Jeżeli naukę angielskiego traktujesz jako inwestycję na przyszłość, powinieneś zadbać o oficjalne potwierdzenie swoich umiejętności. Certyfikaty Cambridge to jedne z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych dokumentów poświadczających poziom znajomości angielskiego na świecie, więc są świetnym wyborem. Egzaminy FCE, CAE i CPE - czy wiesz, czym się od siebie różnią i dlaczego warto je mieć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Egzamin FCE - jak wygląda?

Jakiś czas temu oficjalna nazwa tego egzaminu została zmieniona na B2 First, lecz sama formuła i zakres sprawdzanego materiału praktycznie pozostały te same. Certyfikat FCE jest potwierdzeniem tego, że znasz angielski na poziomie średniozaawansowanym (Upper Intermediate), czyli B2 według skali CEFR - ujednoliconych standardów uznawanych przez Radę Europy. Innymi słowy, bez problemu komunikujesz się w codziennych sytuacjach z native speakerami i poradzisz sobie np. z odbieraniem telefonów, przeczytasz ze zrozumieniem artykuły w codziennych gazetach i napiszesz oficjalnego maila po angielsku.

 

Sam egzamin składa się z czterech części, z których każda sprawdza umiejętności kandydata w zakresie jednego z czterech aspektów języka:

 • Reading and Use of English, czyli rozumienie tekstów oraz praktyczne zastosowanie słownictwa i struktur gramatycznych;
 • Writing - umiejętność komponowania tekstów w języku angielskim;
 • Listening - rozumienie ze słuchu;
 • Speaking - umiejętność skutecznej komunikacji po angielsku w bezpośredniej rozmowie.

Dlaczego FCE od lat należy do czołówki najpopularniejszych egzaminów z angielskiego na świecie? Decyduje o tym fakt, że jest honorowany przez ponad 20 000 organizacji na całym świecie: pracodawców, uczelnie wyższe i instytucje rządowe. Certyfikat B2 First na pewno okaże się przydatny, jeśli planujesz pracę w międzynarodowej firmie lub wyjazd za granicę.

Egzamin CAE - najważniejsze informacje

Obecnie obowiązująca nazwa tego egzaminu to C1 Advanced. Podobnie, jak B2 First składa się z czterech części i z punktu widzenia samej formuły, jest niemal identyczny. Różni się jednak znacząco poziomem - jest po prostu trudniejszy.

Certyfikat CAE to potwierdzenie, że znasz angielski na poziomie zaawansowanym (Advanced), czyli C1 według skali CEFR. Oznacza to, że płynnie posługujesz się tym językiem nie tylko w sytuacjach codziennych, ale także biznesowych i akademickich (na poziomie studiów licencjackich).

Ten certyfikat to bardzo cenna pozycja w cv, ponieważ otwiera wiele możliwości:

 • wiele uczelni na jego podstawie zwalnia z obowiązku uczęszczania na lektorat i zdawania egzaminów końcowych z języka angielskiego;
 • zagraniczne uniwersytety uznają go za wystarczające potwierdzenie umiejętności językowych;
 • jest honorowany przez MSZ w zakresie wymagań do uzyskania stopnia dyplomatycznego;
 • jest uznawany Urząd Służby Cywilnej za poświadczenie kompetencji językowej pracowników polskiej służby cywilnej;
 • w połączeniu z uprawnieniami metodycznymi umożliwia nauczanie angielskiego w przedszkolu i szkole podstawowej;
 • jest uznawany przez największych pracodawców na świecie, m. in. Adidas, Coca-Cola, Siemens, Hewlett-Packard Poland;
 • CAE honorowany jest przez MEN jako wystarczające kwalifikacje językowe dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek;
 • jest przydatny w uzyskaniu australijskiej wizy studenckiej.

Egzamin CPE - co to jest?

C2 Proficiency czyli dawne CPE to w pewnym sensie zaproszenie do elity. Jest niezbitym dowodem na to, że w pełni opanowałeś język angielski i posługujesz się nim z równą swobodą i pewnością co native speakerzy, bez względu na sytuację. Certyfikat CPE plasuje się na poziomie C2 skali CEFR, czyli biegły (Proficient).

Sam egzamin składa się z dokładnie takich samych czterech części, jak FCE i CAE, jego poziom jest jednak odpowiednio trudniejszy. Z CPE w kieszeni możesz ubiegać się o pracę w każdej anglojęzycznej firmie, instytucji czy organizacji. Otworem stoją przed Tobą studia magisterskie i doktoranckie na brytyjskich uczelniach oraz pozycje kierownicze, wymagające prowadzenia negocjacji na poziomie międzynarodowym.

 

Jak widzisz, egzaminy Cambridge to cenne potwierdzenie Twoich umiejętności językowych z angielskiego - najpopularniejszego języka na świecie. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że wszystkie ważne są bezterminowo. Jeśli Ty też chcesz zdobyć certyfikat językowy i podnieść swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy, sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.