Nauka języka to sprawa bardzo indywidualna. To, co dla jednej osoby jest trudne, dla innej może okazać się całkiem proste. Świetnym przykładem jest język niemiecki - jedni kochają go za logikę i jasne zasady, dla innych problem stanowią wyjątkowo długie słowa. Bez względu jednak na osobiste upodobania, istnieją języki, w których poprzeczka dla osób usiłujących się ich nauczyć, postawiona została wyjątkowo wysoko. Oto najtrudniejsze języki obce na świecie.

Język japoński

Japończycy nie mają sobie równych w komplikowaniu nawet najprostszych spraw. W ich języku każdy czasownik ma przynajmniej dwa synonimy i wcale nie chodzi tu o bogactwo językowe, a o etykietę, która w życiu tego narodu odgrywa kluczową rolę. Mówiąc po japońsku, musisz wiedzieć, który czasownik może zostać użyty wobec osób wyższych od Ciebie rangą lub pozycją społeczną, który jest odpowiedni w kontaktach z przyjaciółmi, a którego użyjesz w stosunku do siebie.
Do tego należy dodać dwa rodzaje alfabetu - hiragana - stosowany dla oryginalnych japońskich słów oraz katakana - używany dla wyrazów obcego pochodzenia. Nie zapomnijmy też o kanji - systemie pisowni opartym na chińskich znakach. To wszystko razem sprawia, że ten, kto zdołał osiągnąć biegłość w języku japońskim, zasługuje na najwyższy podziw.

Język węgierski

Nauka języka węgierskiego to prawdziwa przygoda. Dla niewprawionego ucha brzmi on jak ciąg “sz” i “cz” wypowiadanych w kosmicznym tempie. O ból głowy przyprawić może gramatyka - np. w języku Węgrów nie funkcjonują przyimki. Zamiast tego do danego słowa należy dodać odpowiednią końcówkę, np. barátnőmmel oznacza “z moją przyjaciółką”. Węgierski jest trudny do nauki także ze względu na fakt, że funkcjonuje w nim aż 18 możliwych końcówek wynikających z odmiany przez przypadki.

Język fiński

Kiedy wyliczamy języki trudne do nauki, nie można zapomnieć o fińskim. Należy on do rodziny języków ugrofińskich, co łączy go z węgierskim, lecz trudno szukać większych podobieństw między nimi. Fiński rozpieszcza uczących się złożoną gramatyką (funkcjonuje w nim 15 czasów) i niemal magicznym słowotwórstwem. Fiński jest na tyle fascynujący, że Tolkien, autor ‘Władcy Pierścieni” słynący z zamiłowania do języków obcych, oparł na nim stworzony przez siebie język elfów, bohaterów historii o Śródziemiu.

Język arabski

Język wywodzący się z Północnej Afryki na pewno jest jednym z najtrudniejszych do nauki. Piękny alfabet, przywodzący na myśli “Baśnie tysiąca i jednej nocy” niestety nie równoważy kłopotów, z jakimi borykają się osoby, które postanowiły opanować język arabski. W pisowni omija się samogłoski, co znacznie utrudnia czytanie i tłumaczenie tekstów. Konstrukcja słów opiera się na trzech głównych spółgłoskach, które determinują właściwie wszystkie aspekty znaczeniowe danego wyrazu - przypadek, ilość, rodzaj i część mowy. Dodatkowa trudność leży w tym, że nazwa “język arabski” stosowana jest tak naprawdę do określenia zbioru wielu nieco odmiennych od siebie dialektów.

Język polski

Na sam koniec - wisienka na torcie. Nasza mowa ojczysta zajmuje poczesne miejsce w niemal każdym rankingu najtrudniejszych języków świata. Okazuje się, że dla obcokrajowców język polski brzmi i wygląda jak przypadkowy zlepek spółgłosek, a szyk zdania przypomina efekt losowego zestawienia ze sobą kilku słów. Dodatkowo 5 różnych rodzajów gramatycznych, 7 przypadków, tryby czasownika i obfitość końcówek sprawiają, że nauka języka polskiego to prawdziwe wyzwanie, któremu podołają tylko najlepsi.

A Ty jakiego języka chciałbyś się nauczyć? Sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua, wybierz język i skorzystaj z oferty specjalnej!

{{cta('118960e8-609b-4a2e-be0c-5d1245d5c44d','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.