Czy nauka niderlandzkiego musi trwać latami? Nie! Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby ją przyspieszyć i to w całkiem przyjemny sposób. Co więcej, część z nich jest zupełnie darmowa. Jeśli chcesz je poznać, przygotuj sobie kop koffie i przeczytaj nasz artykuł. Nie zajmie Ci to dłużej niż pięć minut - cenimy Twój czas!

 

Korzystaj z aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne do nauki języków to narzędzie, z którego naprawdę warto korzystać. Są wygodne, skuteczne i mają moc sprawiania, że nauka staje się zabawą. Elementy grywalizacji, rankingi, ciekawe ćwiczenia i konieczność odblokowywania kolejnych poziomów działają motywująco. Z kolei system oparty na powtarzaniu słówek w określonych odstępach czasowych gwarantuje widoczne efekty.

Apka językowa np. Duolingo jest zawsze z Tobą w Twoim telefonie, dzięki czemu możesz szlifować swoje umiejętności w dowolnym czasie i miejscu, nawet jeśli masz na to tylko 10 minut dziennie.

 

Słuchaj radia po niderlandzku

Nie musisz czekać na to, aby obcować z niderlandzkim w jego autentycznym wydaniu, aż osiągniesz jakiś określony poziom. Najlepiej robić to od pierwszego dnia. Nawet jeśli początkowo nie będziesz nic rozumiał, z czasem zaczniesz rozpoznawać pojedyncze słowa, fragmenty zdań, a potem dłuższe wypowiedzi. To świetny sposób na oswojenie się z charakterystyczną wymową oraz naukę słownictwa w kontekście i zdecydowanie przyspiesza naukę.

 

Subskrybuj kanał Learn Dutch with Bart de Pau

Jak szybko nauczyć się niderlandzkiego? Korzystaj z YouTuba! Jeśli znasz język angielski, możesz zacząć od świetnego kanału Learn Dutch with Bart the Pau. To darmowy kurs składający się z  40 lekcji, dzięki którym poznasz podstawowe słownictwo i trochę ciekawostek kulturowych. Ciekawy wizualnie i przyjemny w odbiorze, na pewno pomoże Ci “zaprzyjaźnić” się z niderlandzkim.

 

Oglądaj Netflixa… inaczej

Oglądanie Netflixa kojarzy Ci się z miłym odpoczynkiem? No cóż, możesz zacząć traktować go jako świetne narzędzie do nauki języka. Zapomnij jednak o wersji z polskim lektorem i o łączeniu binge-watchingu ze sprawdzaniem, co się dzieje na Facebooku, Instagramie lub TikToku. Zamiast tego, przestaw się na aktywne oglądanie. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z niderlandzkim, wybierz polskie napisy i pilnie wsłuchuj się w wypowiedzi bohaterów, starając się wyodrębnić poszczególne słowa. Po jakimś czasie spróbuj przestawić się na napisy oryginalne. Pauzuj, notuj, powtarzaj, sprawdzaj ciekawsze słówka i wyrażenia - w ten sposób naprawdę przyspieszysz naukę!


Znajdź partnera do rozmów

Znajdź kogoś, kto tak samo jak Ty chce poznać niderlandzki i umawiaj się z nim na wspólne konwersacje. To wcale nie musi być native speaker czy osoba, która biegle posługuje się tym językiem. Waszym celem jest znalezienie motywacji do tego, aby starać się mówić po niderlandzku, nawet jeśli początkowo będą to bardzo proste, krótkie zdania. Jeśli nie znasz nikogo, kto chciałby Ci potowarzyszyć w tej przygodzie, poszukaj partnera do rozmów np. poprzez tematyczne grupy na Facebooku.


Mniej znaczy więcej

Wbrew pozorom gromadzenie dziesiątków materiałów nie pomoże Ci opanować języka. Bardziej sprawdza się wybranie kilku różnorodnych źródeł i korzystanie z nich w systematyczny sposób. Mogą to być np. aplikacja mobilna, konkretny kanał na YouTube, dwa lub trzy niderlandzkojęzyczne kanały w mediach społecznościowych, które będziesz śledził i regularne ćwiczenie konwersacji Nederlands. Nadmiar zalegających książek, kserówek, stron internetowych itp. może dawać mylne wrażenie, że coś robisz, choć Twoja wiedza wcale nie wzrasta.

 

Chcesz szybko i wygodnie nauczyć się języka niderlandzkiego? Sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua! Wypełnij formularz i przekonaj się, dlaczego nauka w ProfiLingua to trafny wybór!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.