Uczysz się języka angielskiego i chciałbyś zdobyć potwierdzenie swoich umiejętności w postaci certyfikatu? Świetny pomysł! Możesz wybierać spośród kilku rozpoznawalnych egzaminów z języka angielskiego. W artykule poniżej podpowiadamy, czym się od siebie różnią i pomagamy wybrać najlepszy dla Ciebie.

 

Egzaminy Cambridge

Egzaminy Cambridge, a dokładnie Cambridge English Qualifications należą do najstarszych, najbardziej znanych i najszerzej uznawanych w Polsce i na świecie. Dorośli mogą wybierać spośród trzech stopni zaawansowania:

  • B2 First - znany do niedawna jako Cambridge English: First (FCE) jest najlepiej rozpoznawalnym egzaminem z angielskiego na świecie. Zdany egzamin potwierdza, że opanowałeś język angielski na poziomie B2 (według skali CEFR), co oznacza, że potrafisz posługiwać się nim w praktyczny sposób w pracy, nauce i codziennych sytuacjach.
  • C1 Advanced - wcześniej nazywany był Cambridge English: Advanced (CAE). Certyfikat C1 Advanced jest nie tylko znany, ale wysoko ceniony przez pracodawców i uczelnie na całym świecie. Ponad 6000 instytucji i placówek edukacyjnych uznaje zdany egzamin na poziomie C1 za dowód bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Osoby, które go posiadają, są często zwolnione z egzaminów wstępnych lub państwowych z tego języka.
  • C2 Proficiency - czyli dawne Cambridge English: Proficiency (CPE) stanowi dowód na to, że Twój angielski jest równie dobry, jak wykształconego native speakera. Jest respektowany przez tysiące firm, uniwersytetów i instytucji. Certyfikat C2 Proficiency to dowód na to, że Twój angielski jest na najwyższym poziomie.

 

Egzamin TOEIC

Test of English for International Communication dorównuje popularnością egzaminom Cambridge, jednak jest czymś zupełnie innym. Podczas gdy te drugie sprawdzają, czy opanowałeś angielski na określonym poziomie i możesz uzyskać wynik pozytywny lub negatywny, egzaminu TOEIC… nie da się oblać. Sprawdza on znajomość języka angielskiego w kontekście komunikacji w pracy, przydają się więc przynajmniej podstawy Business English. Maksymalnie można uzyskać 990 punktów, a to, ile faktycznie ich zdobyłeś, określa Twój poziom znajomości języka - od A1 do C2.

Wielu pracodawców uważa TOEIC za cenne narzędzie weryfikujące umiejętności kandydatów, stąd jego rosnąca popularność. Warto wiedzieć, że uzyskany certyfikat jest ważny tylko przez dwa lata!

 

Egzamin LCCI

Znany również pod nazwą English for Business.  To egzamin organizowany i przeprowadzany przez Londyńską Izbę Przemysłowo-Handlową (London Chamber of Commerce and Industry). Certyfikat LCCI potwierdza znajomość biznesowego języka angielskiego i jest szczególnie cenny dla osób pracujących w dziedzinach związanych z ekonomią, finansami, biznesem i gospodarką.

Jeśli zaliczasz się do jednej z tych grup, egzamin LCCI, rozpoznawany w środowiskach biznesowych na całym świecie, stanowi świetną inwestycję.

 

Egzamin TELC

TELC to zbiorcza nazwa dla standaryzowanych testów z 10 języków europejskich opracowanych i przeprowadzanych przez firmę telc GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Możesz zdawać egzamin na wybranym przez siebie poziomie od A1 do C2, wybierając język ogólny lub specjalistyczny (np. zakresu turystyki, medycyny czy biznesu). Egzaminy sprawdzają przede wszystkim umiejętność komunikowania się.

Czy warto zdobyć certyfikat TELC? Zdecydowanie tak. Dzięki standaryzacji dokonanej z iście niemiecką precyzją jest on przekonującym dowodem na to, że znasz język obcy w deklarowanym przez siebie stopniu. Honorują go pracodawcy, instytucje i uczelnie na terenie całej Unii Europejskiej.

Niezależnie od tego, który egzamin z angielskiego wybierzesz, pamiętaj, że najlepiej przygotujesz się do niego na kursie przygotowanym konkretnie pod ten egzamin. Często liczy się nie tylko poziom angielskiego, ale także znajomość technik egzaminacyjnych i umiejętność zarządzania czasem.

 

Szkoła językowa ProfiLingua oferuje kursy przygotowawcze do najbardziej popularnych egzaminów z języka angielskiego. Dodatkową zaletą naszych kursów jest możliwość nauki przez internet - z domu lub innego, wygodnego dla Ciebie miejsca. Sprawdź ofertę!

#zostańwdomu

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.