Jeszcze 500 lat temu języka angielskiego używało około sześciu milionów osób i niemal wszystkie z nich były mieszkańcami Wysp Brytyjskich. Obecnie, liczbę jego użytkowników szacuje się na mocno ponad półtora miliarda ludzi żyjących na całym świecie. Jak doszło do tego, że język angielski to język międzynarodowy?Imperium Brytyjskie

Przez ponad tysiąc lat język angielski rozwijał się na Wyspach. Stamtąd zawędrował do innych krajów, a nawet - na inne kontynenty - dzięki żeglarzom, żołnierzom, pielgrzymom, handlarzom i misjonarzom. Nie był jedynym językiem europejskim, który przeszedł ten proces. Podobnie działo się z hiszpańskim, francuskim, holenderskim i niemieckim. Co zadecydowało o spektakularnym sukcesie jednego z nich? Czy chodzi o jakieś unikalne cechy języka angielskiego? Czy jest łatwiejszy do opanowania, niż inne języki? Odpowiedź brzmi - nie. Kluczową rolę odegrała polityka.

We wczesnych latach dwudziestego wieku Imperium Brytyjskie obejmowało niemal 25% powierzchni świata (nie wliczając od dawna niepodległych Stanów Zjednoczonych). To właśnie wtedy powstało słynne powiedzenie: “Słońce nigdy nie zachodzi nad Imperium Brytyjskim.” We wszystkich koloniach Wielkiej Brytanii angielski był językiem urzędowym. Posługiwała się nim elita - politycy, biznesmeni, arystokraci, uczeni. Przez wiele lat znajomość języka angielskiego była warunkiem niezbędnym do zdobycia edukacji i osiągnięcia lepszego statusu społecznego.

Po upadku Imperium Brytyjskiego byłe kolonie odzyskały niepodległość, lecz angielski pozostał w nich dominującym językiem administracji, edukacji, polityki, biznesu i nauki.

Stany Zjednoczone

Założyciele Stanów Zjednoczonych zdawali sobie sprawę, jak istotną rolę w tworzeniu poczucia wspólnoty i tożsamości narodowej odgrywa język. Angielski używany był przez większość mieszkańców nowo powstałego państwa, postanowiono więc dodatkowo go wspierać. Jeszcze na początku ubiegłego wieku, w kilku stanach zabroniona była nauka języków obcych w domu i szkołach prywatnych. Zakaz ten zniesiono dopiero w 1923 roku. Oficjalnie w USA nie istnieje “język urzędowy”, jednak to właśnie angielski obecny jest w urzędach i instytucjach.

Kiedy Imperium Brytyjski upadło, a cała Europa podnosiła się ze zniszczeń spowodowanych przez Drugą Wojnę Światową, Stany Zjednoczone rozkwitały. Boom ekonomiczny trwał, a amerykańskie firmy podejmowały działalność tam, gdzie wcześniej funkcjonowały te pochodzące z Wielkiej Brytanii. Angielski, i tak już powszechnie stosowany, dodatkowo zyskał na znaczeniu i zasięgu, sprawiając, że w stał się podstawowym językiem komunikacji  w handlu międzynarodowym. W dzisiejszych czasach wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe szkoły biznesu oferują studia prowadzone właśnie w języku angielskim.

Nie tylko polityka i biznes 

W ostatnich kilkudziesięciu latach niebagatelny wpływ na wzrost popularności języka angielskiego miała także kultura. W okresie powojennym amerykańska muzyka - rock n roll, jazz, disco, a w późniejszym czasie - hip-hop - szturmem podbijały serca fanów w Europie. Podobnie działo się z popularnymi brytyjskimi zespołami - The Beatles, The Rolling Stones, Queen, Pink Floyd, The Police czy Led Zeppelin zdobywały rzesze wielbicieli. Amerykańskie filmy i seriale stawały się globalną sensacją. Ten trend trwa nadal i każdy artysta marzący o międzynarodowej sławie, prędzej czy później zaczyna tworzyć w języku angielskim, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.

Dodatkowym czynnikiem wspierającym międzynarodowy status języka angielskiego jest nauka oraz nowoczesne technologie. To właśnie angielski jest językiem rewolucji komputerowej i internetowej, która opanowała cały świat. Jej kolebką są Stany Zjednoczone, co w naturalny sposób spowodowało, że większość terminologii dotyczącej komputerów pochodzi właśnie z języka angielskiego.

 

Czy angielski pozostanie językiem międzynarodowym także w przyszłości, czy też podzieli los łaciny i francuskiego, które straciły status lingua franca? Aktualnie trudno sobie wyobrazić ten drugi scenariusz.

 

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.