Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby opanować język obcy. Zdarza się jednak, że dłuższy wyjazd do innego kraju ma miejsce, kiedy nasza znajomość języka nie jest zadowalająca i musimy nauczyć się go, będąc na miejscu. Taka sytuacja ma wiele zalet, a nauka za granicą może być bardzo szybka i skuteczna. W naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady nauki języków za granicą.


 

Nauka podstaw przed wyjazdem

Wiele osób sądzi, że wyjazd za granicę, np. do Wielkiej Brytanii, sprawi, że opanują język (w tym przypadku - angielski) błyskawicznie i bez żadnego wysiłku. Tymczasem, jeśli zdecydujesz się na dłuższy pobyt za granicą bez znajomości choćby podstawowych wyrażeń, to jest to sytuacja porównywalna do próby nauki pływania poprzez skok z łódki do oceanu. Nauka języków za granicą jest o wiele prostsza i bardziej efektywna, jeśli przygotujesz się do niej, będąc jeszcze w domu. Warto przyswoić sobie choćby najważniejsze zwroty, pytania i liczebniki.

 

Poznaj kulture i zwyczeje 

Nauka języków, nie tylko za granicą, ale generalnie, nie opiera się jedynie na zapamiętywaniu nowych słówek i poznawaniu zasad gramatyki. Ważna jest także znajomość tradycji i kultury danego kraju. Wiele słów i wyrażeń idiomatycznych związanych jest z różnymi wydarzeniami historycznymi lub zwyczajami. Jeśli poświęcisz nieco czasu na zapoznanie się z nimi, np. czytając w Internecie, zrozumienie native speakerów (czyli rodzimych użytkowników języka), stanie się znacznie prostsze.

 

Rozmawiaj z native speakerami 

Rozmowa z native speakerem to zawsze doskonała okazja, aby doskonalić znajomość języka obcego. Nauka za granicą posiada tę wielką zaletę, że niemal każda konwersacja to okazja do poszerzania wiedzy i umiejętności. Warto pamiętać, że w każdym kraju rodzimi użytkownicy języka są zwykle bardzo życzliwi i chętni do pomocy wobec osób, które próbują mówić ich językiem. Korzystaj więc z każdej sposobności do rozmowy.

 

Rób notatki

Jeśli usłyszysz nowe słowo lub wyrażenie, zapisz je. W ten sposób nauka języka za granicą stanie się jeszcze bardziej efektywna. Wieczorem przejrzyj notatki i przypomnij sobie kontekst i sytuację, w której usłyszałeś każdy wyraz. Następnego dnia spróbuj użyć nowo poznanego słownictwa w rozmowie z native speakerami.

 

Bądź towarzyski

Język służy nam do komunikacji z innymi ludźmi. Oznacza to, że jeśli zależy Ci na udoskonaleniu swoich kompetencji językowych, musisz rozmawiać z innymi. Możesz to zrobić na naprawdę wiele różnych sposobów - prowadź pogawędki z pracownikami sklepu, w którym robisz zakupy, zaprzyjaźnij się z sąsiadami, uczęszczaj na wydarzenia towarzyskie, zapisz się na zumbę lub siłownię. Jednym słowem - wychodź z domu tak często, jak się da.

 

Nauka języków za granicą - czego unikać? 

Zdarza się, że osoby mieszkające nawet kilkanaście lat za granicą, nie opanowują języka kraju, w którym przebywają. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstszym błędem jest przebywanie wyłącznie w towarzystwie swoich rodaków, co czasami ma miejsce, kiedy grupa kilku czy kilkunastu osób wyjeżdża w celach zarobkowych. Zdarza się także, że nowoczesna technologia - np. robienie zakupów przez internet -  umożliwia funkcjonowanie bez konieczności przeprowadzania zbyt wielu rozmów z native speakerami.

 

Warto pamiętać, że sam wyjazd nie sprawi, że w magiczny sposób nauczymy się języka. Konieczny jest do tego także nasz wkład. Tylko wtedy nauka za granicą będzie szybka i skuteczna.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.