Matura z hiszpańskiego zbliża się wielkimi krokami, a Ty czujesz, że zaczyna ogarniać Cię panika? Spokojnie! Masz jeszcze czas, aby zaplanować naukę i nadrobić zaległości! Jeśli opracujesz odpowiedni program, uda Ci się nie tylko zdać, ale także otrzymać całkiem sporą liczbę punktów. Zatem, jak przygotować się do matury rozszerzonej z języka hiszpańskiego? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Powtórz słownictwo i gramatykę

Jeśli postanowiłeś zdawać hiszpański na maturze i to w wersji rozszerzonej, zacznij przygotowania od powtórzenia słownictwa. Będzie Ci ono potrzebne na wszystkich częściach egzaminu. Znajomość słówek pomoże Ci zmierzyć się ze strukturami gramatyczno-leksykalnymi, czytaniem, słuchaniem, napisaniem wymaganego tekstu, a także na maturze ustnej.

Przejrzyj listy słownictwa z wszystkich wymaganych zakresów tematycznych (pamiętaj, że jest ich 15!) i zaplanuj powtórki tak, abyś miał czas zająć się przynajmniej raz każdym z nich. Jeśli lubisz korzystać z aplikacji mobilnych, możesz sięgnąć po gotowe listy tematyczne, które znajdziesz w Quizlecie.

Przejrzyj też zakres wymaganych struktur gramatycznych i w pierwszej kolejności skup się na tych, które sprawiają Ci najwięcej kłopotów. Jeśli wystarczy Ci czasu, przejdź do tych zagadnień, które są bardziej zrozumiałe.

 

 Zapoznaj się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat

Oszczędzisz sobie stresu jeśli dokładnie zapoznasz się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat. Pozwoli Ci to przywyknąć do formy zadań, wypracować technikę pracy z nimi i zorientować się, na co zwracać największą uwagę. Arkusze w formie plików pdf, wraz z kluczem odpowiedzi i transkrypcją nagrań znajdziesz TUTAJ. Same nagrania dostępne są bezpłatnie na YouTube - TUTAJ.

Jak pracować z arkuszami? Potraktuj je jak zestawy ćwiczeń, które musisz samodzielnie przerobić. Przy pierwszych dwóch lub trzech nie przejmuj się czasem, ale przy kolejnych postaraj się zachować limit, jaki obowiązuje podczas egzaminu, aby przyzwyczaić się do nich i odpowiedniego tempa pracy.

Nie zaglądaj do klucza przed rozwiązaniem zadań! Kiedy już to zrobisz, przeanalizuj dokładnie popełnione błędy, aby uniknąć ich w przyszłości. W przypadku rozprawki lub innego wybranego tekstu warto skorzystać z pomocy nauczyciela - samodzielnie możesz nie dostrzec wszystkich aspektów, które wymagają poprawy.

 

Ćwiczenie czyni mistrzem

Najpewniejszą drogą do zdania matury rozszerzonej z języka jest wykonanie jak największej ilości ćwiczeń. Pomagają utrwalić słownictwo, opanować stosowanie struktur gramatycznych, przyzwyczaić się do pracy z długimi tekstami i “słuchankami”. Ponieważ w zdobyciu maksymalnej liczby punktów bardzo przydaje się umiejętność pracy z konkretnymi typami zadań, postaraj się uczyć z materiałów przygotowanych z myślą o maturzystach.

 

Skorzystaj z pomocy doświadczonego lektora

O ile nauka słownictwa, gramatyki i pracy z tekstami wymagają przede wszystkim samodzielnej pracy, o tyle mówienie i pisanie to umiejętności, które o wiele łatwiej opanować, kiedy możesz liczyć na wsparcie doświadczonego nauczyciela, który zapewni Ci informację zwrotną i pomoże wyeliminować ewentualne błędy. Lektor podpowie Ci także, co wymaga powtórzenia, jak zarządzać czasem podczas egzaminu i co zrobić, kiedy nie jesteś pewny, jaka odpowiedź jest poprawna.

 

Czeka Cię matura rozszerzona z hiszpańskiego? Sprawdź nasze kursy maturalne! Wypełnij formularz i przekonaj się, jak szkoła ProfiLingua pomoże Ci zdać egzamin bez stresu!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.