Czeka Cię urlop za granicą i martwisz się, czy poradzisz sobie z komunikacją na lotnisku, w sklepie lub hotelu? Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować się do takiego wyjazdu, przeczytaj nasz tekst. Podpowiadamy, co możesz samodzielnie zrobić w domu, aby czuć się pewniej podczas wakacyjnych wojaży.


Wyjazd na wakacje za granicę, czyli strach ma wielkie oczy

Wiele osób rezygnuje lub w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości wypoczynku w innym kraju z obawy, że w razie potrzeby nie będą potrafili z nikim się porozumieć. Tymczasem wakacyjny wyjazd za granicę wcale nie wymaga świetnej znajomości języka obcego. Tak naprawdę, wystarczą podstawowe zwroty i wyrażenia, aby bez problemu poradzić sobie w hotelu, na zakupach, w restauracji czy podczas zwiedzania. Jeśli nie planujesz prowadzić rozmów w języku obcym na tematy filozoficzne, polityczne czy zawodowe, wystarczy, że do wyjazdu zaczniesz przygotowywać się kilka tygodni wcześniej.

Przygotowanie do urlopu za granicę - od czego zacząć?

Przygotowania do wyjazdu najlepiej rozpocząć jest od przygotowania listy sytuacji, w jakich potrzebna będzie Ci znajomość języka obcego. Zamierzasz podróżować samolotem czy samochodem? Zatrzymujesz się hotelu czy w prywatnej kwaterze? Na miejscu będziesz poruszał się własnym autem czy lokalnymi środkami komunikacji? Zakupy chcesz robić na targowisku czy w supermarkecie? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci ustalić, jakiego rodzaju wyrażenia najbardziej Ci się przydadzą.
Zawsze warto być przygotowanym na konieczność wizyty u lekarza i opanowanie podstawowego słownictwa w tym zakresie (np. “Boli mnie głowa”, “Poparzyłam się na słońcu”, “Boli mnie brzuch” itd.).
Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja lista jest kompletna, poproś o pomoc swojego nauczyciela, który prawdopodobnie ma spore doświadczenie w udzielaniu tego typu rad językowych.

Z jakich materiałów korzystać?

Największą skarbnicą materiałów jest Internet, a szczególnie YouTube. Jeśli np. wybierasz się na wakacje samolotem, zamierzasz mieszkać hotelu, chodzić do restauracji i robić zakupy w sklepie, wystarczy, że w okienko wyszukiwania wpiszesz “airport English”, “hotel English”, “restaurant English” czy “shopping English”. W przypadku, gdy zamierzasz podróżować do kraju, w którym niewiele osób mówi po angielsku, a dominuje np. niemiecki czy francuski, wyszukiwane frazy powinny być właśnie w tym języku. W ostateczności możesz przeprowadzić wyszukiwanie w języku polskim, na pewno także znajdziesz przydatne materiały.
Filmy z serwisu YouTube mają tą zaletę, że pozwalają na zapoznanie się z właściwą wymową i “osłuchanie się” z językiem. Pamiętaj jednak, że równie ważne jest także umiejętność mówienia. Dobrze jest przećwiczyć scenki sytuacyjne z nauczycielem lub znajomym, który zna język lepiej od Ciebie.
Warto również poszukać materiałów pisanych - gotowych list z wyrażeniami przydatnymi w podróży. Zapoznaj się z nimi i wydrukuj. Warto mieć je przy sobie na wakacjach.

Wyjazd za granicę - słowniki

Niestety, nikt nie potrafi przewidywać przyszłości. Może się więc zdarzyć, że będziesz zmuszony powiedzieć coś, do czego się wcześniej nie przygotowałeś. Przykładem takiej sytuacji może być awaria samochodu lub rozmowa z policją. Warto wtedy mieć pod ręką słownik. Nie mamy, oczywiście na myśli opasłego tomu, który musiałbyś dźwigać ze sobą, ale słowniki internetowe. Wiele z nich ma formę bezpłatnych aplikacji mobilnych, które możesz pobrać i zainstalować na swoim telefonie. Takich aplikacji jest wiele i każda z nich ma swoje zalety. Słownikiem wartym polecenia jest np. Diki.pl, dostępny dla języka angielskiego i niemieckiego. W przypadku mniej popularnych języków poratuje Cię Google Translate, czyli Tłumacz Google.
Jeśli w miejscu Twojego urlopu może istnieć problem z dostępem do Internetu, ściągnij na telefon Wielojęzyczny słownik polski OFFLINE. Aplikacja oferuje dostęp do sporej ilości języków, a jej wielką zaletą jest fakt, że działa także w trybie offline.
Zakres słownictwa, które wykorzystasz podczas urlopu za granicą, będzie najprawdopodobniej dość wąski. Dla własnego spokoju, dobrego samopoczucia, a także satysfakcji, warto jednak podszkolić nieco język przed wyjazdem!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.