Uczysz się języka obcego, jego gramatyka nie ma przed Tobą tajemnic, ale niesforne słówka za nic nie chcą pozostać w Twojej pamięci na dłużej? Nie martw się, może po prostu nie odkryłeś jeszcze “swojej” metody powtarzania słownictwa. Zapomnij o nudnych listach wyrazów oderwanych od siebie znaczeniowo. Oto nasza lista najskuteczniejszych metod na powtarzanie słownictwa w domu.

 

Powtarzanie słownictwa w domu - złote zasady

Nim przejdziemy do konkretnych technik, przypomnijmy kilka najważniejszych zasad nauki nowych słówek, których przestrzeganie na pewno znacznie zwiększy skuteczność Twoich działań.

  • regularne powtórki - aby nowy wyraz lub wyrażenie pozostały w Twojej pamięci na dłużej, musisz powtórzyć je i użyć ich kilkukrotnie. Dlatego nie zakładaj, że jeśli zapamiętałeś dany zakres słownictwa, to będziesz go pamiętał już zawsze. Wracaj do tej partii materiału raz na kilka tygodni i staraj się używać nowych słówek przy każdej okazji.
  • systematyczna praca - przedłużające przerwy w nauce sprzyjają zapominaniu. Zaplanuj powtarzanie słownictwa w domu tak, abyś mógł poświęcić na to choćby kilka minut dziennie, a przynajmniej trzy razy w tygodniu.
  • nie za dużo na raz - pamiętaj, że zbyt obszerny materiał opanujesz skuteczniej, jeśli podzielisz go na mniejsze partie. Staraj się nie powtarzać więcej niż kilkunastu słówek na raz.
  • mówienie na głos - nauka słówek w niektórych językach (np. w angielskim) jest trochę “podwójna” - musisz zapamiętać nie tylko poprawną pisownię, ale także wymowę. Dlatego nie zapomnij, aby wymawiać powtarzane wyrazy i zwroty na głos, aby utrwalić ich prawidłowy sposób wymawiania. Dzięki temu zrozumiesz je nie tylko wtedy, gdy będą napisane, ale także ze słuchu.

Jak więc powtarzać słownictwo, aby języki obce stały się mniej obce, pozostając przy tym w mieszkaniu? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

 

Korzystaj z aplikacji mobilnych

Niektóre aplikacje mobilne, np. Quizlet oferują naprawdę wiele i to już w darmowej wersji podstawowej. W Quizlecie samodzielnie tworzysz zestawy słów i wyrażeń do nauki, których potem możesz uczyć się za pomocą elektronicznych fiszek, a także gier. Aplikacja ma świetny symulator mowy, więc od razu zapoznasz się z prawidłową wymową, wymaga także umiejętności pisania wszystkich słów. Na koniec pracy z danym zestawem musisz zdać test. Przyjemna, angażująca i bardzo skuteczna forma nauki - polecamy!

 

Samodzielnie przygotuj fiszki

Genialnie nadają się do tego kolorowe karteczki samoprzylepne. Jeśli masz dość patrzenia w elektroniczne ekrany i chcesz w końcu odłożyć smartfona, zapisz nowe słówko w języku obcym po jednej stronie karteczki, a polskie tłumaczenie po drugiej. Możesz je nosić przy sobie lub przykleić na ścianach i meblach w całym mieszkaniu. Karteczki z wyrazami, które zapamiętałeś, odłóż, a te, z którymi wciąż masz problem, pozostaw na dłużej. Po zakończeniu pracy nie wyrzucaj fiszek! Wróć do nich za dwa-trzy tygodnie.

 

Ucz się w kontekście i wykorzystaj skojarzenia

Nowych słówek najlepiej uczyć się w kontekście, np. w pełnym zdaniu. Dzięki temu zapamiętasz je szybciej i łatwiej. Masz też pewność, że na pewno dobrze rozumiesz ich znaczenie i właściwy sposób użycia. Warto też wprowadzać do nauki skojarzenia, np. angielskie słówko “cut” oznaczające “ciąć” wymawia się bardzo podobnie do polskiego “kat”. A jakie lepsze skojarzenie z cięciem można mieć, niż zawód, który polega na ścinaniu głów?

 

Rysuj mapy myśli

Ta popularna mnemotechnika angażuje obie półkule mózgowe, jest uwielbiana przez naukowców i świetnie sprawdza się w powtarzaniu słówek należących do tej samej kategorii. Do mapowania myśli potrzebna Ci będzie duża kartka (przynajmniej formatu A4). Na samym środku piszesz nazwę główną, np. HEALTH (ang. zdrowie). Od niej prowadzisz poszczególne odnogi np. ILLNESSES (ang. choroby), PHRASES AT THE DOCTOR’S (ang. wyrażenia u lekarza), PHYSICAL ACTIVITIES (ang. aktywności sportowe), AILMENTS (ang. dolegliwości), itd. Każdą kategorię możesz podzielić na kolejne podkategorie. Używaj różnych kolorów, pisz wyraźnie i każde słowo lub wyrażenie uzupełniaj ilustracją, choćby najprostszą. Pamiętaj, aby nie wyrzucać gotowej mapy myśli. Powieś ją w widocznym miejscu i zerkaj na nią jak najczęściej.

 

Nauka przez pisanie - tłumaczenia zdań i pisanie opowiadań

Pisanie opowiadań i tłumaczenie zdań źle nam się kojarzy z nauką w szkole państwowej, jednak jest to niezwykle skuteczna technika powtarzania słownictwa, którą możesz zastosować w domu. Jeśli zamierzasz zapamiętać piętnaście słówek, postaraj się ułożyć krótkie opowiadanie, w których użyjesz wszystkich z nich i koniecznie je zapisz. Możesz także ułożyć zdania po polsku z ich wykorzystaniem, a następnie przetłumaczyć je na język, którego się uczysz. W ten sposób ćwiczysz nie tylko nowe słownictwo, ale także układanie dłuższych wypowiedzi, gramatykę i pisownię.

 

Powtarzanie słownictwa to nie jedyna rzecz, którą da się robić we własnym mieszkaniu, aby opanować języki obce. W szkole ProfiLingua możesz uczyć się online aż 15 języków - wygodnie, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Sprawdź naszą ofertę, łap rabat i ucz się wygodnie, skutecznie i bezpiecznie! Bądź bezpieczny i #zostanwdomu #ProfiOnline


Photo by Jess Bailey on Unsplash

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.