Jeśli zależy Ci na tym, aby uczyć się we własnym mieszkaniu, bez konieczności poświęcania czasu na dojazdy do szkoły językowej, dobrym pomysłem może być wybranie jednego z języków obcych, które są dla nas, Polaków, najłatwiejsze do nauki. Poziom trudności to, oczywiście, kwestia dość indywidualna, na którą składają się takie czynniki, jak osobiste preferencje, wcześniejsze doświadczenia i motywacja, która Tobą kieruje. Możemy się jednak zgodzić, że istnieją także kryteria bardziej uniwersalne: podobieństwo do języka polskiego, stopień złożoności gramatyki i natężenie ekspozycji na dany język. Oto nasza lista języków, których najłatwiej nauczysz się w domu.

 

Język czeski

Czeski jest językiem słowiańskim, a do tego Czesi posługują się alfabetem łacińskim. Mimo że język naszych południowych sąsiadów brzmi dla nas nieco zabawnie, okazuje się bardzo przyjemny i prosty do nauki. Trudności nie sprawi Ci czeska gramatyka, natomiast słownictwo wymaga nieco więcej pracy. Musisz także uważać na “fałszywych przyjaciół”, czyli słowa, które brzmią bardzo podobnie w obu językach, mają jednak zupełnie inne znaczenie. Przykładem może być czerstwy (pl) i čerstvý (cz). Czeski odpowiednik polskiego słowa to hřmotný, zatuchlý. Natomiast čerstvý oznacza...świeży.

 

Język rosyjski

Najtrudniejszym elementem nauki języka rosyjskiego jest opanowanie charakterystycznego alfabetu, czyli cyrylicy. Na pierwszy rzut oka może on się wydawać niezrozumiały i trudny, w bliższym kontakcie okazuje się jednak całkiem prosty. Łączy go wiele podobieństw z alfabetem łacińskim i jest o niebo łatwiejszy niż chińskie ideogramy czy alfabet arabski. Rosyjski jest językiem słowiańskim, więc jego gramatyka będzie dla Ciebie zrozumiała i intuicyjna. Podobnie jest z wymową, która nie sprawi Ci większych problemów.

 

Język angielski

Gramatyka angielska cieszy się niezasłużenie złą sławą. Tymczasem wcale nie jest ona trudna i wbrew pozorom, istnieją w niej logiczne zasady. Musisz tylko pamiętać, żeby nie odnosić wszystkiego do gramatyki polskiej i nie tłumaczyć “słowo w słowo” każdego zdania. Ogromnym ułatwieniem w nauce angielskiego jest nasza stała i intensywna ekspozycja na ten język. Mamy z nim kontakt każdego dnia, choćby oglądając telewizję i słuchając muzyki. Dzięki temu z łatwością zapamiętasz wiele słów, bez problemu też znajdziesz wiele wartościowych materiałów do nauki angielskiego w domu.

 

Język niemiecki

Tak, to prawda, że Niemcy kochają słowa o ponadprzeciętnej długości. I tak, to prawda, że nie jest to najbardziej romantyczny język świata. Jest za to po niemiecku uporządkowany i logiczny. Tu nie czekają Cię żadne niemiłe niespodzianki. Zasady pisowni i wymowy są klarowne i niezmienne, więc kiedy się ich nauczysz (a wcale nie ma ich tak wiele!), bez problemu przeczytasz poprawnie nawet dłuższy tekst. Jeśli znasz już angielski, nauka niemieckiego będzie jeszcze prostsza, ponieważ języki te łączy wiele podobieństw.

 

Język szwedzki

Możesz być zaskoczony obecnością szwedzkiego w tym zestawieniu, okazuje się jednak, że język Północy ma stosunkowo nieskomplikowaną i przejrzystą gramatykę. Jeśli uczyłeś się niemieckiego, opanowanie szwedzkiego będzie dla Ciebie jeszcze prostsze. Istnieje wiele podobieństw w słownictwie i zasadach gramatycznych pomiędzy tymi dwoma językami germańskimi. Co ważne, także prawidłowa wymowa szwedzkich słów nie będzie wymagała od Ciebie zbytniego przeciążania narządów mowy.

 

Język hiszpański

Mówi się, że język hiszpański sam wchodzi do głowy. Wywodzi się on bezpośrednio z łaciny, z której przeniknęło wiele słów do języka polskiego, dlatego sporo wyrazów, a nawet całych wyrażeń zrozumiesz nawet bez nauki. Gramatyka hiszpańska nie należy do najbardziej skomplikowanych, a wymowa i pisownia są ze sobą spójne (poza kilkoma wyjątkami dane słowo czyta się dokładnie tak, jak się go pisze).

 

Najprostsze języki do nauki w domu - ucz się ich online!

Wiesz już, których języków najłatwiej i najszybciej nauczysz się we własnym mieszkaniu. Czy wiesz jednak, w jaki sposób poznawać je najszybciej i najskuteczniej? Nasza podpowiedź brzmi: wykorzystaj Internet! Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • zapisz się na kurs językowy online - kursy internetowe łączą ze sobą to, co najlepsze w nauce z nauczycielem z zaletami uczenia się w domu. Stały kontakt z lektorem i grupą gwarantuje systematyczną pracę, stopniową eliminację popełnianych przez Ciebie błędów i regularne sprawdzanie czynionych przez Ciebie postępów. Dodatkowo zajęcia są ciekawsze, możesz brać udział w dyskusjach i ćwiczyć konwersację, przez co łatwiej utrzymasz wysoki poziom motywacji. Nauka przez internet zapewnia także komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ szlifujesz swoje umiejętności w ulubionym fotelu, nie ruszając się z domu.
  • korzystaj z zasobów internetu na własną rękę - naukę na kursie językowym warto uzupełnić samodzielną pracą. To także możesz robić internetowo. Jak najwięcej czytaj w języku, którego się uczysz - wiadomości, plotki, porady, ciekawostki. Temat nie jest ważny, wybierz po prostu to, co Cię interesuje. Nawet jeśli kochasz Avengersów z dubbingiem, przestaw się na filmy i seriale w języku, którego chcesz się nauczyć i zapomnij o wersjach dubbingowanych i z lektorem! Od dzisiaj oglądaj je wyłącznie w oryginale, a jeśli dopiero zaczynasz się uczyć - z polskimi napisami. Szukaj w internecie filmików, nagrań, tutoriali, wywiadów i webinarów w interesującym Cię języku. Im więcej będziesz miał z nim kontaktu, tym szybciej go opanujesz!

 

Teraz w szkole ProfiLingua możesz uczyć się online za pół ceny! Sprawdź naszą ofertę, łap rabat i ucz się wygodnie, skutecznie i bezpiecznie! Bądź bezpieczny i #zostanwdomu #ProfiOnline