wszystkim do komunikacji z innymi. Samodzielna nauka we własnym mieszkaniu brzmi świetnie, jednak prawda jest taka, że decydując się na nią, pozbawiasz się możliwości wykorzystania nabytych umiejętności w praktyce i dopada Cię nuda oraz spadek motywacji.
 • brak możliwości ćwiczenia rozmowy - zwolennicy samodzielnej nauki jako zamiennik konwersacji podczas zajęć rekomendują myślenie po niemiecku lub...rozmowę z samym sobą. Pomijając już fakt, że myślenie i mówienie to dwie zupełnie różne czynności (myślenie nie angażuje narządów mowy i nie ćwiczysz własnej wymowy), warto zwrócić uwagę na to, że rozmowa dwóch osób polega nie tylko na układaniu zdań, ale także na ROZUMIENIU i REAKCJI na wypowiedź partnera.
 • utrwalanie błędów - błędy gramatyczne w ćwiczeniach możesz skorygować samodzielnie dzięki kluczowi odpowiedzi. Co jednak z tymi popełnianymi podczas pisania lub mówienia? W większości przypadków nie będziesz nawet świadomy tego, że popełniłeś jakiś błąd, bo nie ma nikogo, kto mógłby Ci o tym powiedzieć. A błędy, które nie są korygowane, ulegają utrwaleniu i później bardzo trudno jest się ich “oduczyć”.
 • zatrzymanie się na poziomie podstawowym - blogi i strony internetowe, które polecają samodzielną naukę, są często prowadzone przez poliglotów, którzy opanowali kilka języków, a większość z nich na poziomie podstawowym, wystarczającym do komunikacji podczas wakacyjnych podróży. Jeśli Ty też nie chcesz umieć więcej, samodzielna nauka języka niemieckiego może Ci wystarczyć. Jeżeli jednak planujesz zdobycie pracy związanej z jego wykorzystaniem lub uzyskanie certyfikatu - zdecydowanie odradzamy, przynajmniej na początkowych etapach.

 

A może nauka niemieckiego przez internet?

Jeśli zastanawiałeś się nad samodzielną nauką języka niemieckiego przede wszystkim dlatego, że nie masz czasu lub możliwości dojeżdżać na tradycyjny kurs w szkole językowej, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kurs języka niemieckiego online. Taki kurs ma wszystkie zalety związane z kontaktem z nauczycielem (monitorowanie postępów, korekta błędów, jasny plan, systematyczna nauka, itd.), a jednocześnie gwarantuje dodatkowe korzyści: wygodną, bezpieczną formę nauki w zaciszu własnego domu. Sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua, łap rabaty i ucz się wygodnie oraz skutecznie!1200x628_standard_online_* od ceny katalogowej. Oferta obowiązuje w dniach 1.04.-30.05.2020 roku i nie łączy się z innymi promocjami.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.