Czeka Cię matura z języka niemieckiego i zaczynasz odczuwać związany z tym stres? Na pewno będzie on mniejszy, jeśli zadbasz o to, by dobrze się do niej przygotować. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy kilka sprawdzonych rad, jak przygotować się do matury rozszerzonej z języka niemieckiego.

Jak przygotować się do pisemnej matury z języka niemieckiego?

Matura to pierwszy poważny egzamin życiu młodego człowieka i wywołuje zrozumiały niepokój (o tym, że “egzamin dojrzałości” to przysłowiowa bułka z masłem w porównaniu z przeciętną sesją egzaminacyjną studiach rzeczony młody człowiek dowiaduje się dopiero kilka miesięcy później). Świadomość, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, aby uzyskać maksymalną liczbę punktów działa uspokajająco i dodaje pewności siebie. Zatem, co konkretnie powinieneś zrobić?

 

Przede wszystkim, rozpisz plan działania i uwzględnij w nim następujące elementy:

  • utrwalenie słownictwa

Na maturze z niemieckiego obowiązuje Cię aż 15 zakresów tematycznych: człowiek, dom, szkoła, praca, życie rodzinne i towarzyskie, żywienie,  zakupy i usługi, podróżowanie i turystyka, kultura, sport, zdrowie, nauka i technika, świat przyrody, państwo i społeczeństwo i elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym.

Zastanów się, ile czasu zostało Ci do egzaminu i postaraj się zaplanować przynajmniej jedną powtórkę każdego z tych działów. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj zająć się każdym z nich dwukrotnie, dzięki czemu zyskasz pewność, że nie zapomnisz żadnego ważnego słówka.

Utrwalenie słownictwa umieszczamy na pierwszym miejscu naszej listy rzeczy do zrobienia przed maturą, ponieważ jego znajomość ma ogromny wpływ na to, jak poradzisz sobie z zadaniami dotyczącymi znajomości środków gramatyczno-leksykalnych, rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych. Mówiąc wprost - bez znajomości słówek matury po prostu nie zdasz.

  • powtórzenie gramatyki

Upewnij się, że wiesz, jakie struktury gramatyczne mogą pojawić się na egzaminie. Ich pełną listę znajdziesz na stronie 27 TEGO PLIKU. Nie musisz powtarzać wszystkich, skup się na tych, które sprawiają Ci największą trudność. Staraj się ćwiczyć je na materiałach przeznaczonych do przygotowań do matury, aby oswoić się z charakterystyczną formą i wymaganiami. Znajomość i obycie z technikami maturalnymi jest niemal równie ważna jak umiejętność stosowania konkretnych struktur gramatycznych w praktyce.

  • ćwiczenie rozumienia ze słuchu

Ten punkt można streścić w jednym zdaniu - jak najwięcej słuchaj. Możesz wybrać autentyczne materiały, np. podcasty, wywiady, audycje radiowe. Ważne jest, aby nie były to wersje uproszczone, a Ty powinieneś maksymalnie skupiać się na wypowiedziach i starać się zrozumieć z nich jak najwięcej. Im więcej kontaktu z tą formą języka sobie zapewnisz, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć nagrane wypowiedzi podczas egzaminu.

  • ćwiczenie rozumienia tekstów pisanych

Podobną strategię możesz przyjąć w aspekcie pracy z tekstami pisanymi. Wiele z tych, które pojawiają się na maturze to adaptacje autentycznych artykułów. Przeznacz przynajmniej kilkanaście minut dziennie na czytanie niemieckich tekstów każdego dnia. Skuteczną strategią jest łączenie powtarzania konkretnego zakresu słownictwa z czytaniem i słuchaniem rzeczy związanych z nim tematycznie. Nie musisz ograniczać się do nauki z podręcznika lub repetytorium - korzystaj z bogatych zasobów internetu i wyszukuj ciekawe materiały samodzielnie, np. TedTalks w języku niemieckim, do których dołączony jest transkrypt.

 

Matura ustna z niemieckiego - jak się do niej przygotować?

Tutaj jest tylko jedna droga do sukcesu - ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Interakcji z drugim człowiekiem nie można trenować w teorii. Nawet jeśli przygotujesz sobie “gotowce” własnych wypowiedzi, musisz liczyć się z tym, że egzaminator będzie zadawał Ci pytania, na które musisz logicznie i płynnie odpowiedzieć. Postaraj się więc wykorzystać każdą okazję do mówienia po niemiecku. Rozważ zapisanie się na kurs przygotowujący do matury z niemieckiego, konwersacyjny, korepetycje lub choćby znajdź partnera do rozmów.

Pamiętaj, że na maturze ustnej bardzo ważna jest znajomość konkretnych wymagań - nie wystarczy powiedzieć cokolwiek, istnieje pewien schemat, za którym należy podążać, warto więc postawić na naukę z kimś, kto pomoże Ci dostosować do niego Twoje wypowiedzi.


Zdajesz niemiecki na maturze? Wypełnij formularz i dowiedz się, jak do matury przygotowują kursy ProfiLingua!  Ucz się z nami skutecznie i wygodnie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.